Calcul cifra de afaceri -constructii

Mesaj
Autor
mandeala
Mesaje: 23
Membru din: Mar Noi 06, 2007 12:00 am

Calcul cifra de afaceri -constructii

#1 Mesaj de mandeala »

In calculul cifrei de afaceri pentru a beneficia de facilitatile fiscale acordate in constructii intra avansurile?
Eu am la o societate de constructii care a facturat numai avansuri ( este firma noua) si programul mi-a calculat facilitati fiscale. Este corect?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11906
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Calcul cifra de afaceri -constructii

#2 Mesaj de septimiuv »

Dacă nu era treaba cu facilitățile la construcții considerai avansul cifră de afaceri?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25947
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Calcul cifra de afaceri -constructii

#3 Mesaj de tomac »

Programul a calculat cu facilități pentru că ați setat că se aplică acel regim.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

mandeala
Mesaje: 23
Membru din: Mar Noi 06, 2007 12:00 am

Re: Calcul cifra de afaceri -constructii

#4 Mesaj de mandeala »

Avansurile nu au intrat niciodata in cifra de afaceri, tocmai de aceea am pus problema, pentru ca initial statul a fost corect.Deci, desi societate este de contructii daca nu are cifra de afaceri astfel incat sa se incadreze la facilitati, nu trebuie pusa bifa la constructii.

tanasem288
Mesaje: 42
Membru din: Vin Apr 06, 2012 12:26 am

Re: Calcul cifra de afaceri -constructii

#5 Mesaj de tanasem288 »

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea situatie:
O firma cu cod caen cuprins in sectorul contructii , mai exact lucrari de instalatii electrice, are contracte pt serviciile prestate care cuprind pe langa manopera si materialele necesare lucrarii respective.
Materialele sunt achizitionate de firma prestatoare, la facturare am doua conturi de venituri si anume 704 pentru manopera si 708 pentru materiale, asa le-am inregistrat.
Daca calculez 80% din CA , sa ma pot incadra la facilitatile prevazute in ordonanta, trebuie sa ma raportez numai la veniturile din servicii?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25947
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Calcul cifra de afaceri -constructii

#6 Mesaj de tomac »

Mutați sumele din 708 în 704.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

tanasem288
Mesaje: 42
Membru din: Vin Apr 06, 2012 12:26 am

Re: Calcul cifra de afaceri -constructii

#7 Mesaj de tanasem288 »

Multumesc frumos!

badeaa498
Mesaje: 34
Membru din: Lun Ian 21, 2013 2:19 pm

Re: Calcul cifra de afaceri -constructii

#8 Mesaj de badeaa498 »

Buna ziua,

Daca in luna ianuarie am CA 100% din constructii iar in februarie CA este 0 ,mai beneficiez de facilitatile fiscale in februarie ?
Conf ordonantei 114 si conf instructiunilor de completare a decl 112 calculul CA de afaceri se face cumulat .
Va rog sa ma ajutati dvs cu un rasuns ca sa fiu sigura ca interpretez cum trebuie ordonanta.
Va multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25947
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Calcul cifra de afaceri -constructii

#9 Mesaj de tomac »

Calculul se face pe date cumulate.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

badeaa498
Mesaje: 34
Membru din: Lun Ian 21, 2013 2:19 pm

Re: Calcul cifra de afaceri -constructii

#10 Mesaj de badeaa498 »

Multumesc mult.

dinescug149
Mesaje: 3
Membru din: Mar Feb 22, 2011 11:04 am

Re: Calcul cifra de afaceri -constructii

#11 Mesaj de dinescug149 »

am facturat doar avansuri pentru constructii. Cifra de afaceri este 0. la salariat mai pun bifa pentru constructii ? Stiu ca nu ma incadrez la facilitati, dar ... mai pun sau nu bifa ? Bifa tine de domeniul de activitate sau doar de facilitati ? pentru ca daca nu pun bifa contributiile se vor raporta in conturi de raportare normale.

pomparaus
Mesaje: 4169
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Calcul cifra de afaceri -constructii

#12 Mesaj de pomparaus »

Daca vei cauta pe forum, au mai fost discutii legate de faptul ca ordonanta da posibilitatea constructorilor care au lucrari si servicii in curs de executie sa beneficieze de facilitati. Voi doar ati luat avans si nu ati executat/prestat nimic? Cu un deviz cu lucrarile executate si nefacturate ai obtinuit cifra de afaceri si beneficiezi de facilitati.

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: Calcul cifra de afaceri -constructii

#13 Mesaj de nasteaf »

La un dezvoltator imobiliar care are cod CAEN 4110, construieste apartamente si le vinde, deci se incadreaza in scutirile prevazute de OUG 114/2018.
Dar pana anul trecut am lucrat cu contul 331, tot ce s-a executat pe fiecare obiectiv am contabilizat in cont 331, apoi la data receptiei am trecut in cont 345 valoarea apartamentului.Terenul cand s-a achizitionat l-am contabilizat in cont 371.Cand s-a vandut apartamentul in baza contractului de vanzare de la notar, s-a vandut si cota parte din teren, am transferat si valoarea apartamentului respectiv din cont 345 in cont 371 si am vandut apartamentul cu terenul aferent trecand la venituri din vanzare marfuri valoarea stabilita intre parti.Dar acum mai pot folosi contul 707 si sa mai beneficiez de scutirile prevazute de OUG 114/2018?
Sau este o alta solutie mai buna de aplicat?
Va multumesc.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11906
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Calcul cifra de afaceri -constructii

#14 Mesaj de septimiuv »

Ce legătură au conturile cu facilitățile fiscale?

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: Calcul cifra de afaceri -constructii

#15 Mesaj de nasteaf »

M-am gandit ca la stabilirea cifrei de afaceri realizata si declarata in Decl.112 pt.aplicarea scutirii, daca este din venituri din vanzare marfuri-cont 707 in conditiile de mai sus, organul de control sa nu interpreteze ca marfurile nu definesc activitatea de constructii.
De aceea am intrebat si v-am cerut parerea.
Multumesc.

Scrie răspuns