nr. max. prelungiri CIM pe perioada determinata

Mesaj
Autor
capatinav576
Mesaje: 44
Membru din: Joi Iun 09, 2016 2:38 pm

nr. max. prelungiri CIM pe perioada determinata

#1 Mesaj de capatinav576 »

Buna! Stie cineva de cate ori am voie sa prelungesc un CIM pe perioada determinata. In cazul meu, dupa 12 luni transform contractul in perioada nedeterminata, pentru ca am contracte succesive. Deci, ma intereseaza in cadrul celor 12 luni, de cate ori il pot prelungi? Multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: nr. max. prelungiri CIM pe perioada determinata

#2 Mesaj de balazse »

Sczue, dar ai citit Codul Muncii anterior postarii?
Codul Muncii scrie: Capitolul VI Contractul individual de muncă pe durată determinată
Articolul 82
(1) Prin derogare de la regula prevăzută la art. 12 alin. (1), angajatorii au posibilitatea de a angaja, în cazurile și în condițiile prezentului cod, personal salariat cu contract individual de muncă pe durată determinată.
(2) Contractul individual de muncă pe durată determinată se poate încheia numai în formă scrisă, cu precizarea expresă a duratei pentru care se încheie.
(3) Contractul individual de muncă pe durată determinată poate fi prelungit, în condițiile prevăzute la art. 83, și după expirarea termenului inițial, cu acordul scris al părților, pentru perioada realizării unui proiect, program sau unei lucrări.
(4) Între aceleași părți se pot încheia succesiv cel mult 3 contracte individuale de muncă pe durată determinată.
(5) Contractele individuale de muncă pe durată determinată încheiate în termen de 3 luni de la încetarea unui contract de muncă pe durată determinată sunt considerate contracte succesive și nu pot avea o durată mai mare de 12 luni fiecare.

capatinav576
Mesaje: 44
Membru din: Joi Iun 09, 2016 2:38 pm

Re: nr. max. prelungiri CIM pe perioada determinata

#3 Mesaj de capatinav576 »

am citit. intrebarea mea se referea la altceva.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: nr. max. prelungiri CIM pe perioada determinata

#4 Mesaj de balazse »

Scuze, si la ce altceva (care nu reiese din cele postate/citate)?

capatinav576
Mesaje: 44
Membru din: Joi Iun 09, 2016 2:38 pm

Re: nr. max. prelungiri CIM pe perioada determinata

#5 Mesaj de capatinav576 »

Deci: imi expira contractele de munca pe perioada determinata, incheiate la 15.10.2019, pentru perioada de pana la 31.12.2019. Am mai primit comenzi, asa ca vreu sa le prelungesc pt. o luna sau doua. Intre timp, daca mai primesc comenzi le-as mai prelungi. Deci, intrebarea mea este de cate ori pot sa le prelungesc(modific??). Mentionez ca aceste CIM sunt succesive, deci la 15.10.2020 le transform automat in nedeterminata (daca ajung pana acolo cu ele, si nu le inchid inainte). Multumesc si scuze!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: nr. max. prelungiri CIM pe perioada determinata

#6 Mesaj de balazse »

Din articolul 82 alin (4) din Codul Muncii (postat mai sus) ce ai dedus?

iacoboaiae
Mesaje: 14
Membru din: Vin Feb 01, 2019 11:37 am

Re: nr. max. prelungiri CIM pe perioada determinata

#7 Mesaj de iacoboaiae »

de ,,n,, ori

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: nr. max. prelungiri CIM pe perioada determinata

#8 Mesaj de balazse »

Pentru IacoboaiaE
Ne si zici cat este in cazul de fata "n"? :wink:

iacoboaiae
Mesaje: 14
Membru din: Vin Feb 01, 2019 11:37 am

Re: nr. max. prelungiri CIM pe perioada determinata

#9 Mesaj de iacoboaiae »

,,n,, este valabil pe perioada cat anajatorul are contracte si hotareste sa prelungeasca cim, conf. codului muncii art. 83, și după expirarea termenului inițial, cu acordul scris al părților, pentru perioada realizării unui proiect, program sau unei lucrări. Un contract suucesiv tine 12 luni, in aceasta perioada daca angajatorul tot obtine contracte poate prelungii cim pe 1 saptamana, 3 luni, 1 zi......deci in 12 luni intra ,, n,, contracte.
Daca aveti alte pareri va rog sa imi ziceti, poate gresesc eu.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: nr. max. prelungiri CIM pe perioada determinata

#10 Mesaj de balazse »

Aliniatul 4 spune ca se pot incheia succesiv cel mult 3 contracte durata determinata, adica mai poti prelungii de doua ori si nu de n ori.
De unde ai dedus "Un contract suucesiv tine 12 luni, in aceasta perioada daca angajatorul tot obtine contracte poate prelungii cim pe 1 saptamana, 3 luni, 1 zi......deci in 12 luni intra ,, n,, contracte"?

adrigela77
Mesaje: 499
Membru din: Joi Feb 17, 2011 1:23 pm

Re: nr. max. prelungiri CIM pe perioada determinata

#11 Mesaj de adrigela77 »

Poti face 3 cim succesive fiecare pe cel mult 12 luni, sa zicem primul cim s-a încheiat pe 2 luni, angajatorul a mai facut rost de comenzi atunci poate prelungi acel cim cu act adițional sa zicem alte 3 luni, deci un cim poate fi prelungit cu acte adiționale da sa nu depășească 12 luni.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: nr. max. prelungiri CIM pe perioada determinata

#12 Mesaj de balazse »

Deci poti prelungii de 2 ori, dupa care treci la nedeterminat.

adrigela77
Mesaje: 499
Membru din: Joi Feb 17, 2011 1:23 pm

Re: nr. max. prelungiri CIM pe perioada determinata

#13 Mesaj de adrigela77 »

În termenul de 12 .uni a unui cim poti prelungi de cate ori este necesar și de 5 ori

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: nr. max. prelungiri CIM pe perioada determinata

#14 Mesaj de balazse »

Din care articol/aliniat ai dedus acest lucru. Este posibil sa nu inteleg eu, dar din pacate nu m-am prins.

adrigela77
Mesaje: 499
Membru din: Joi Feb 17, 2011 1:23 pm

Re: nr. max. prelungiri CIM pe perioada determinata

#15 Mesaj de adrigela77 »

Ai postat foarte bine textul din codul muncii care explica clar:
,,(4) Între aceleași părți se pot încheia succesiv cel mult 3 contracte individuale de muncă pe durată determinată.
(5) Contractele individuale de muncă pe durată determinată încheiate în termen de 3 luni de la încetarea unui contract de muncă pe durată determinată sunt considerate contracte succesive și nu pot avea o durată mai mare de 12 luni fiecare."
Poti avea cu un salariat 3 contracte pe perioada determinata pe cel mult 12 luni/contract, in astea 12 luni/contract poti prelungii cim cu acte aditionale de cate ori este necesat , in functie de comenzi.
Scuze de intarziere. Am scris nr. de telefon la mesaje private in caz ca poate iti expliv verbal :).
Spor la treaba.

Scrie răspuns