CM platit dublu?

Mesaj
Autor
ducaa
Mesaje: 218
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

CM platit dublu?

#1 Mesaj de ducaa »

Buna dimineata!
am avut o salariata angajata pe perioada determinata de 1 luna. In aceasta luna a adus 2 concedii medicale cu codul 06.
Ambele CM au fost de vineri pana marti (5 zile) in saptamani diferite. Aseara a fost ultima zi de lucru, si-a luat banii din sertar fara sa intrebe si fara sa vrea sa semneze statul de plata, iar acum ma ameninta prins SMS ca ii mai datorez bani pe CM, ca o sa incasez bani de la casa de sanatate pe urma ei si trebuie sa o platesc dublu pe sambetele si duminicile cuprinse in CM.
Eu am citit ca primele 5 zile sunt platite de angajator, nici nu sunt suportate de casa.

Va rog mult o parere si un sfat!
Multumesc anticipat!

ducaa
Mesaje: 218
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: CM platit dublu?

#2 Mesaj de ducaa »

Vroiam sa va mai intreb cum sa il inregistez in SAGA daca nu am veniturile pe ultimele 6 luni? iar cu ea sigur nu as mai putea comunica sa imi aduca de la fostul loc de munca

cunam917
Mesaje: 324
Membru din: Lun Sep 24, 2018 3:22 pm

Re: CM platit dublu?

#3 Mesaj de cunam917 »

Doamne fereste de asemenea oameni! In primul rand nu aveti cum sa ii platiti dublu sambetele si duminicile incluse in CM (asa ceva nu exista) :lol: :lol: :lol: :lol: In al doilea rand daca nu aveti adeverinta cu veniturile pe ultimele 6 luni nu aveti cum sa platiti medicalul. In al treilea rand e suportat de societate pentru ca sunt doar 5 zile de cm, deci nu recuperati nimic de la casmb. Nu stiu cum ati putea rezolva situatia, sa ii calculati salariu pe luna respectiva fara sa ii luati in calcul concediile medicale (le puteti refuza ca nu a adus adeverinta). Si cu banii care si i-a luat singura, pe bune, ar trebui sa faceti ceva. Sa o reclamati undeva.

ducaa
Mesaje: 218
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: CM platit dublu?

#4 Mesaj de ducaa »

Multumesc mult pt raspuns!
Astazi ii trimit prin posta o adresa prin care ii solicit prezentarea la punctul de lucru pt a i se inmana decizia de incetare si sa semneze statele de plata pentru sumele de bani incasate.
In caz de neprezentare ma gandeam sa apelez la un avocat...

Ma puteti ajuta cu un articol de lege care o obliga sa semneze statul de plata sau chiar cu un model de o astfel de adresa?
Este in regula sa ii trimit prin posta si concediile medicale cu o nota explicativa, cum nu pot fi inregistrate ca nu detin adeverinta de la fostii angajatori?

Multumesc si o sapatamana usoara sa aveti!

ducaa
Mesaje: 218
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: CM platit dublu?

#5 Mesaj de ducaa »

Va rog sa ma ajutati cu o parere. Va atasez continul adresei si doresc sa imi spuneti daca am scris ce trebuie sau am exagerat. Este in regula sa specific ca a luat acei bani fara acord sau sa nu mai mentionez acest aspect si sa ramana doar invitatia sa semneze statele?

"Având în vedere:
Expirarea în data de 14.02.2019 a contractului individual de muncã nr. ..... incheiat pe perioadã determinatã de o lunã si sustragerea sumei de bani in valoare de 650 lei din incasarile firmei fara acordul unuia dintre asociati, vã solicitãm sã vã prezentati la punctul de lucru situat in str......., Nr.8 sã semnati statele de plata ca urmare a incasãrii sumelor de bani si sa ridicati decizia de incetare.
Atasez acestei adrese concediile medicale aduse, intrucât acestea nu pot fi inregistrare deoarce nu detin o adeverinta cu veniturile obtinute in ultimele 6 luni de la fostul angajator.
"


Multumesc anticipat!

cunam917
Mesaje: 324
Membru din: Lun Sep 24, 2018 3:22 pm

Re: CM platit dublu?

#6 Mesaj de cunam917 »

Da, e ok. Eu bagam si ceva de genul, ca o dau in judecata daca nu se prezinta pentru ca a sustras bani din firma. Mergeti inainte, nu are castig de cauza. Succes!Daca aveti jurist la firma, sa semneze si el adresa.

ducaa
Mesaje: 218
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: CM platit dublu?

#7 Mesaj de ducaa »

multumesc mult pt raspuns!

cunam917
Mesaje: 324
Membru din: Lun Sep 24, 2018 3:22 pm

Re: CM platit dublu?

#8 Mesaj de cunam917 »

cu placere

Scrie răspuns