Incetare ctr la terminarea CCC

Mesaj
Autor
niculcea
Mesaje: 219
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Incetare ctr la terminarea CCC

#1 Mesaj de niculcea »

Buna seara,

Am o salariata care nu s-a prezentat la munca dupa terminarea concediului de crestere copil.
I-am trimis Decizie de incetare a suspendarii dupa CCC si apoi Convocare pentru zile nemotivate. S-a prezentat la sediul societatii si a depus cerere de demisie cu acordul partilor.
Am inregistrat in revisal suspendare pentru absente nemotivate 01.01.2019-03.02.2019 si apoi incetarea ctr de munca cu acordul partilor cu data de 04.01.2019. Insa cand merg la istoric salariat si doresc sa listez decizia de incetare a ctr de munca, imi apare doar modificare act aditional. Ce am gresit?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Incetare ctr la terminarea CCC

#2 Mesaj de tomac »

Cu data de 1/01 sau prima zi după terminarea CIC trebuia pusă activ.
Apoi înregistrată suspendare. Iar activ și apoi încetare.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

lazarh328
Mesaje: 86
Membru din: Vin Feb 14, 2014 4:01 pm

Re: Incetare ctr la terminarea CCC

#3 Mesaj de lazarh328 »

Avem o salariata aflata in ccc. Copilul nascut la data de 6 octombrie 2017. Deci mama ar trebui sa revine la lucru la data de 6 septembrie ( tata nu intra in concediu), dar nu vrea sa se intoarca si daca se poate ar intra in somaj. Intru-cat i sa desfiintat postul, fiind in concediu de 4 ani, angajatorul este de acord cu desfacerea contractului de munca, dar pe ce baza?
Dupa cum stiu timp de 6 luni nu se poate desface c.m. pentru cei reintorsi din ccc.

Scrie răspuns