Pontaj concediu medical dar fara plata

Mesaj
Autor
burgheleae
Mesaje: 26
Membru din: Mie Apr 17, 2013 10:20 am

Pontaj concediu medical dar fara plata

#1 Mesaj de burgheleae »

Buna ziua,
Am un angajat care a depasit cele 90 zile de concediu medical fara viza medicului expert. Cum il pot trece in pontaj o luna intreaga fara a avea erori in declaratia 112. Mentionez ca in luna urmatoare medicalul a avut viza medicului expert. Va multumesc pentru ajutor.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Pontaj concediu medical dar fara plata

#2 Mesaj de tomac »

Așa cum este concediul medical acordat. Nu vă dă erori la 112 dacă nu are viză, dar veți avea probleme la casa de asigurări de sănătate dacă veți încerca să recuperați sumele.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

burgheleae
Mesaje: 26
Membru din: Mie Apr 17, 2013 10:20 am

Re: Pontaj concediu medical dar fara plata

#3 Mesaj de burgheleae »

Buna ziua,
Ideea este ca legea nu ma obliga sa ii platesc peste 90 zile daca nu are viza medicului expert. In conditiile in care angajatul a avut anterior 38 zile medical nedeclarate la angajare la noi la societate. vreau sa il pontez cumva dar sa nu ii platesc medicalul, adica venitul in luna sa fie zero. abia in luna urmatoare cand a venit cu viza ii voi platimedicalul. Multumesc.

burgheleae
Mesaje: 26
Membru din: Mie Apr 17, 2013 10:20 am

Re: Pontaj concediu medical dar fara plata

#4 Mesaj de burgheleae »

Ma poate ajuta cineva cum sa fac pontajul in aceasta situatie? Angajatul are medical dar nu il pot plati legal. Abia in luna urmatoare obtine viza . Cum ma sfatuiti?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Pontaj concediu medical dar fara plata

#5 Mesaj de herganiec »

il puneti concediu fara plata. apoi cand e in regula medicalul refaceti statul si trimiteti rectificativa D112 (daca ati trimis la Anaf)
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

burgheleae
Mesaje: 26
Membru din: Mie Apr 17, 2013 10:20 am

Re: Pontaj concediu medical dar fara plata

#6 Mesaj de burgheleae »

Buna ziua, Viza medicului expert nu se pune retroactiv. Si este vorba de luna decembrie. Angajatul a omis sa comunice ca a mai avut zile de medical, si astfel s-a creat aceasta situatie. Nu il pot pot plati pentru omisiune. Si nicaieri nu se poate rezolva cu zilele de medical. Il voi trece fara plata, ca altfel nu merge declaratia si voi anexa medicalul in spate unde sa pot dovedi de ce nu am suspendat contractul. Iar in ianuarie voi plati zilele de medical. Pare corecta logica mea?
Ultima oară modificat Lun Apr 22, 2019 2:17 pm de către burgheleae, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Pontaj concediu medical dar fara plata

#7 Mesaj de herganiec »

Cum veti plati medicalul in ianuarie daca CM este pentru decembrie? daca nu e vizat de medic nu il platiti si il treceti in CFP pt decembrie.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

burgheleae
Mesaje: 26
Membru din: Mie Apr 17, 2013 10:20 am

Re: Pontaj concediu medical dar fara plata

#8 Mesaj de burgheleae »

Probabil nu am fost clara in exprimare. Medicalul lunii decembrie nu il platesc deoarece nu am viza. Medicalul aferent lunii ianuarie a venit vizat de medicul expert. Si acesta de pe ianuarie il platesc. Desi recuperare nu am sanse sa mai iau la cata bataie de cap am avut cu el, si oricum e vorba de cateva zile deoarece salariatul s-a si pensionat in luna ianuarie.

adrigela77
Mesaje: 496
Membru din: Joi Feb 17, 2011 1:23 pm

Re: Pontaj concediu medical dar fara plata

#9 Mesaj de adrigela77 »

Buna ziua. In programul Saga C pot lista un ponte in perioada 1 - 18 iunie 2019? Dacă da va rog sa imi spuneti cum sa fac. Multumesc.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Pontaj concediu medical dar fara plata

#10 Mesaj de septimiuv »

Pontajul e lunar.
Dacă vrei altă perioadă exportă-l în excel și modifică acolo.

Scrie răspuns