poprire salariu angajat

Mesaj
Autor
ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

poprire salariu angajat

#1 Mesaj de ciobanum »

Buna ziua, firma a primit instiintare de la o societate civila de executori judecatoresti pentru infiintarea popririi pentru un angajat care are o datorie de 10.000 lei la o banca. Va rog sa ma ajutati cu procedura pe care trebuie sa o urmeze firma, nu am mai avut pana acum aceasta situatie.
1. firma a primit instiintarea in data de 04.06.2019, data platii salariilor este 12.06.2019. In data de 12.06.2019, salariatul in cauza a prezentat la firma un angajament de plata (cu stampila soc.de executori judecatoresti, cu nr de inregistrare si data de 12.06.2019) prin care se obliga sa plateasca o suma mai mica decat 1/3 din salariul net primit la firma. In acest angajament, salariatul se angajeaza sa vireze suma soc.de executori judecatoresti si solicita sa se ridice poprirea de la angajator si de la banca. Angajatorul trebuia sa retina suma pentru poprire salariatului sau trebuie sa astepte raspunsul executorilor privind angajamentul de plata?
2. Nu reusesc sa configurez retinerea in ecranul Salariati, am citit postarile precedente. In ecranul Retineri la salariatul respectiv, am adaugat ``poprire``, de la 12.06.2019, aplicat la ``Salariul net``, retinut din Salariul net, suma totala 10.000 lei (din instiintarea primita de la executori) si suma fixa retinuta lunar 827 lei (venit net lunar 2481 lei. include si sporul permanent aferent clauzei de mobilitate). Dupa actualizare date, nu apare retinerea in statul de plata.
3. La calculul 1/3 din venitul net lunar trebuie inclus si sporul permanent sau nu?
Multumesc

pomparaus
Mesaje: 4133
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: poprire salariu angajat

#2 Mesaj de pomparaus »

Daca ai un angajament de plata cu o suma acceptata de catre executorul judecatoresc, eu asi retine aceasta suma (in fond e o intelegere intre parti,nu?!).
Configurarea o faci din statul de plata - cu butonul "retineri" . Poate nu ai configurat contul 427 tot la retineri, de aceea nu iti apare in stat.

ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: poprire salariu angajat

#3 Mesaj de ciobanum »

Multumesc. Executorul judecatoresc nu a dat inca raspuns la cererea de angajament de plata, verbal a spus ca termenul legal este de 30 zile, dar in practica, raspunsul va fi dat mai repede. In cererea de angajament, salariatul solicita ca firma sa nu mai fie implicata in poprire, salariatul urmand sa plateasca direct la soc. civila de executori. In aceasta situatie, trebuia oprita suma din salariu la data de 12.06? sau firma asteapta raspunsul executorului?

pomparaus
Mesaje: 4133
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: poprire salariu angajat

#4 Mesaj de pomparaus »

Daca firma a primit instiintare opriti-i 1/3 din venitul net si virati suma in contul scris in adresa executorului, iar in cazul in care ei ajung la o intelegere decideti atunci.

pomparaus
Mesaje: 4133
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: poprire salariu angajat

#5 Mesaj de pomparaus »

1/3 din salariul net

ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: poprire salariu angajat

#6 Mesaj de ciobanum »

Multumesc. Salariatul are si un spor permanent de mobilitate, se include si acesta la calculul popririi? Este angajat in constructii cu brut 3000 lei + un spor permanent de mobilitate declarat in Revisal.
Multumesc

pomparaus
Mesaje: 4133
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: poprire salariu angajat

#7 Mesaj de pomparaus »

Daca ne luam dupa ce spun legiuitorii ca pot fi urmarite "salariile si alte venituri periodice realizate din munca....", atunci da, la calculul sumei se include si acest spor permanent.

ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: poprire salariu angajat

#8 Mesaj de ciobanum »

Buna ziua, va rog sa imi spuneti daca retinerea de o treime din venitul net lunar reprezentand poprire pentru credit bancar neplatit este configurat corect astfel: Se aplica la``salariul net``, se retine din ``salariul net``, iar suma retinuta apare in statul de plata doar in ultima coloana, cea cu Avans, Retineri, Rest de plata.
2. CAS constructii + Retinerea de 1/3 din venitul net lunar (salariatul are si un spor permanent) se scad din venitul brut lunar realizat si acesta va fi restul de plata, este corect?
3. Declaratia 112 nu este influentata de poprire, este la fel ca si in cazul in care nu ar exista retinerea, corect?
Multumesc

Scrie răspuns