Concediu medical

Mesaj
Autor
bolbai
Mesaje: 344
Membru din: Vin Ian 19, 2007 1:00 am
Localitate: Oradea, Bihor
Contact:

#16 Mesaj de bolbai »

Am un concediu cod 06 in prima luna de activitate a persoanei. Daca ea nu a mai lucrat nicaieri, care e media zilnica in functie de care calculez concediul?Daca a mai lucrat, am nevoie de un stagiu de cotizare de la pensii, asa-i?
Ioana B

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11916
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

#17 Mesaj de septimiuv »

daca nu a lucrat nu ia concediu
daca a lucrat nu iei stagiu de la pensii ca nu se declara concediu la pensii
iei stagiu de la fostii angajatori

teodorescud875
Mesaje: 73
Membru din: Dum Oct 14, 2007 12:00 am

#18 Mesaj de teodorescud875 »

ca sa beneficieze de cm trebuie sa fi lucrat cel putin o luna dar cu 22 de zile lucratoare. caz recent,

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#19 Mesaj de tomac »

In cazul expus de bolbai se plateste indemnizatie de concediu pentru ca e CM pentru urgente medico-chirurgicale.
Iata baza legala: OUG 158/2005
Art. 9. - Asiguraţii au dreptul la concediu şi indemnizaţie pentru incapacitate temporară de muncă, fără condiţii de stagiu de cotizare, în cazul urgenţelor medico-chirurgicale, tuberculozei, bolilor infectocontagioase din grupa A, neoplaziilor şi SIDA. Lista cuprinzând urgenţele medico-chirurgicale, precum şi bolile infectocontagioase din grupa A este stabilită prin hotărâre a Guvernului.
Art. 10. - (1) Baza de calcul a indemnizaţiilor prevăzute la art. 2 se determină ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe ţară lunar, pe baza cărora se calculează contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii.
(2) În situaţia în care la stabilirea celor 6 luni din care, potrivit prevederilor alin. (1), se constituie baza de calcul a indemnizaţiilor, se utilizează perioade asimilate stagiului de cotizare sau perioade dintre cele prevăzute la art. 8 alin. (1) lit. b) şi c), veniturile ce se iau în considerare sunt:
a) cuantumul indemnizaţiilor, pentru situaţiile prevăzute la art. 8 alin. (1) lit. c) şi alin. (2);
b) salariul de bază minim brut pe ţară, din perioadele respective, pentru situaţiile prevăzute la art. 8 alin. (1) lit. b) şi alin. (3).
(3) Prevederile alin. (1) se aplică şi în cazul pensionarilor de invaliditate gradul III, al pensionarilor nevăzători, pe perioada în care se află în situaţiile prevăzute la art. 1 alin. (1) lit. A şi B şi alin. (2) lit. c) şi d).
(4) În cazul în care stagiul de cotizare este mai mic de o lună, pentru situaţiile prevăzute la art. 9 şi 31, baza de calcul a indemnizaţiilor o constituie venitul lunar din prima lună de activitate pentru care s-a stabilit să se plătească contribuţia, cu respectarea prevederilor alin. (2)
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

bolbai
Mesaje: 344
Membru din: Vin Ian 19, 2007 1:00 am
Localitate: Oradea, Bihor
Contact:

#20 Mesaj de bolbai »

Mii de multumiri! :wink:
Ioana B

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

#21 Mesaj de danilevicis »

Buna ziua,
Cum sa fac sa inregistrez corect 4 certificate de concedii medicale, 1-ul initial cu 2 zile in mai si restul 3, in continuare, pt luna iunie, avand in vedere ca luna mai este inchisa si depusa?
pe spatele certificatelor scrie ca persoana asigurata se obliga sa anunte platitorul cel tarziu la data de 5 a lunii urmatoare celei pt care a fost acordat concediu medical. deci cel initial din mai a fost adus prea tarziu si i-am pus cele 2 zile concediu odihna de drept. acum cum se inregistreaza corect celelalte certificate "in continuare" , avand in vedere ca salariata a suferit o operatia si va beneficia de 90 zile de concediu medical.
a mai avut cineva asa un caz? multumesc
eu m-am gandit sa trec primul concediu din iunie ca fiind initial si sa suport 5 din fs, dar pe el apare "in continuare" si mi-e frica ca ma va intoarce de la sanatate, ca si asa gasesc nod in papura.
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

axintec966
Mesaje: 6
Membru din: Mar Feb 03, 2015 11:30 am

Re: Concediu medical

#22 Mesaj de axintec966 »

Buna ziua,

Am si eu o nelamurire cu un concediu medical initial. CM-ul este emis de Spitalul de Pneumorfiziologie, am codul de indemnizatie 12(Tuberculoza) si cand incerc sa inregistrez in Saga la coloana Cod b. contag. : 32 , nu ma lasa, imi sare la urmatoarea coloana. A avut cineva un caz similar sa ma poata ajuta ? Multumesc !

ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Concediu medical

#23 Mesaj de ciobanum »

1. Buna ziua, am urmatoarea situatie: salariat care a avut in iulie 2016 10 zile concediu medical de la medicul de familie, cod indemnizatie 01``boala obisnuita``. In august are concediu medical astfel: din 18.08 pana in 31.08, ``initial``, cod indemnizatie 13, cod diagnostic diferit de cel din iulie, in aug. este boala cardiovasculara, certificatul medical este emis de``medic primar cardiologie``. Va rog sa imi spuneti daca am inregistrat concediul medical corect:
rd.1 serie, numar, din certificat, apoi serie initiala 0, numar initial 0, data acordarii 18.08. cod indemnizatie 13, de la 18.08. pana la 22.08. numar zile 3 suportat din FS , procent 75%, baza de calcul si indemnizatia zilnica sunt cele calculate de Saga in partea de jos a ecranului.
rd.2 identic cu rd.1 modificat la : de la 23.08. la 31.08. 7 zile suportat din CCI.
Nu stiu ce trec la ``locul acordarii:``ambulatoriu`` este corect? Salariatul nu a fost in spital.

2. Daca salariatul va depune dosar pentru pensionare pe caz de boala, concediul de odihna efectuat partial in august va avea vreo importanta? Daca se va pensiona medical si va ramane cu CO neefectuat cum va proceda firma?

Multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24172
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Concediu medical

#24 Mesaj de balazse »

1. Corect.
2. Da se va pensiona, atunci o sa ii platesti zilele de concediu de odihna neefectuate (suma il vei trece la "detalii" -> "alte venituri").

ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Concediu medical

#25 Mesaj de ciobanum »

Multumesc mult pentru raspunsuri.
Sa inteleg ca in septembrie va putea lua concediu de odihna partial fara a fi afectat in cazul unui dosar de pensionare pe caz de boala?
Multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24172
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Concediu medical

#26 Mesaj de balazse »

Cum sa isi ia concediu de odihna daca este in concediu medical?

ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Concediu medical

#27 Mesaj de ciobanum »

BUna dimineata, salariatul a avut concedii medicale in august si iulie, acum lucreaza, am intrebat daca pana va demara dosarul de pensionare pe caz de boala poate sa isi ia concediu de odihna. Altfel am inteles, la pensionare va trebui sa i se plateasca si CO neefectuat la ``alte venituri``. Multumesc

tigauc
Mesaje: 149
Membru din: Mie Feb 01, 2012 12:07 pm

Re: Concediu medical

#28 Mesaj de tigauc »

Poate sa isi efectueze concediul, daca nu, i se va plati la plecare.(ca salariat, as alege sa primesc banii la plecare).

tigauc
Mesaje: 149
Membru din: Mie Feb 01, 2012 12:07 pm

Re: Concediu medical

#29 Mesaj de tigauc »

pe formularul de CM in stanga -mijloc, daca e acordat de ambulatiriu, trebuie sa aiba o stampila rotunda"Ambulatoriul de specialitate".Daca nu, vedeti ce stampila este acolo....med de familie, spital...etc.

ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Concediu medical

#30 Mesaj de ciobanum »

Buna dimineata, va multumesc pentru raspunsuri.
In august concediul medical a fost acordat de catre ``medic primar cardiolog`` de la Cabinet Cardiologie, iar pe stampila rotunda de la ``unitatea sanitara emitenta`` scrie ``spitalul X, Ambulatoriu de specialitate``. Pe formularul de CM in mijloc mai exista o stampila mare pe care nu este scris nimic, constat ca aceasta nu exista in formularul CM din iulie de la medicul de familie.
Este corect sa trec ca `locul acordarii`` Ambulatoriu in CM din august?
Multumesc

Scrie răspuns