CAS angajat pensionar militar

Mesaj
Autor
puscaut
Mesaje: 7
Membru din: Mie Iul 11, 2018 1:22 pm

CAS angajat pensionar militar

#1 Mesaj de puscaut »

Buna, va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema.
Am un angajat, pensionar militar, caruia i s-a retinut CAS in perioada ianuarie 2016- decembrie 2017. In baza legii 227/2015, art 141 lit b), nu trebuia sa i se retina CAS.
Acum a venit cu o solicitare de restituire contributii la asigurari sociale pentru aceasta perioada. Cum pot sa fac rectificativa la D112 pentru 01.2016-12.2017, avand in vedere ca nu mai am posibilitatea de a debifa CAS angajat si CAS angajator ?

Va multumesc anticipat !

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24154
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: CAS angajat pensionar militar

#2 Mesaj de balazse »

Daca doresti sa faci rectificativ, cel mai bine iti creezi o firma noua unde sa restaurezi baza de date, dupa care mergi la "fisiere" -> "salariati" -> te pozitionezi pe salariatul dorit -> apesi pe ">>" (sreapta sus) si o sa iti apara coloanele vechi -> apesi pe "modific" poti modifica care casuta doresti.
Dupa ce ai finalizat, notele contabile le vei inregistra in firma initiala prin "articole contabile".

puscaut
Mesaje: 7
Membru din: Mie Iul 11, 2018 1:22 pm

Re: CAS angajat pensionar militar

#3 Mesaj de puscaut »

Nu am baza de date, am preluat contabilitatea acestei firme de cateva luni....in acest caz cum sa procedez?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8246
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: CAS angajat pensionar militar

#4 Mesaj de herganiec »

sa mearga la firma anteriaora sa ii faca corectiile. la dvs ii faceti doar din data cand este angajat la tine.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Scrie răspuns