Antrenor platit de un ONG

Mesaj
Autor
iridone
Mesaje: 93
Membru din: Vin Ian 21, 2011 12:00 am

Antrenor platit de un ONG

#1 Mesaj de iridone » Vin Mai 10, 2019 2:44 pm

Buna ziua,

Doresc sa va suspun atentiei o situatie cu care m-am intalnit pentru prima data si pentru care va rog sa ma ghidati.

Un ONG cu activitate sportiva vrea sa platesca (remunereze) un antrenor care lucreaza cu copiii (ii antreneaza, participa la competitii, etc.)
Nu se doreste angajarea lui, deoarece el este deja angajat in alta parte si vrea sa faca suplimentar aceasta activitate.
Va rog sa-mi spuneti daca este ok ce stiu pana acum:
1.O solutie ar fi un contract de activitate sportiva?
2. Acest contract se declara in Revisal? Eu as tinde sa cred ca nu!
3. Acest contract este supus doar impozitului in cota fixa si finala de 10%si nu se supune platii CAS si CASS dearece nu se obtine un venit anual peste 12 salarii minime pe economie...
4. Se depune D112 si se plateste impozitul de 10% pana in 25 a lunii urmatoare...

Si acum va intreb:
5. Contractul se poate face pe perioada determinata sau nedeterminata? Si se pot face mai multe contracte determinate pentru aceeasi persoana in decurs de 1 an?
6. Ar mai fi o solutie si premierea arbitrului? Spre ex. cu ocazia unui campionat/concurs castigat sa se premieze cu max 600 lei/eveniment, asta ca sa nu se supuna impozitarii...dar daca s-ar premia cu 1.000 lei ce sa fac cu surplusul de 400 lei? Cum sa-l declar?
7. Ce obligatii declarative revin antrenorului??? Asta pentru ca sa stiu ce sa-i spun ca are de facut... Doar declaratia unica?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 20683
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Antrenor platit de un ONG

#2 Mesaj de tomac » Vin Mai 10, 2019 3:01 pm

1. Da, i se poate încheia un contract de activitate sportivă conform Legii 69/2000 (vedeți art.67^1, alin.1^1 din lege). Modelul și conținutul contractului în ordinul 631/980/2017
2. Nu
3. Da
4. Da
5. Pe perioadă determinată. Se poate face alt contract sau se poate prelungi prin act adițional. Contractul impune explicit indicarea duratei - vedeți ordinul menționat la pct.1 de mai sus
6. Se poate indemniza în baza unei convenții civile.
7. Antrenorului niciuna. Plătitorul de venit are obligația reținerii la sursă și declarării.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.
Imagine

iridone
Mesaje: 93
Membru din: Vin Ian 21, 2011 12:00 am

Re: Antrenor platit de un ONG

#3 Mesaj de iridone » Vin Mai 10, 2019 3:04 pm

UAU...

Multumesc de promptitudine si de clarificare!

Zile frumoase sa aveti!

vintilai347
Mesaje: 4
Membru din: Joi Feb 20, 2014 11:56 am

Re: Antrenor platit de un ONG

#4 Mesaj de vintilai347 » Joi Sep 05, 2019 12:55 pm

Buna ziua!

Am o speta asemanatoare celei de sus, singura diferenta constand in faptul ca antrenorul nu este salariat in alta parte. Acest fapt obliga asociatia sportiva la plata CAS si CASS la nivelul salariului minim indiferent de renumeratia oferita in baza contractului de activitate sportiva?
Va multumesc in avans pentru ajutor!

vintilai347
Mesaje: 4
Membru din: Joi Feb 20, 2014 11:56 am

Re: Antrenor platit de un ONG

#5 Mesaj de vintilai347 » Joi Sep 05, 2019 1:07 pm

Eu am studiat OUG 25/2018, care spune la art. 5, ca asociatia sportiva, fiind singura platitoare de venit, are obligatia retinerii la sursa si a CAS si CASS si de a depune pana pe 25 ale lunii urmatoare D112. Va rog, daca puteti sa imi spuneti daca am interpretat corect, as aprecia nespus. :)

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 20683
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Antrenor platit de un ONG

#6 Mesaj de tomac » Joi Sep 05, 2019 4:44 pm

Da, dar reținerea se face numai dacă persoana realizează un venit anual de cel puțin 12 salarii minime pe economie
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.
Imagine

vintilai347
Mesaje: 4
Membru din: Joi Feb 20, 2014 11:56 am

Re: Antrenor platit de un ONG

#7 Mesaj de vintilai347 » Vin Sep 13, 2019 11:24 am

Multumesc frumos pentru ajutor! :)

Scrie răspuns