calcul salarii constructii

Mesaj
Autor
ungureanum514
Mesaje: 3
Membru din: Vin Ian 15, 2016 3:47 pm

calcul salarii constructii

#1 Mesaj de ungureanum514 »

O firma factureaza lunar asigurarea hranei angajatilor de pe santier. Muncitorii au fost angajati cu 3000 lei brut, Dar au fost angajati in 7 mai. Venitul brut realizat a fost cu mult mai putin.
1- Unde inregistrez in SAGA partea de venit/fiecare salariat, privit venitul primit cu hrana
2. In mai, total venit realizat a fost sub 3000 lei, dar cu venitul de hrana a iesit brut realizat peste 3000 lei. Salariatul beneficiaza de beneficiile conform legii, adica scutit impozit salar si sanatate? Sau pe partea de beneficii privind hrana i se calculeaza impozitele toate?
3 In iunie, am facut o simulare si pentru ca total venit a fost 3000, venitul brut peste 4000, statul de plata mi-a calculata fara impozit venit si fara sanatate. Este corect?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: calcul salarii constructii

#2 Mesaj de tomac »

1. În Detalii pe Alte venituri. Sau puteți defini un element numit Masă servită în configurare salarii, element ce să apară distinct în detalii.
2. Beneficiază de facilități dacă venitul brut din salarii și asimilate salariilor depășește 3000 lei
3. Da. Așa sunt facilitățile - fără CASS, fără impozit, CAS redus.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ungureanum514
Mesaje: 3
Membru din: Vin Ian 15, 2016 3:47 pm

Re: calcul salarii constructii

#3 Mesaj de ungureanum514 »

La punctul 3., vreau sa spun ca CAS a fost calculat la total venit de 3000 lei si nu la venit brut realizat, de 6325 lei. Am facut o simulare si cu venitul fara hrana si cu hrana. Netul nu s-a modificat. Este corect asa?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: calcul salarii constructii

#4 Mesaj de tomac »

Nu cred. Dacă procedați cum am arătat eu, nu cred că va calcula la 3000 și nu la brut.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns