CONSTRUCTII PART TIME

Mesaj
Autor
magas
Mesaje: 64
Membru din: Mie Oct 11, 2006 12:00 am

Re: CONSTRUCTII PART TIME

#16 Mesaj de magas »

Buna ziua!
Am mare imcredere in program, dar am facut o adresa catre ANAF la care am primit urmatorul raspuns : daca persoana nu se incadreaza la exceptiile prevazute la art. 146 alin. 5^2 si art.168 alin 5^1 din Codul fiscal si realizeaza venituri din salarii si asimilate salariilor sub nivelul salariului minim brut pe tara numai de la angajatori care desfasoara activitatile corespunzatoare codurilor CAEN prevazute la art. 60 pct. 5 din Codul fiscal , se aplica prevederile referitoare la stabilirea bazei de calcul a CAS si CASS la valoarea unui salariu brut pe tara stabilit potrivit ART 71 din oug 114/2018, iar in situatia in care sunt indeplinite cumulativ conditiile ptr. acordarea facilitatilor fiscale din sectorul constructilor cota de CAS este cea stabilita potrivit art 138^1 din Codul fiscal.
Deci, fiscul spune , ca trebuie sa platim CAS 21,25% la 3000 lei. Prin urmare,va rog frumos, sa specificati clar articolul din lege pe care va bazati cand spuneti ca programul calculeaza corect si ne trimiteti sa recitim legislatia. Consider ca suntem pe forum ca sa ne ajutam in momente confuze si deficile .

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: CONSTRUCTII PART TIME

#17 Mesaj de septimiuv »

Scrie pe undeva prin Codul Fiscal că salariul minim la care se aplică contribuțiile de care vorbim este cel stabilit prin Hotărâre de Guvern. 3000lei nu s-a stabilit prin Hotărâre de Guvern.

magas
Mesaje: 64
Membru din: Mie Oct 11, 2006 12:00 am

Re: CONSTRUCTII PART TIME

#18 Mesaj de magas »

problema este alta. in baza carei legi programul nu calculeaza cas la salariul minim in cazul contractelor part time din constructii ?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: CONSTRUCTII PART TIME

#19 Mesaj de septimiuv »

Calculează dacă nu se aplică facilitățile.

magas
Mesaje: 64
Membru din: Mie Oct 11, 2006 12:00 am

Re: CONSTRUCTII PART TIME

#20 Mesaj de magas »

Anaful spune ca si in cazul in care se aplica facilitatile se calculeaza CAS la minimul pe economie. Nu stiu de ce va faceti ca nu intelegeti intrebarea, domnule septimiu?
Nu ca asi dori sa platesc mai mult la buget, dar vreau sa lucrez corect, . Va rog , care este legislatia care spune ca la un salariat part time din constructii, care nu are minimul pe economie , care beneficiaza de facilitati, baza de calcul al CAS este brutul realizat si nu minimul pe economie? Daca nu exista, cred ca ar trebui modificat programul Saga astfel incat sa fim si noi cu astfel de situatii in sfera legala, sa nu ne trezim la un comtrol ca avem de platit contributii restante si accesorii.

pomparaus
Mesaje: 4129
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: CONSTRUCTII PART TIME

#21 Mesaj de pomparaus »

Magas , iti redau tot un raspuns de la Anaf si vezi cum il interpretezi "Limita minima a venitului nu mai este prevazuta prin raportare la venitul brut ci la salariul de incadrare. Totodata, se mentioneaza ca salariul de incadrare de 3000 lei este pentru 8 ore/zi. Prin urmare, salariatul incadrat cu timp partial va beneficia de scutire daca salariul acestuia este 3000 lei proportional cu timpul lucrat ( spre exemplu 750 lei pentru 2 ore/zi".

magas
Mesaje: 64
Membru din: Mie Oct 11, 2006 12:00 am

Re: CONSTRUCTII PART TIME

#22 Mesaj de magas »

Cred ca raspunsul pe care l-ati citat face referire la venitul minim pentru acordarea facilitatilor in cazul unui contract part time din constructii. Pe mine ma intereseaza daca firma mai plateste diferenta de CAS, asa cum am procedat pana in 21.07. Imi doresc ca aceasta discutie sa fie una constructiva, nu sa intram in polemici fara sens.

antohea424
Mesaje: 6
Membru din: Mar Feb 13, 2018 3:46 pm

Re: CONSTRUCTII PART TIME

#23 Mesaj de antohea424 »

Si eu cred ca programul SAGA nu calculeaza corect pt. cei cu timp partial si care nu intra pe exceptii in constructii - iar raspunsurile ca programul stie mai bine cred ca nu isi au locul atata timp cat nu se indica un temei legal.

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: CONSTRUCTII PART TIME

#24 Mesaj de costachet982 »

dar de ce un intrebati pe cei de la saga? ca doar ei au facut prg-ul...
aici e doar un forum intre colegi

pocolf717
Mesaje: 11
Membru din: Sâm Oct 09, 2010 12:00 am

Re: CONSTRUCTII PART TIME

#25 Mesaj de pocolf717 »

Revin la o intrebare pusa anterior legata de un salariat in constructii cu timp partial 4 ore, nu lucraza si in alta parte,cu salar 1500 lei pentru care saga acorda facitiati dar nu calculeaza diferenta de contributii platite de angajator.
Am pus aceasta intrebare si la finante si mi s-a spus ca art. 146 din Codul fiscal este valabil, deci trebuie sa calculez si diferentele de contributii pana la salariul minim din constructii de 3000 lei.
Oare nu se sesizeaza si cei de la Saga sa putem genera state de plata si declaratii 112 corecte?

Scrie răspuns