spor week-end specificat pe statul de plata

Mesaj
Autor
budileanue272
Mesaje: 56
Membru din: Lun Mar 04, 2013 12:35 pm

spor week-end specificat pe statul de plata

#1 Mesaj de budileanue272 »

Buna,
Tocmai am un control de la ITM si ne-au dat termen sa specificam pe statul de plata la sporul de week-end si in cuvinte ce reprezinta sporul permanent de la rubrica respectiva.Poate face programul acest lucru si nu stim noi.Multumesc

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: spor week-end specificat pe statul de plata

#2 Mesaj de septimiuv »

Nu se poate. O prevedere legală au dat pentru cerere?

budileanue272
Mesaje: 56
Membru din: Lun Mar 04, 2013 12:35 pm

Re: spor week-end specificat pe statul de plata

#3 Mesaj de budileanue272 »

NU au dat nici o prevedere legala.Multumesc

cunam917
Mesaje: 324
Membru din: Lun Sep 24, 2018 3:22 pm

Re: spor week-end specificat pe statul de plata

#4 Mesaj de cunam917 »

se vede pe fluturas

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: spor week-end specificat pe statul de plata

#5 Mesaj de costachet982 »

cum ai rezolvat ? la specificarea sporului de uichend pe stat ?

cunam917
Mesaje: 324
Membru din: Lun Sep 24, 2018 3:22 pm

Re: spor week-end specificat pe statul de plata

#6 Mesaj de cunam917 »

pe fluturas, nu pe stat. Administrare - configurare salarii - sporuri permanente. Denumesti sporul 01 - spor weekend - eu am procent 1% la salariu de baza. Apoi Fisiere - salariat - sporuri permanente - adaug - alegi spor weekend salvezi. Si asa apare pe fluturas. In luna cand nu beneficiaza de spor de week , te duci in fisiere, pe salariatul respectiv si ii stergi sporul

velicif
Mesaje: 80
Membru din: Lun Apr 25, 2016 6:29 pm

Re: spor week-end specificat pe statul de plata

#7 Mesaj de velicif »

Buna seara,
Cum pot configura sporul de weekend aplicat la salariul de incadrare din contract si nu la salariul realizat? Indiferent ce bifez in configurari (salariu de baza/sal af. timpului lucrat/total salariu) la fractiune de luna calculeaza proportional (ex: salariul brut 3000, lucrat 10 zile, spor calculat automat 15 lei). Clientul vrea sa ii calculez 30 lei, pe motiv ca asa s-a stabilit si ca in contract este trecut: spor de weekend 1% din salariul brut de incadrare.
1. Este corecta interpretarea lui?
2. Pot pune suma fixa echivalenta, dar daca se modifica salariul trebuie sa imi amintesc sa actualizez suma fixa. Mai exista o alta varianta?
Multumesc

stroescud
Mesaje: 790
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: spor week-end specificat pe statul de plata

#8 Mesaj de stroescud »

Sporul il treci la capitolul sporuri din ecranul "Administrare salarii" in procent aplicabil.
Ai posibilitatea sa-l pui fie la salariu de incadrare fie la salariul realizat lunar.
In statul de plata fa fi evidentiat chiar la inceput dupa salariu. a doua sau a treia rubrica si va fi in "valoare" nu in procent.
Daca pui 1% in spor aplicabil la salariul de incadrare, in stat vei avea exact 30 lei.
In revisal este mentionat?
Acolo ai posibilitatea sa-l treci procent sau suma fixa, cum vrei.

velicif
Mesaje: 80
Membru din: Lun Apr 25, 2016 6:29 pm

Re: spor week-end specificat pe statul de plata

#9 Mesaj de velicif »

Daca pui 1% in spor aplicabil la salariul de incadrare, in stat vei avea exact 30 lei.
Multumesc pentru raspuns. Asa am facut. Am bifat salariul de baza, dar angajata a lucrat luna mai doar 2 saptamani, 2 a fost in somaj tehnic, iar programul calculeaza 15 lei in loc de 30. Am incercat toate bifele si nu calculeaza 30 lei daca nu e lucrata luna intreaga. Ma intreb care este rolul acelei optiuni "se aplica la salariul de baza", daca se calculeaza tot la fractiune...
Multumesc

prunam
Mesaje: 633
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: spor week-end specificat pe statul de plata

#10 Mesaj de prunam »

