spor week-end specificat pe statul de plata

Mesaj
Autor
Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: spor week-end specificat pe statul de plata

#16 Mesaj de tomac »

Ați bifat să se aplice la salariul pentru timpul lucrat.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

velicif
Mesaje: 80
Membru din: Lun Apr 25, 2016 6:29 pm

Re: spor week-end specificat pe statul de plata

#17 Mesaj de velicif »

:) nu e vorba de 30 de lei, era un exemplu. Unii au spor cât 5 pachete de țigări, alții cât jumătate de pachet
Ma interesa sa procedez corect și argumentat și de aceea ma consultam cu voi, in calitate de colegi de breasla, unii poate ceva mai experimentați.
Cât despre evaziune... dacă sporul e 1% (30 lei) și a lucrat 1/2 luna, iar eu ii dau 30 lei fac evaziune; dacă sporul e suma fixa 30 lei și a lucrat tot 1/2 luna, nu mai e evaziune...
In Codul muncii spune ca trebuie sa dai spor, nu se precizează cât și cum.

@tomaC
Am bifat salariu de baza (apoi am încercat toate bifele și tot nu am obținut ce voiam); probabil o sa le pun in suma fixa

Răspunsul de la Saga:
“Calculul este corect. Pentru perioada nelucrata nu trebuie calculat si acordat sporul permanent. Prin perioada nelucrata se intelege orice perioada in care contractul de munca a fost suspendat.”

Va multumesc frumos tuturor.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: spor week-end specificat pe statul de plata

#18 Mesaj de tomac »

Problema perioadei nelucrate este asta:
- am spor și am CFP - ce fac? Dau sporul?
- am concediu medical toată luna - dau spor?
În sumă fixă nu recomand.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

velicif
Mesaje: 80
Membru din: Lun Apr 25, 2016 6:29 pm

Re: spor week-end specificat pe statul de plata

#19 Mesaj de velicif »

Daca au CFP sau medical toata luna, nu primesc spor. Le calculez salariile strict dupa pontaj. Daca au cel putin un weekend lucrat, si in general au (chiar daca 2-3 saptamani au fost suspendati) trebuie sa primească sporul intreg conform contract (1% din brut). Pana acum asa li s-a calculat, nu stiu in ce program si nici nu are importanta. In Saga configurări salarii eu am bifat 1% “la salariul de baza”, iar ei s-au sesizat imediat cand au vazut pe fluturaș o suma mai mica la cei care au fost in somaj tehnic 2 saptamani, si 2 sapt lucrate cu weekend. In luna iunie o sa le dau diferenta pe alte venituri pt. luna mai, dar nu stiu cum ar trebui sa procedez pe viitor in astfel de situatii.
De ce spuneti ca nu ar fi corect sa trec suma fixa? Sunt vreo 15 salariați din 40, pe care trebuie sa ii urmaresc; daca vor fi suspendati luna întreaga, le sterg sporul. In final ma intereseaza rezultatul...sunt niste artificii făcute sa iasa ce trebuie. Ce parere aveti, sa incerc aceasta varianta?
Multumesc

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: spor week-end specificat pe statul de plata

#20 Mesaj de pinteae »

Pentru perioada de suspendare a CIM, sau cand salariatul nu se afla efectiv in activitate, nu se acorda spor permanent.
Sporul permanent este o componenta a venitului salarial pentru perioada de activitate.
La art. 150 alin. (1) din Codul muncii se precizeaza faptul ca: "Pentru perioada concediului de odihnă salariatul beneficiază de o indemnizaţie de concediu, care nu poate fi mai mică decât salariul de bază, indemnizaţiile şi sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectivă, prevăzute în contractul individual de muncă".
Ca atare, din moment ce prin cod se specifica faptul ca baza de calcul a indemnizatiei de CO contine componenta sporuri permanente, este anormal sa-i acorzi spor permanent pentru perioada respectiva.
In opinia mea, in cazul tau, suma de 15 lei este corect calculata.
In opinia ta, cum ar trebui sa arate statul de salarii, daca salariata respectiva ar fi lucrat o singura zi din luna, iar ziua respectiva sa fie intr-o zi lucratoare? Cat ar fi trebuit sa fie sporul de week-end?
Eugen Pintea

velicif
Mesaje: 80
Membru din: Lun Apr 25, 2016 6:29 pm

Re: spor week-end specificat pe statul de plata

#21 Mesaj de velicif »

Zero. Daca nu au niciun weekend lucrat, nu primesc spor, fac salariile întocmai dupa pontaj, inclusiv ore noapte, ore suplimentare etc. Daca aveau un cel putin un weekend lucrat in pontaj primeau sporul de 1% calculat la salariul brut de încadrare (indiferent de perioada lucrata). Adica: a lucrat 1 weekend primește 30 lei, a lucrat 3 weekend-uri tot 30 lei, nu a lucrat niciun weekend are zero lei spor.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: spor week-end specificat pe statul de plata

#22 Mesaj de pinteae »

In cazul descris anterior nu mai vorbim de spor permanent. Din aces motiv te-am provocat cu intrebarea. Sporul permanent se acorda pentru perioada lucrata, indiferent daca in perioada respectiva sunt indeplinite conditiile acoperite prin spor. De aici incumba si obligatia angajatorului de a-i achita sporul permanent prevazut prin CIM. Sporul permanent se transmite prin REVISAL si nu poate fi modificat arbitrar de catre angajator.
Daca doresti sa-i achiti lunar suma fixa de 30 de lei, poti sa o configurezi prin ecranul "Sporuri permanente" din ecranul salariati.
Dar atentie, in lunile in care nu are ore lucrate in zile de week-end, trebuie neaparat sa-i acorzi sporul. Este prevazut prin CIM.
Eugen Pintea

brutiud
Mesaje: 105
Membru din: Mar Noi 08, 2016 10:18 am

Re: spor week-end specificat pe statul de plata

#23 Mesaj de brutiud »

noi avem contract cu 4 ore simbata si duminica deci timp partial
acel angajat are contract cu norma intreaga la alt angajator
cum calculez eu salariu daca lucreaza simbata si dumineca ce
sporuri legale are ?

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: spor week-end specificat pe statul de plata

#24 Mesaj de pinteae »

In acest caz contractul trebuie sa prevada un spor permanent conform CCM, RI sau CIM. Nu trebuie acordat sporul de 100%, pentru ore lucrate in zilele de repaus, deoarece conform contractului incheiat intre parti, orele lucrate in zilele de week-end sunt ore normale de munca. Nu conteaza ca este cu fractiune de norma.
Eugen Pintea

Scrie răspuns