ref .salarii

Mesaj
Autor
cozmag384
Mesaje: 83
Membru din: Lun Oct 17, 2016 12:56 pm

ref .salarii

#1 Mesaj de cozmag384 »

Am un salariat cu CIM suspendat pina pe data 21.12.2018,in RVS apare corect data suspendarii,cind intru in RVS pe data de 03.03.2019 ptr. majorarea salariului cu 01.01.2019 si generez registru salariatul apare ca avind contractul suspendat si nu activ,ca sa deschid registru dupa salvare trebuie un program special? ca sa vad daca CIM este activ.
Am operat in RVS majorarea salariului de la 01.01.2019 si am generat registru cu succes si atunci am constatat ca la stare contract este "suspendat" asta inseamna ca ori de cite ori un contract este suspendat,la terminarea suspendarii se activeaza contractul si se transmite RVS
Pina acum nu am procedat asa,care sint consecintele?
Ultima oară modificat Vin Ian 04, 2019 10:34 am de către cozmag384, modificat 1 dată în total.

despai441
Mesaje: 64
Membru din: Mar Ian 10, 2012 4:59 pm

Re: ref .salarii

#2 Mesaj de despai441 »

Trebuia operata si transmisa incetarea suspendarii.Numai asa CIM-ul apare activ pe 03.01. si se poate opera majorarea salariului.

stroescud
Mesaje: 790
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: ref .salarii

#3 Mesaj de stroescud »

Eu am facut toate operatiile si am transmis Revisal o singura data pentru un salariat detasat:
-incetat suspendare
-modificat salariu prin Act aditional
-l-am suspendat din nou
si am transmis.
Trebuia transmis revisal dupa fiecare modificare?
Cei la care este detasat mi-au cerut modificare salariu si conform legii, nici cel care l-a detasat si nici cel la care este detasat nu au voie/nu se poate modifica un CIM suspendat.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: ref .salarii

#4 Mesaj de balazse »

In ReviSal se transmit modificarile si nu un sir de modificari, iar avand in vedere ca discutam despre suspendare, eu zic ca trebuia fiecare modificare sa il transmiti separat.
Prein fisierul RVS transmiti registrul cu situatia la un moment dat si nu un registru care sa contina modificarile de la inceptul utilizarii registrului.

Scrie răspuns