CO neefectuat la sfarsitul unui CIM perioada determinata

Mesaj
Autor
paulj
Mesaje: 50
Membru din: Vin Iul 13, 2018 8:43 am

CO neefectuat la sfarsitul unui CIM perioada determinata

#1 Mesaj de paulj »

Buna ziua,
Unui salariat ii expira CIM pe perioada determinta in luna in curs.Angajatorul nu a luat inca nici o decizie in privinta prelungirii contractului de munca pe inca o perioada determinata(se doreste doar acest tip de CIM ).
Daca nu-i prelungeste, i se va calcula CO neefectuat.
In situatia contrara(de prelungire) , trebuie sa-i modific perioada de valabiliatate inscrisa in actualul CIM printr-un act additional sau i se va incheia un alt CIM tot pe perioada determinata?
In situatia in care se va incheia un nou CIM ,poate fi semnat in ziua expirarii celui actual ori trebuie sa treaca o perioada de timp pentru incheierea lui ?
Daca se va face act aditional ,este obligatoriu sa-i achit CO neefectuat in aceasta luna sau o pot face pana la expirarea actului additional ?

Multumesc.

iacoboaiae
Mesaje: 14
Membru din: Vin Feb 01, 2019 11:37 am

Re: CO neefectuat la sfarsitul unui CIM perioada determinata

#2 Mesaj de iacoboaiae »

Ii faci act aditiona, ii aduci la cunostinta si semneaza, transmiti in revisal cu o zi mai repede de data cu care ii faci prelungirea.
De exemplu. are cim pana in 19 aug 2019, transmiti in revisalcel tarziu in 18 aug. 2019. Daca ii faci prelungire de cim nu trebuie sa ii achiti CO, doar daca ii faci lichidarea.
Gasesti pe google modele de acte aditionala de prelungire. Dar neaparat sefii sa se decida si angajatul sa semneze actul ad. si tu sa-l transmiti. Succes.

paulj
Mesaje: 50
Membru din: Vin Iul 13, 2018 8:43 am

Re: CO neefectuat la sfarsitul unui CIM perioada determinata

#3 Mesaj de paulj »

Multumesc.

Scrie răspuns