contributii angajator

Mesaj
Autor
tomam815
Mesaje: 11
Membru din: Joi Ian 17, 2019 1:44 pm

contributii angajator

#1 Mesaj de tomam815 »

Buna ziua. va rog sa ma ajutati la calculul contributiilor datorate de societate pentru un salariat cu timp partial, in functia de baza de instructor formator in tehnologia informatiei, salariul brut este de 1000 lei.

pomparaus
Mesaje: 4129
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: contributii angajator

#2 Mesaj de pomparaus »

Pai, tu de ce nu o faci? daca ai salariatul introdus, generezi statul de plata si iti calculeaza SAGA toate contributiile cu NC cu tot.

tomam815
Mesaje: 11
Membru din: Joi Ian 17, 2019 1:44 pm

Re: contributii angajator

#3 Mesaj de tomam815 »

Dupa ce am generat statul imi arata ca trebuie sa platesc contributii de catre unitate la CAS de 166 lei si CASS de 66 lei. Nedumerirea mea este ca nu inteleg de ce sunt acestea, cum au fost calculate. Conform calculelor mele diferenta pana la salariul minim care ar trebui sa fie suportata de unitate este la CAS de 270 lei si CASS de 108 lei.
Va multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: contributii angajator

#4 Mesaj de tomac »

Are lucrată toată luna?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

tomam815
Mesaje: 11
Membru din: Joi Ian 17, 2019 1:44 pm

Re: contributii angajator

#5 Mesaj de tomam815 »

Este angajat conform contract cu 32 ore / luna incepand cu data 09.01.2019, avand 32 ore lucrate pe ianuarie.
Multumesc.

tomam815
Mesaje: 11
Membru din: Joi Ian 17, 2019 1:44 pm

Re: contributii angajator

#6 Mesaj de tomam815 »

Mi-am dat seama acum cand m-ati intrebat daca are toata luna lucrata si am recalculat din nou. Sunt ok.
Va multumesc pentru ajutor.

tomam815
Mesaje: 11
Membru din: Joi Ian 17, 2019 1:44 pm

Re: contributii angajator

#7 Mesaj de tomam815 »

Buna ziua. Pentru un student angajat cu timp partial, angajatorul mai plateste diferenta de contributii? Daca este alt mod de calcul, intrebarea mea este unde bifez la inregistrare in salariat nou ca este student?
Multumesc.

mantogp710
Mesaje: 315
Membru din: Mie Mar 29, 2017 12:57 pm

Re: contributii angajator

#8 Mesaj de mantogp710 »

(52) Prevederile alin. (51) nu se aplică în cazul persoanelor fizice aflate în una dintre următoarele situații:

a) sunt elevi sau studenți, cu vârsta până la 26 de ani, aflați într-o formă de școlarizare;

In fereastra Salariati, mergeti pe salariatul respectiv si la detalii bifati baza contrib. egala cu salariul

cojocarua487
Mesaje: 71
Membru din: Vin Dec 06, 2013 12:21 pm

Re: contributii angajator

#9 Mesaj de cojocarua487 »

"ART. 154 - Categorii de persoane fizice exceptate de la plata contribuției de asigurări sociale de sănătate
(1) Următoarele categorii de persoane fizice sunt exceptate de la plata contribuției de asigurări sociale de sănătate:
a) copiii până la vârsta de 18 ani, tinerii de la 18 ani până la vârsta de 26 de ani, dacă sunt elevi, inclusiv absolvenții de liceu, până la începerea anului universitar, dar nu mai mult de 3 luni de la terminarea studiilor, ucenici sau studenți, studenții-doctoranzi care desfășoară activități didactice, potrivit contractului de studii de doctorat, în limita a 4 - 6 ore convenționale didactice pe săptămână, precum și persoanele care urmează modulul instruirii individuale, pe baza cererii lor, pentru a deveni soldați sau gradați profesioniști. Dacă realizează venituri din salarii sau asimilate salariilor sau venituri lunare cumulate din activități independente, activități agricole, silvicultură și piscicultură peste valoarea salariului de bază minim brut pe țară, pentru aceste venituri datorează contribuție"

tomam815
Mesaje: 11
Membru din: Joi Ian 17, 2019 1:44 pm

Re: contributii angajator

#10 Mesaj de tomam815 »

Multumesc.

Scrie răspuns