absente nemotivate

Mesaj
Autor
neculac
Mesaje: 15
Membru din: Vin Ian 18, 2008 12:00 am

absente nemotivate

#1 Mesaj de neculac »

Buna ziua!
Am o problema cu un salariat care abseteaza nemotivat de la 01.01.2019. Are contract de munca pe durata determinata pana la data de 20.03.2019. Pot sa-i suspend CIM incepand cu data de 08.01.2019-19.03.2019,pentru absente nemotivate, sa transmit maine la ITM si sa-i incetez contractul la data de 20.03.2019? Pot sa evit cercetarea disciplinara?
Multumesc mult!

burians
Mesaje: 1
Membru din: Mar Oct 21, 2014 4:07 pm

Re: absente nemotivate

#2 Mesaj de burians »

Buna!
Parerea mea este: absentele nemotivate se raporteaza in 3 zile, si se transmit pana la zi, deci dumneavostra nu stiti daca maine vine la lucru sau nu, nu puteti trimite in avans absente nemotivate in revisal.
Imediat dupa ce ati declarat ca lipseste nemotivat trebuie sa trimiteti o notificare cu confirmare de primire, prin care solicitati sa se prezinte la locul de munca ptr. rezolvarea cazului. Daca nu se prezinta nici la a doua notificare avet dreptul sa desfaceti contractul de munca disciplinar.
Succes

pomparaus
Mesaje: 4129
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: absente nemotivate

#3 Mesaj de pomparaus »

De ce doua notificari?!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: absente nemotivate

#4 Mesaj de balazse »

Pentru BurianS
Totusi cum ar trebui sa transmita suspendare? Adica sa trimita la fiecare 3 zile cate o suspendare?

neculac
Mesaje: 15
Membru din: Vin Ian 18, 2008 12:00 am

Re: absente nemotivate

#5 Mesaj de neculac »

Am citit destul de mult, dar tot nu inteleg care sunt pasii de urmat, cand se transmite la itm si ce perioada de absente nemotivate se transmite. Poate sa ma ajute cineva?
Multumesc mult!

Scrie răspuns