salarii constructii detasati ue

Mesaj
Autor
zelcac
Mesaje: 27
Membru din: Lun Noi 12, 2012 1:21 pm

salarii constructii detasati ue

#1 Mesaj de zelcac »

buna ziua,
firma de constructii, am jumatate din salariati detasati in UE cu A1, unde se evidentiaza in programul de salarii?
multumesc!

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: salarii constructii detasati ue

#2 Mesaj de nasteaf »

Eu am salariati care lucreaza si in Romania si merg pana la 30 zile si efectueaza lucrari de constructii la clienti din UE, dar nu sunt detasati si nici nu am obtinut A1 pt.ei.Cum se acorda facilitatile fiscale pt.constructii in acest caz?
Multumesc.

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: salarii constructii detasati ue

#3 Mesaj de ovidiuo »

.. nu stiu daca asta te intereseaza: in Ordinul 3063/2019 "Nota privind facilitatile fiscale pentru domeniul constructiilor prevazute la art. 60, pct. 5, art. 138 (1), art 154 alin (1) lit. r), art. 220 (3) alin. (2) din Legea 227/2015" zice ca "Facilitatile fiscale nu se acorda persoanelor fizice care sunt detasate in afara Romaniei".

nitah
Mesaje: 342
Membru din: Joi Sep 22, 2016 8:51 am

Re: salarii constructii detasati ue

#4 Mesaj de nitah »

Si eu am situatie asemnatoare ,pana acum i -am acordat facilitati pt ca sunt delegati in Franta la diversi clienti ,nu detasati.
Dvs cum procedati ?

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: salarii constructii detasati ue

#5 Mesaj de nasteaf »

Chair de aceea am intrebat.Am citit ORDINUL nr. 3063 din 10 septembrie 2019 pentru aprobarea modelului, conţinutului, modalităţii de depunere şi de gestionare a 'Declaraţiei privind obligaţiile de plată a contribuţiilor sociale, impozitului pe venit şi evidenţa nominală a persoanelor asigurate' si in ANEXA nr. 1.2 , DATE PRIVIND PERSOANELE DETAŞATE*) scrie *) se completează începând cu obligaţiile declarative ale lunii următoare celei în care se va publica pe site-ul ANAF aplicaţia informatică a prezentului ordin. Nu stiu nici unde se completeaza toate acele date din aceasta anexa referitoare la asigurat, de cand nu se mai aplica (daca este cazul) facilitatile din constructii pt. acesti salariati, daca se refera si la cazul meu descris mai sus, chiar daca tinem cont si de prevederile LEGII nr. 16 din 17 martie 2017 privind detaşarea salariaţilor în cadrul prestării de servicii transnaţionale.
Astept parerile voastre.

nitah
Mesaje: 342
Membru din: Joi Sep 22, 2016 8:51 am

Re: salarii constructii detasati ue

#6 Mesaj de nitah »

Buna ziua ,azi am sunat la ANAF ,ref facilitati pt salariati delegati NU detasati ,In tari dun UE si mi-a spus ca Ord.se refera la detasare ,NU delegare !

Scrie răspuns