Eroare D112

Mesaj
Autor
nechitam830
Mesaje: 8
Membru din: Lun Feb 22, 2016 9:32 am

Eroare D112

#1 Mesaj de nechitam830 »

Buna ziua! Imi da eroare la D112 " A_13#A_11" in cazul unui salariat student cu timp partial de lucru cu sal. 1500 lei , desi am bifat in Sectiunea "Detalii " Fara contributii sanatate salariat si Baza contributii egala cu salarul. Luna precedenta este identica situatia si nu a dat eroare la D112. Am actualizat de cateva ori ultima versiune de program

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Eroare D112

#2 Mesaj de tomac »

Refaceți actualizarea pentru orice eventualitate și apăsați "Actualizare date ".
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

nechitam830
Mesaje: 8
Membru din: Lun Feb 22, 2016 9:32 am

Re: Eroare D112

#3 Mesaj de nechitam830 »

Am actualizat ultima versiune de program, am apasat "actualizat date" si imi da din nou eroare. Formula A_13= A_11 nu este valabila in cazul salariatilor studenti in cf. art. 154, alin. 1, literea "a" din Codul fiscal.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Eroare D112

#4 Mesaj de herganiec »

e de la Pdf, are multe reguli introduse noi si nu au tinut cont de toate variantele reale de angajare....
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Eroare D112

#5 Mesaj de pomparaus »

Da eroare si in cazul in care ai salariati angajati in cursul lunii.

nechitam830
Mesaje: 8
Membru din: Lun Feb 22, 2016 9:32 am

Re: Eroare D112

#6 Mesaj de nechitam830 »

Buna seara!
Am rezolvat astfel: am completat baza de impozitare la CASS cu aceeasi suma ca la CAS ( asa cum cerea formula), automat s-a calculat CASS si am constatat ca in Anexa 1 la Declaratia 112 se ignora acea suma si este completata corect suma de plata conform statului de plata , cu precizarea ca la "Detalii salariat" am bifat "exceptie" la plata CASS

sajtose
Mesaje: 2
Membru din: Mie Iun 26, 2019 10:34 am

Re: Eroare D112

#7 Mesaj de sajtose »

Buna asi avea si eu o mica problema, ptr studentii care nu au implinit varsta de 26 ani cu contract partial nu se platesc contributii dupa salarul minim brut, ci doar pentru salariul cu cat este incadrat? se bifeaza voare la detelii ca Baza Contributie egalu cu Salariul? nu stiu daca am inteles bine art.146 alin.5 Calculul contribuției de asigurări sociale datorate de către persoanele fizice care obțin venituri din salarii sau asimilate salariilor, precum și de către instituțiile prevăzute la art. 136 lit. d) - f) se realizează prin aplicarea cotelor stabilite potrivit art. 138 lit. a) sau art. 1381 alin. (1) și (2), după caz, asupra bazelor lunare de calcul prevăzute la art. 139, art. 143 - 145, după caz, în care nu se includ veniturile prevăzute la art. 141 și 142.

(51) Contribuția de asigurări sociale datorată de către persoanele fizice care obțin venituri din salarii sau asimilate salariilor, în baza unui contract individual de muncă cu normă întreagă sau cu timp parțial, calculată potrivit alin. (5), nu poate fi mai mică decât nivelul contribuției de asigurări sociale calculate prin aplicarea cotelor stabilite potrivit art. 138 lit. a) sau art. 1381, după caz, asupra salariului de bază minim brut pe țară în vigoare în luna pentru care se datorează contribuția de asigurări sociale, corespunzător numărului zilelor lucrătoare din lună în care contractul a fost activ.

(52) Prevederile alin. (51) nu se aplică în cazul persoanelor fizice aflate în una dintre următoarele situații:

a) sunt elevi sau studenți, cu vârsta până la 26 de ani, aflați într-o formă de școlarizare;

Multumesc mult.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Eroare D112

#8 Mesaj de tomac »

Ați înțeles bine.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns