Lipsa de la serviciu fara cerere CFS

Mesaj
Autor
grigoreme89
Mesaje: 23
Membru din: Mar Ian 12, 2016 10:52 am

Lipsa de la serviciu fara cerere CFS

#1 Mesaj de grigoreme89 »

Buna ziua, ce facem in situatia in care salariatul lipseste de la munca o zi?, cum raportam ziua sau zilele lipsa ( de exemplu la sfarsitul lunii administratorul spune ca x a lipsit de la serviciu in zilele x si y) in situatia in care se raporteaza in Revisal cu o zi inaintea producerii efectului, nu am cerere de CFS, ce este de facut in situatia in care administratorul societati solicita ca salariatul sa nu fie platit/pontat in zilele in care nu sa prezentat la serviciu? Trebuiesc zilele lipsa sa fie declarate in Revisal? si daca da cum?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25999
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Lipsa de la serviciu fara cerere CFS

#2 Mesaj de tomac »

Absent.
Absențele se pot declara în REVISAL în termen de 3 zile de la constatarea lor dacă prin regulamentul intern se prevede suspendarea CIM pentru absențe.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

grecus149
Mesaje: 52
Membru din: Mie Mar 03, 2010 12:00 am

Re: Lipsa de la serviciu fara cerere CFS

#3 Mesaj de grecus149 »

si de unde stii cat lipseste ca sa ii scrii perioada de la - pana la ?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25999
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Lipsa de la serviciu fara cerere CFS

#4 Mesaj de tomac »

Nu ști. Dar poți înregistra azi suspendarea de ieri, dacă ieri a lipsit toată ziua. Și o trimiți azi. Apoi iar o iei de la capăt. De aceea e singurul caz în care se pot trimite în termen de 3 zile de la suspendare.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

grecus149
Mesaje: 52
Membru din: Mie Mar 03, 2010 12:00 am

Re: Lipsa de la serviciu fara cerere CFS

#5 Mesaj de grecus149 »

adica,daca lipsete vreo 10 zile,timp in care fac cercetare pt desf contract,trebuie sa comunic in fiecare zi ziua de ieri ca nemotivata?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25999
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Lipsa de la serviciu fara cerere CFS

#6 Mesaj de tomac »

Da, dacă doriți sau aveți prevăzută suspendarea CIM și în cazul absențelor nemotivate.
Dacă perioada e mai mare de 3 zile în cea de-a treia zi puteți suspendat pentru 2 zile anterioare.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns