SCHIMBARE NUME

Mesaj
Autor
velescuo239
Mesaje: 89
Membru din: Mar Feb 12, 2008 12:00 am

SCHIMBARE NUME

#1 Mesaj de velescuo239 »

Am un salariata care si a schimbat numele in urma casatoriei.
1.Pentru schimbarea numelui in Revisal, doar intru in salariati si ii schimb numele de fata cu cel de casatorie, pun data consemnarii si trimit Revisalul?
2.Data consemnarii este data schimbarii buletinului?
As dori aceste precizari, deoarece nu vreau sa o dublez in Revisal. Multumesc anticipat.

stroescud
Mesaje: 790
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: SCHIMBARE NUME

#2 Mesaj de stroescud »

Data corectiei este data cand faci consemnarea in Revisal.
Vezi termenel de transmisie REVISAL!

velescuo239
Mesaje: 89
Membru din: Mar Feb 12, 2008 12:00 am

Re: SCHIMBARE NUME

#3 Mesaj de velescuo239 »

data consemnarii...este data de cu care m a informat salariatul(adresa), de la care am 3 zile sa trimit Revisalul.
Sa auzim de bine...

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: SCHIMBARE NUME

#4 Mesaj de pomparaus »

Nu este corectie, ca nu a gresit nimic : e data modificarii , salariata si-a schimbat numele conform datei din certificatul de casatorie.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: SCHIMBARE NUME

#5 Mesaj de tomac »

:mrgreen:
Ovidiu, în câte locuri întrebi, când întrebi?!
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: SCHIMBARE NUME

#6 Mesaj de ciobanum »

Buna ziua, am si eu situatia descrisa mai sus, salariata si`a schimbat numele in urma casatoriei, data certificat casatorie 26 februarie 2019, emitere CI de la Politie 11 martie 2019, prezentare CI si certificat casatorie la firma, azi, 19 martie 2019. Va rog sa imi spuneti cum procedez ca sa transmit Revisal cu modificarea, fara amenda. Am citit postarea de mai sus si topicurile mai vechi. In prezent salariata are CIM activ si mai are un CIM incetat in anii precedenti.
1. Modific ambele CIM cu numele nou de familie si pun data consemnarii 19.03.2019?
2. Inregistrez un nou CIM cu noul nume si data consemnarii cea de pe certificatul de casatorie? In acest caz s`a depasit termenul legal de transmitere.
Am citit ca au fost situatii in care s-a dublat CIM si vreau sa evit acest lucru.
Multumesc

Scrie răspuns