Indemnizatie cenzor asociatie de proprietari

Mesaj
Autor
simad950
Mesaje: 76
Membru din: Joi Dec 10, 2009 12:00 am

Indemnizatie cenzor asociatie de proprietari

#1 Mesaj de simad950 »

Pentru o persoana fizica , aleasa cenzor al unei asociatii de proprietari ,se aplica legislatia privind contributiile angajatorului la salariul minim ( similar contractelor cu timp partial de munca )?
Mentionez ca toate veniturile brute nu cumuleaza salariul minim. Inteleg ca asociatia nu plateste nici CAM-ul aferent .

pomparaus
Mesaje: 4174
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Indemnizatie cenzor asociatie de proprietari

#2 Mesaj de pomparaus »

Daca toate veniturile acelei persoane nu cumuleaza salariul minim, contributiile se vor achita la salariul minim. De fapt, programul de salarii Saga, iti va afisa aceste sume la diferente.
CAM-ul sa si doresti sa il platesti (pt.cenzor+presedinte), nu poti, pt.ca formularul D112 incepand cu luna octombrie 2018, nu iti mai permite sa modifici cu mana baza pentru CAM.

stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Indemnizatie cenzor asociatie de proprietari

#3 Mesaj de stroer1948 »

Veniturile cenzorului sunt venituri asimilate salariilor, NU se aplica contributiile la salariul minim. Cenzorul nu este salariat, ci isi desfasoara activitatea in baza unui contract de mandat.
Art. 60 (8) Cenzorul/Membrii comisiei de cenzori, angajat/angajați al/ai asociației de proprietari, este/sunt remunerat/remunerați pe baza unui contract de mandat, conform hotărârii adunării generale a asociației de proprietari, consemnată în procesul-verbal.

Aici este un material destul de bun (chiar daca este mai vechi) https://www.contaclub.eu.org/obligatii- ... oprietari/

Scrie răspuns