.. sporul de weekend nu il acordati doar daca salariatul respectiv lucreaza in weekend ? .. daca lucreaza doar de luni pana vineri ii mai dati sporul de weekend ? Eu nu as adauga sporul la "Salariati - Sporuri Permanente" pentru ca luna de luna mi-ar calcula spor chiar daca s-a lucrat doar L-V ! Cand s-o lucra si in weekend, adaug manual sporul in stat pentru salariatii respectivi !

velicif
Mesaje: 80
Membru din: Lun Apr 25, 2016 6:29 pm

Re: spor week-end specificat pe statul de plata

#11 Mesaj de velicif »

Buna ziua,
Este clinica medicala, lucreaza permanent, in ture. Spunand ca a lucrat 2 saptamani m-am referit la faptul ca a lucrat cel putin un weekend, dar angajatul nu a fost activ luna intreaga iar Saga pune acel procent la salriul realizat, chiar daca am bifat "salariul de baza" sperand ca se refera la cel de incadrare.
Desigur, daca angajatii nu lucreaza in weekend, nu au spor de weekend. Il au pe contract si il primesc doar cand apare lucrat pe pontaj.
dar eu ma refeream la cei care lucreaza permanent si au spor. Daca au o suspendare sau o intrerupere, se diminueaza sporul, ceea ce angajatorul nu doreste.

stroescud
Mesaje: 790
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: spor week-end specificat pe statul de plata

#12 Mesaj de stroescud »

Pai daca nu a lucrat la ce sa-i dai spor?
Spor de weekend pentru weekenduri nelucrate nu se acorda.
E la fel cu tichetele de masa.
Numai pentru zilele lucrate
Nu e dupa cum vrea angajatorul, este dupa cum zice legea!
Angajatorii si angajatii au si drepturi si indatoriri, nu-s de capul lor.
De aceea va mai vaitati cand vine ITM sau ANAF!

velicif
Mesaje: 80
Membru din: Lun Apr 25, 2016 6:29 pm

Re: spor week-end specificat pe statul de plata

#13 Mesaj de velicif »

:) nu reusesc sa ma fac inteleasa. In luna mai au lucrat 2 saptamani (adica 2 weekend-uri, cu liber consecutiv, totul corect). In contract scrie asa: Spor de weekend 1% din salariul brut de incadrare. In Configurari am bifat se aplica la Salariul de baza, Procent implicit 1%. Angajatul are salariul 3000 (sporul ar trebui sa fie 30 lei indiferent ca lucreaza un weekend sau mai multe, pentru ca se aplica la salariul de incadrare si nu la perioada lucrata. In stat, daca lucreaza 2 saptamani, sporul apare 15 lei in loc de 30. Salariul de incadrare nu este salariul realizat, daca am bifat ca se aplica la salariul de baza, ar trebui sa imi calculeze 30 lei, indiferent de timpul lucrat.

Nu e dupa cum vrea angajatorul, este dupa cum zice legea!
Legea spune ca se acorda spor de weekend si acest spor se acorda conform contract, iar in contract se precizeaza ca se aplica la salariul de incadrare si nu la cel realizat. Daca era in suma fixa, ar fi fost aplicat tot la salariul de incadrare, fara ca acest spor sa se mai injumatateasca daca se lucreaza doar jumatate de luna cum se intampla acum cu procentul. Eu incerc sa gasesc explicatii la ceea ce face Saga, caci presupun ca stie ce face. Deci repet: care este rolul bifei "se aplica la salariul de baza" daca imi calculeaza la perioada lucrata si nu la salariul de baza?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: spor week-end specificat pe statul de plata

#14 Mesaj de balazse »

Pentru VeliciF
Daca a avut contract suspendat, atunci cum doresti sa se calculeze spor si pentru perioada suspendata (chiar daca discutam despre salar de incadrare)?
Poate cel mai bine ar trebui sa discuti cu echipa Saga, ei sunt in masura sa iti ofere un raspuns exact (poate ar fi fost mai usor, daca acel spor l-ai fi definit ca si valoare si nu procentual).
Sa ne zici si noua cum ai rezolvat.

stroescud
Mesaje: 790
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: spor week-end specificat pe statul de plata

#15 Mesaj de stroescud »

Pune in suma fixa si ai terminat problema insurmontabila de 30 de lei!
Un pachet de tigari si o bere!
da-i sporul si cand nu lucreaza si cand are CIM suspendat si sa vezi
cand o sa ai ANF pe cap ce evaziune iti gaseste pentru 30 de lei!

Scrie răspuns