Revisal Generat de SAGA / Toate Starile Contracte

Mesaj
Autor
prunam
Mesaje: 634
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Revisal Generat de SAGA / Toate Starile Contracte

#1 Mesaj de prunam »

Buna ziua ! Folosesc Revisal-ul din SAGA si :
1) cand am operat majorarea salariului de la 01.01.2019, in ecranul "Registru evidenta salariati" am selectat de unde scrie "Toate starile" optiunea "Activ"! Nu am observat (la momentul respectiv) ca fisierul generat si "urcat" pe site-ul ITM-ului contine doar contractele active .. este vreo problema (sau trebuie sa re-generez revisal-ul cu "Toate starile" setata ?! Sau intotdeauna cand generam fisierul Revisal din SAGA trebuie sa avem bifat "Toate starile" ?!
2) m-a fentat chestia asta si astazi, cand am facut o incetare: am selectat (in "Registru evidenta salariati") "Activ", am operat la "Stare curenta" "Incetat" si am facut salvarea ... dupa ce am upload-at fisierul pe Inspectia_Muncii si am dat click pe el, am vazut ca imi arata doar contractele active ... :(
In concluzie, este obligatoriu ca atunci cand operam modificari in ecranul de "Registru evidenta salariati" sa fie "Toate starile" setat ca implicit ?!

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11914
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Revisal Generat de SAGA / Toate Starile Contracte

#2 Mesaj de septimiuv »

Da. Nu mai umbla acolo.

prunam
Mesaje: 634
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: Revisal Generat de SAGA / Toate Starile Contracte

#3 Mesaj de prunam »

Am inteles ! :D Ce ma roade: mai trebuie sa generez din nou revisal-urile cu majorarea salariilor ? Din ce am vazut in xml-ul generat de SAGA, imi apare "data consemnarii 2019-01-01" si "salariu 2080" / deci s-au salvat/transmis elementele care s-au modificat pentru contractele active ! ... pot sta linistit ? :)

P.S. ... ar trebui o atentionare sau ceva de genu' langa campul respectiv .. poate mai sunt "isteti" ca mine !

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11914
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Revisal Generat de SAGA / Toate Starile Contracte

#4 Mesaj de septimiuv »

Întreabă la ITM.
Pe principiul cu atenționarea, ar trebui una și când ne trezim să nu uităm să respirăm adânc.

prunam
Mesaje: 634
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: Revisal Generat de SAGA / Toate Starile Contracte

#5 Mesaj de prunam »

Pai intreb aici (pe forumul SAGA) pentru ca ei stiu cum au facut softul de generare al Revisal-ului dupa specificatiile celor de la TeamNet .. de ce sa intreb la ITM ?! Plus ca programatorii SAGA au pus acea lista de selectie acolo, nu cei de la ITM ! Si ar trebui ca indiferent ce am selectat eu acolo (este o lista de afisare doar), la generare sa preia tot din ecranul "Registru evidenta salariati"! .. so, ar mai trebui si altii sa respire un pic adanc !

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11914
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Revisal Generat de SAGA / Toate Starile Contracte

#6 Mesaj de septimiuv »

Faci niște confuzii grave.

prunam
Mesaje: 634
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: Revisal Generat de SAGA / Toate Starile Contracte

#7 Mesaj de prunam »

Tot ce e posibil, nu te contrazic ! Poti sa fii un pic mai specific ? Unde sunt confuz ? Nu de alta, dar daca ma lamuresti acum, data viitoare nu mai cad in aceeasi stare de confuzie !

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11914
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Revisal Generat de SAGA / Toate Starile Contracte

#8 Mesaj de septimiuv »

Te-am lămurit la 17.49.

prunam
Mesaje: 634
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: Revisal Generat de SAGA / Toate Starile Contracte

#9 Mesaj de prunam »

Eu intreb la modul serios (ca de altfel cum posteaza aici si ceilalti utilizatori) si tu dai raspunsuri alandala si ambigue. Te cred ca esti o persoana inteligenta, net superior ca intelect celor mai multi utilizator de aici, dar daca nu ai energie si timp sa raspunzi punctual, de ce iti mai irosesti pretiosul timp ? Eu cred ca am ridicat / observat o problema cu implicatii serioase si tu imi spui "nu mai umbla acolo" .. .halal raspuns !

prunam
Mesaje: 634
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: Revisal Generat de SAGA / Toate Starile Contracte

#10 Mesaj de prunam »

Rugaminte catre moderator: stergeti toate comentariile irelevante de la postarea doi in jos ... lasati doar prima postare ! Va multumesc !

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Revisal Generat de SAGA / Toate Starile Contracte

#11 Mesaj de tomac »

Septimiu e moderator :)
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

prunam
Mesaje: 634
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: Revisal Generat de SAGA / Toate Starile Contracte

#12 Mesaj de prunam »

Atunci este chiar funny toată tărășenia ! Din nefericire pentru cei care intră aici căutând ajutor la rezolvarea diferitelor probleme răspunsurile lui Septimiu sunt cam nefolositoare ! Am ințeles că unii utilizatori sunt foarte puțin pregătiți profesional (să o zicem elegant) și ridică niște probleme care îți rup logica în două - în cazurile astea răspunsurile lui Septimiu sunt pe măsura întrebărilor, dar în funcție de întrebări ar putea să dea și niște răspunsuri pertinente (ar trebui să se comporte profesionist - dacă tot este moderator). Nu sunt numai proști pe lumea asta, cum nu sunt numai super-deștepți - ar trebui să-și adapteze răspunsurile în funcție de interlocutori - să modereze :D!

P.S. Sper să nu se înțeleagă că aș avea ceva cu Septimiu / chiar imi plac ironiile lui sau răspunsurile din topor - dar doar atunci când își au rostul ! ;)

merceal
Mesaje: 1
Membru din: Joi Feb 17, 2011 1:17 pm

Re: Revisal Generat de SAGA / Toate Starile Contracte

#13 Mesaj de merceal »

Schema de conformitate XML nevalidă: elementul „http://schemas.datacontract.org/2004/07 ... TemeiLegal” este nevalid - Valoarea „Reintegrare” este nevalidă în funcție de tipul său de date „http: //schemas.datacontract .org / 2004/07 / Revisal.Entities: TemeiIncetare '- Constrângerea enumerării a eșuat. Număr linie: 1. Poziție linie: 34674.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Revisal Generat de SAGA / Toate Starile Contracte

#14 Mesaj de balazse »

Ai ultima actualizare a versiunii 531 (27.01.2021), precum la validare folosesti ReviSal 6.0.8?

Poate ajuta si cele postate aici:
https://www.sagasoft.ro//forum/viewtopi ... =9&t=45088
https://www.sagasoft.ro//forum/viewtopi ... =1&t=41165
https://www.sagasoft.ro//forum/viewtopi ... =1&t=21124

Scrie răspuns