modificare salariati

Mesaj
Autor
floret
Mesaje: 10
Membru din: Lun Mar 14, 2016 2:19 pm

modificare salariati

#1 Mesaj de floret »

Buna ziua ! As dori sa va semnalez o problema , avand in vedere ca noi suntem unitate cooperatista mestesugareasca , in declaratia 112 la fiecare salariat trebuie sa apara membru cooperator cu conventie individuala de munca cf legii 1/2005 , va rog sa introduceti in ecranul salariati acest tip de salariat pentru a putea fi raportat corect in declaratia 112.

Va multumesc !
O zi frumoasa va doresc !

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11907
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: modificare salariati

#2 Mesaj de septimiuv »

Există.
Alege la tipul „alte categorii” la tipul contractului. Apoi în dreapta sus alegele membru cooperator în loc de alte categorii.

floret
Mesaje: 10
Membru din: Lun Mar 14, 2016 2:19 pm

Re: modificare salariati

#3 Mesaj de floret »

AM ALES ALTE CATEGORII , IAR APOI UNDE SUS MEMBRU COOPERATOR CA NU EXISTA?

stroescud
Mesaje: 784
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: modificare salariati

#4 Mesaj de stroescud »

septimiuv, nu ne dai un printscreen cu calea pe care ne-o dai?
eu nu reusesc sa gasec cooperatia , doar in D112, nu si in salariatii lu' saga!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24145
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: modificare salariati

#5 Mesaj de balazse »

Pentru StroescuD
Mergi la "fisiere" -> "salariati" -> te pozitionezi pe persoana in cauza -> apesi pe "modific" -> la "tip" alegi "alte categorii" -> apesi pe butonul "detalii" (dreapta sus) -> deasupra datelor pentru carte de identitate ai o rubrica unde alegi "membru cooperator .... - 1.4" -> apesi pe "salvez".

stroescud
Mesaje: 784
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: modificare salariati

#6 Mesaj de stroescud »

Multumesc frumos!!!

parism949
Mesaje: 2
Membru din: Joi Dec 06, 2018 10:55 am

Re: modificare salariati

#7 Mesaj de parism949 »

Buna ziua.
Am angajat o persoana cu 3,5 ore pe zi, dar in SAGA nu pot sa modific. Ma puteti ajuta?
Multumesc anticipat

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24145
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: modificare salariati

#8 Mesaj de balazse »

De unde "3,5 ore/zi"?
Poti alege intre: 3 ore/zi, 4 ore/zi, x ore/saptamana sau y ore/luna.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8246
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: modificare salariati

#9 Mesaj de herganiec »

:lol: :lol: :lol:
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

floret
Mesaje: 10
Membru din: Lun Mar 14, 2016 2:19 pm

Re: modificare salariati

#10 Mesaj de floret »

Buna ziua !
As dori sa va semnalez urmatoarea problema suntem unitate cooperatista si functionam in baza legii nr.1/2005. Am introdus in ecranul salariati membru cooperator , dar sa stiti ca intampin urmatoarele probleme: 1-ai nostri toti suntem membrii cooperatori permanenti, deci eu am nevoie sa pot vedea toate listele ca si la un angajat cu contract individual de munca, concediile de odihna, fluturasii, etc.
2. In declaratia 112 intampin urmatoarea problema imi apar membrii cooperatori neasigurati la somaj si cass , unii dintre ei nu realizeaza in cursul lunii venitul echivalent salariului minim pe economie de 2080 lei, deci au goluri de productie-CFS.
Cum se pot rezolva problemele?

stroescud
Mesaje: 784
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: modificare salariati

#11 Mesaj de stroescud »

1- nu inteleg ce nu vezi la listari. am aceeasi situatie- cooperatori in baza legii 1/2005 si vad totul pentru fiecare salariat, scot state scot fluturasi.
2- cand un cooperator nu-si face norma, bifezi plata contributiilor la salariul realizat, altfel ti se calculeaza contributiile la valoarea sal. minim pe economie

floret
Mesaje: 10
Membru din: Lun Mar 14, 2016 2:19 pm

Re: modificare salariati

#12 Mesaj de floret »

Buna ziua !
Unde bifati dvs plata contributiilor la salariul realizat daca nu isi realizeaza sal minim pe economie la membrii cooperatori, puteti sa imi dati un exemplu cum faceti in saga la un salariat-membru cooperator?
In declaratia 112 imi apar ca neexceptat de la plata salariului minim Cas si cass si neasigurat la somaj de ce, ce ar trebui sa fac ? Va multumesc pentru sfaturi, astept raspuns. O zi frumoasa va doresc si spor la lucru tuturor.
Iar golurile de productie , ceea ce nu realizeaza pana la salariul minim cum ii pontati ?

stroescud
Mesaje: 784
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: modificare salariati

#13 Mesaj de stroescud »

-Golurile de productie apar din pontaj
In SAGA nu-i problema de salariu minim. SAGA calculeaza retinerile in functie de salariul brut realizat, ca-i mai mare, ca-i mai mic decat salariu minim, nu reprezinta o problema
-La D112 pentru fiecare salariat aveti posibilitatea de a bifa sau debifa: exceptat/neexceptat de la plata taxelor la salariu minim, de a il bifa ca asigurat la somaj.
Lucruri facut manual/de mana in functie de salariul realizat.
Unde e realizat la minim pe economie nu- bai, une-i mai putin bifati exceptii.
PS. am uitat sa mentionez:
-in SAGA la salariati trebuie sa fi modificat forma de contract la 1.4 alte forme de relatii de munca, la detalii angajat trebuie sa gasesti pozitia (1.4).
trebuie sa dai modific si apoi sa salvezi
-in D-112 trebuie sa ai de doua ori pozitia asigurat si sa ai 27.(1.4) conform cu legea 1/2005.
Daca cooperatorul l-ai pus corect in SAGA la fereastra salariati, programul ti-l aduce cum trebuie in D-112.
Mai putin cand realizeaza, datorita golurilor de productie, sub salariul minim pe economie. Atunci trebuie la salariat sa umbli si in d-112 sa modifici, exceptat de la plata taxe la salariu minim.

floret
Mesaje: 10
Membru din: Lun Mar 14, 2016 2:19 pm

Re: modificare salariati

#14 Mesaj de floret »

Mai am o problema in Saga nu imi arata cate zile de concediu de odihna are fiecare daca am modificat la alte categorii sociale, iar declaratia 112 modificand manual la membrii cooperatori imi da recipisa cu atentionari: atentionaribregula S22.2:daca asig SO =1 si A_1=(1,8,2,9,10,11,12,13,14,1,24,19,6,21,22,17,23,25,26,27) atunci A_9>0 si tot asa imi apare pt toti membrii cooperatori , oare de ce?

stroescud
Mesaje: 784
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: modificare salariati

#15 Mesaj de stroescud »

Daca e cu atentionari e bine. E primita, nu patesti nimic.
Daca recipisa este cu "erori" atunci nu apare ca primita.
nepaatrunse sunt caile lui D112! :)

Scrie răspuns