Inregistrare concedii de odihna neefectuate si acordare tichete de masa

Mesaj
Autor
iordaches630
Mesaje: 1
Membru din: Mie Apr 23, 2008 12:00 am

Inregistrare concedii de odihna neefectuate si acordare tichete de masa

#1 Mesaj de iordaches630 »

Buna ziua

Incepand cu luna mai 2019, angajatorul incepe sa acorde tichete de masa salariatilor. In urma unei verificari mai amanuntite, in cursul lunii noiembrie am constatat ca o parte din salariati nu si-au efectuat in intregime CO pentru anul 2018, dar si-au efectuat partial din CO pentru 2019 motiv pentru care i-am spus angajatorului sa dispuna efectuarea zilelor pana la sfarsitul anului 2019 cf. art.146 din Codul muncii:
Art. 146. - (1) Concediul de odihnă se efectuează în fiecare an.
   (2) În cazul în care salariatul, din motive justificate, nu poate efectua, integral sau parţial, concediul de odihnă anual la care avea dreptul în anul calendaristic respectiv, cu acordul persoanei în cauză, angajatorul este obligat să acorde concediul de odihnă neefectuat într-o perioadă de 18 luni începând cu anul următor celui în care s-a născut dreptul la concediul de odihnă anual.  
  (3) Compensarea în bani a concediului de odihnă neefectuat este permisă numai în cazul încetării contractului individual de muncă.
Avand in vedere ca introducerea zilelor de CO in program afecteaza statele de salarii deci si tichetele de masa, apare problema inregistrarii efectuarii acestora fara a afecta modul de acordare a tichetelor de masa, care se acorda doar incepand cu luna mai 2019.

Ce se poate face?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25978
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Inregistrare concedii de odihna neefectuate si acordare tichete de masa

#2 Mesaj de tomac »

Nimic. Logic că afectează acordarea de tichete. Dvs ce doriți? Să fie liberi și să primească tichete?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns