salariati bar non stop

Mesaj
Autor
pasolt
Mesaje: 49
Membru din: Mar Iul 23, 2013 2:05 pm

salariati bar non stop

#1 Mesaj de pasolt »

am rugamintea daca ma poate ajuta cineva care are aceasi situatie
societatea are un bar non stop cu 4 salariati programul este 12 cu 24 cu 48
stiu ca pentru orele de noapte cuprinse intre 22 si 6 dimineata am obligatia de a plati un spor de noapte
pe care ar trebui sa il stabileasca conducerea si care se plateste raportat la salariul de incadrare
- pentru zilele de sambata si duminica au liber 2 zile consecutive
intrebare este:
- cat este limita sporului de noapte in procente?
- mai am o alte obligatie legala de acordat adica libere sau alte sporuri?

va multumesc

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: salariati bar non stop

#2 Mesaj de herganiec »

-sporul de noapte 25%
-sporul nu il stabileste conducerea ci codul muncii..

SECTIUNEA 3 - Munca de noapte
Art. 125. [definitia legala si durata muncii de noapte]
(1) Munca prestata intre orele 22,00-6,00 este considerata munca de noapte.
(2) Salariatul de noapte reprezinta, dupa caz:
a) salariatul care efectueaza munca de noapte cel putin 3 ore din timpul sau zilnic de lucru;
b) salariatul care efectueaza munca de noapte in proportie de cel putin 30% din timpul sau lunar de lucru.
(3) Durata normala a timpului de lucru, pentru salariatul de noapte, nu va depasi o medie de 8 ore pe zi, calculata pe o perioada de referinta de maximum 3 luni calendaristice, cu respectarea prevederilor legale cu privire la repausul saptamanal.
(4) Durata normala a timpului de lucru pentru salariatii de noapte a caror activitate se desfasoara in conditii speciale sau deosebite de munca nu va depasi 8 ore pe parcursul oricarei perioade de 24 de ore decat in cazul in care majorarea acestei durate este prevazuta in contractul colectiv de munca aplicabil si numai in situatia in care o astfel de prevedere nu contravine unor prevederi exprese stabilite in contractul colectiv de munca incheiat la nivel superior.
(5) In situatia prevazuta la alin. (4), angajatorul este obligat sa acorde perioade de repaus compensatorii echivalente sau compensare in bani a orelor de noapte lucrate peste durata de 8 ore.
(6) Angajatorul care, in mod frecvent, utilizeaza munca de noapte este obligat sa informeze despre aceasta inspectoratul teritorial de munca.
[ 2 adnotări ]
Art. 126. [compensarea muncii de noapte]
Salariatii de noapte beneficiaza:
a) fie de program de lucru redus cu o ora fata de durata normala a zilei de munca, pentru zilele in care efectueaza cel putin 3 ore de munca de noapte, fara ca aceasta sa duca la scaderea salariului de baza;
b) fie de un spor pentru munca prestata in timpul noptii de 25% din salariul de baza, daca timpul astfel lucrat reprezinta cel putin 3 ore de noapte din timpul normal de lucru.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

stroescud
Mesaje: 790
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: salariati bar non stop

#3 Mesaj de stroescud »

Pentru sambata si duminica lucrate, inafara de zile libere trebuie sa le dai si spor de weekend, e prevazut. se lasa cu amenda si pentru asta.
Spor de weekend este minim 5% procent la salariul de incadrare.

cunam917
Mesaje: 324
Membru din: Lun Sep 24, 2018 3:22 pm

Re: salariati bar non stop

#4 Mesaj de cunam917 »

Buna ziua! Unde scrie ca e minim 5% spor de week? eu dau 1%

stroescud
Mesaje: 790
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: salariati bar non stop

#5 Mesaj de stroescud »

Din "recomandarile" unui control ITM. Asa mi-au recomandat in PV de control. Si eu dadeam 1%, si...

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: salariati bar non stop

#6 Mesaj de costachet982 »

corect , si eu doresc sa stiu unde scrie ca e minim 5% , eu dau in suma fixa per zi de uichend lucrata..
si procentul se aplica la brut sau net ?
unde scrie ?
am devenit curios , fac sapaturi !!
si uichend sunt 2 zile sambata si duminica aplicati 5 / 1 % la brut/net si distribuiti pe 2 zile ( ex. 2080 * 5/100 = 104 per uichend si asta il impartiti la 2 - sambata si duminica ??? )
astept obs/pareri

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: salariati bar non stop

#7 Mesaj de costachet982 »

art 137 scrie f clar unde se prevad a se mentiona aceste sporuri NU SI CUANTUMUL lor, fiind la liberul arbitraj intre partile contractante...

cunam917
Mesaje: 324
Membru din: Lun Sep 24, 2018 3:22 pm

Re: salariati bar non stop

#8 Mesaj de cunam917 »

am avut si eu control ITM, nu au zis nimic ca dau 1% spor de weekend (din brut). si asa voi da in continuare. Sporul de week e spor de week, se acorda procent din brut, indiferent daca lucrezi un weekend sau 3, nu se imparte nimic. in cazul dvs 2080*5% = 104 . Brut realizat devine 2184, net 1321. La mine e 1%*2080 = 21 lei, brut realizat 2101,net 1274

stroescud
Mesaje: 790
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: salariati bar non stop

#9 Mesaj de stroescud »

Dau 5% spor de weekend la salariul brut, lunar. nu m-am mai incurcat cu cate lucreaza, sa impart sa folosesc tehnica NASA.
Le aplic lunar 5% la salariul brut.
Atat!

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: salariati bar non stop

#10 Mesaj de costachet982 »

eu am prevazut in cim 5 ( cinci ) lei per zi lucrata in week-end si nimeni nu a zis nici psss....ba chiar m-a tras de maneca , la un control, la un salariat imi scapase sa-i trec fabuloasa suma de 20 de lei ( 4 zile lucrase in luna in uichenduri in luna aia, conform pontaj ) si mi-a dat masura sa-i modific statul prin completare.....nici vorba de observatie de ce atat!!

Scrie răspuns