CIM partial

Mesaj
Autor
ciobanum
Mesaje: 802
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

CIM partial

#1 Mesaj de ciobanum » Mie Aug 28, 2019 12:31 pm

Buna ziua, un cabinet medical (care are contract cu CJAS) vrea sa angajeze o asistenta medicala cu CIM partial. Aceasta este angajata cu norma intreaga la alt CMI (si acesta are contract cu CJAS). In cazul descris, CIM partial poate fi de 4 ore pe zi? Exista un numar maxim de ore de lucru pe zi prevazut de lege?
In CIM partial trebuie precizat programul de lucru adica 8-12, 16-20, corect?
Multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 19613
Membru din: Joi Iun 19, 2008 11:00 pm
Localitate: Satu Mare

Re: CIM partial

#2 Mesaj de balazse » Mie Aug 28, 2019 6:44 pm

Poate fi cu 4 ore, iar numarul maxim de ore lucrate se refera la acealsi angajator.
Obligatoriu trebuie trecut programul de lucru.
Extras Codul Muncii scrie:Articolul 105(1) Contractul individual de muncă cu timp parțial cuprinde, în afara elementelor prevăzute la art. 17 alin. (3), următoarele:
a) durata muncii și repartizarea programului de lucru;
b) condițiile în care se poate modifica programul de lucru;
c) interdicția de a efectua ore suplimentare, cu excepția cazurilor de forță majoră sau pentru alte lucrări urgente destinate prevenirii producerii unor accidente ori înlăturării consecințelor acestora.
(2) În situația în care într-un contract individual de muncă cu timp parțial nu sunt precizate elementele prevăzute la alin. (1), contractul se consideră a fi încheiat pentru normă întreagă.

ciobanum
Mesaje: 802
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: CIM partial

#3 Mesaj de ciobanum » Vin Aug 30, 2019 10:41 am

Multumesc, asa stiam si eu, dar persoana care se ocupa de contabilitatea si partea de ITM a cabinetului medical sustine ca nu trebuie specificat programul exact in cazul CIM partial. Credeam ca s`a schimbat ceva si nu am stiut eu.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 19613
Membru din: Joi Iun 19, 2008 11:00 pm
Localitate: Satu Mare

Re: CIM partial

#4 Mesaj de balazse » Vin Aug 30, 2019 6:30 pm

Daca persoana in cauza sustine ceva, atunci sa vina si cu baza legala.

Scrie răspuns