Concediu fara plata un singur angajat

Mesaj
Autor
radur248
Mesaje: 2
Membru din: Joi Iul 26, 2018 10:44 am

Concediu fara plata un singur angajat

#1 Mesaj de radur248 »

Buna ziua, sunt constituit ca si PFA cu norma fixa de venit si am un singur angajat.

Astazi am fost informat ca incepand de miine doreste sa intre in concediu fara plata pana la 3 Ianuarie 2020.

Am cateva intrebari:
- trebuie sa realizez si o decizie de aprobare a cererii de intrare in concediu fara plata ?
- cand trebuie sa transmit in REVISAL reinceperea activitatii daca agajatul va avea concediul pana pe 3 Ianuarie 2020 si cu ce data fac consemnarile respective ?
- daca pana la 3 Ianaurie salariatul doreste sa reia activitatea mai devreme sa spunem 17 Decembrie care este procedura ?
a - va trebui sa faca o noua cerere pentru reluarea activitatii sa spunem ca in 16 Decembrie ma informeaza ca doreste sa inceapa munca la 17 Decembrie 2019 ?
b - va trebui aprobabata aceasta cerere ?
c - cu ce data va trebui sa consemnez acest lucru daca in 16 decembrie isi manifesta dorinta de a incepe munca la 17 Decembrie.
d- cand va trebui sa transmit modificarile in REVISAL

Doresc sa va intreb daca am procedat corect in program.

Am generat statul de plata pe noiembrie fara sa il validez.

Am mers la concedii si am trecut concediul fara plata din 08.11.2019 - 03.01.2020
Am printat cererea pentru concediul fara plata.
Trebuie sa realizez si o decizie de aprobare in acest sens ?

Apoi am mers la Fisiere - Salariati - Registrul de evidenta al salariatilor si am procedat asa :
- data consemnarii astazi 07.11.2019
- stare curenta suspendat
- temei legal prin acordul partilor
- data inceput suspendare 08.11.2019
- data sfasit suspendare 03.11.2019
- copiere fisier si au aparut modificarile in istoric salariat
- generarea fisierului pentru transmiterea in REVISAL.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25999
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Concediu fara plata un singur angajat

#2 Mesaj de tomac »

Da, se întocmește decizie de suspendare a CIM. Trimiterea suspendării se face cu cel puțin o zi înainte de data de la care începe. La fel încetarea suspendării se va trimite în REVISAL cel târziu la data la care încetează.
Dacă dorește să revină mai repede la muncă, da, va face cerere și se va emite o decizie de încetare a suspendării și se va trimite în REVISAL cel târziu la data la care încetează suspendarea.
Cred că ați scris greșit aici
- data sfasit suspendare 03.11.2019
Probabil data este 03.01.2020 nu 03.11.2019
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

radur248
Mesaje: 2
Membru din: Joi Iul 26, 2018 10:44 am

Re: Concediu fara plata un singur angajat

#3 Mesaj de radur248 »

Multumesc

Da esta vorba de 03.01.2020

Scrie răspuns