modificare salariati

Mesaj
Autor
floret
Mesaje: 10
Membru din: Lun Mar 14, 2016 2:19 pm

Re: modificare salariati

#16 Mesaj de floret »

Buna ziua ! De ce nu pot sa vad cate zile de concediu are dreptul fiecare daca am alte categorii salariale -membrii coopertori? Cand se rezolva problema in Saga? Multumesc.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: modificare salariati

#17 Mesaj de septimiuv »

Concediu de odihnă de obicei primesc salariații.

stroescud
Mesaje: 790
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: modificare salariati

#18 Mesaj de stroescud »

Si cooperatorul este salariat in baza Conventiei Individuale de Munca.
Si cooperatorului i se aplica Legea 53 cu ceea ce decurge din lege.
@floret,
in SAGA in fereastra "salariati" unde completezi toate datele cooperatorului angajat cu conventie, ai o rubrica unde completezi "zile CO/an", aka zilele de concediu care sunt acordate prin RI sau Conventie sau Act aditional la Conventie, sau cum vrei sa-i acorzi dar nu mai putin de minimul din legea 53-Codul Muncii.
P.S. cooperatorul este si salariat dar si actionar, avand parti sociale depuse la cooperativa.
O cooperativa poate avea si salariati, care nu sunt cooptati ca cooperatori, nu depun parti sociale si implicit sunt angajati cu Contract Individual de Munca care este inregistrat in REVISAL.
Conventiile de Munca sunt inscrise in Registrul Cooperatorului cu toate modificarile ulterioare,

floret
Mesaje: 10
Membru din: Lun Mar 14, 2016 2:19 pm

Re: modificare salariati

#19 Mesaj de floret »

Da , foarte adevarat ce ati scris, am completat zilele de concediu de odihna dar nu pot sa vad situatia sau sa o listez nu imi arata saga de ce si nici pontajele?

stroescud
Mesaje: 790
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: modificare salariati

#20 Mesaj de stroescud »

Nici mie, in pontaj nu-mi arata decat salariatii cu CIM, cei cu Conventie trebuie sa-i adaug lunar de mana, chiar si acum cu introducerea salariatilor cu conventie in SAGA si D112

Scrie răspuns