ANGAJARE IMIGRANTI

Mesaj
Autor
serbanm695
Mesaje: 341
Membru din: Joi Apr 02, 2009 12:00 am

ANGAJARE IMIGRANTI

#1 Mesaj de serbanm695 »

buna ziua!
la multi ani!
vin si eu cu urmatoarea problema,am de angajat 2 imigranti sirieni.
am incercat sa angajez in saga, am pus nationalitate tot ,dar nu am pus cnp,cand am vrut sa generez raport per salariat imi ia,rapotul la unul cu ambele functii si cod cor ,si ambele contracte pe un nume, apoi pe celalalt la fel.
am renuntat si am mers in revisal
totul bine si frumos, am reusit sa fac contractele fara cnp, sa transmit revisalul,dar m-am impotmolit ca nu stiu unde sa introduc modificarea de salariu.am tot cauta in salariati, apoi contracte, si nu am gasit unde pot face modificarea in revisal ,ca raportul per salariat sa imi apara corect cu modificarea facuta
:( :( :( :( .

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: ANGAJARE IMIGRANTI

#2 Mesaj de septimiuv »

Ai modificat suma?

gondorg777
Mesaje: 34
Membru din: Lun Apr 08, 2013 3:32 pm

Re: ANGAJARE IMIGRANTI

#3 Mesaj de gondorg777 »

buna ziua!
ce se trece in casuta ptr cnp deoarece ei nu au inca?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: ANGAJARE IMIGRANTI

#4 Mesaj de tomac »

13 de zero. Apoi în REVISAL din SAGA setați corect naționalitatea, documentul de identificare, data de final, etc. și puteți modifica din CNP în serie și număr pașaport.
Obțineți NIF de la ANAF pentru a-i declara în D112, NIF pe care îl folosiți în loc de CNP. După ce primesc CNP de la IGI predați NIF la ANAF pentru anulare și modificați în revisal și în salariați NIF cu CNP.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

gondorg777
Mesaje: 34
Membru din: Lun Apr 08, 2013 3:32 pm

Re: ANGAJARE IMIGRANTI

#5 Mesaj de gondorg777 »

multumesc frumos

andrag
Mesaje: 1
Membru din: Lun Mar 23, 2020 8:12 am

Re: ANGAJARE IMIGRANTI

#6 Mesaj de andrag »

Buna ziua,
Ref: angajat sirian, care a primit AVIZ DE MUNCA.
S-a solicitat inregistrare CIM la ITM azi cu inceperea activitatii in 01.10.2022
Am urmat pasii specificati de dl Tomac pt ca nu are NIF si nici CNP si la validare am primit urmatoarele mesaje:
1. Detalii salariat ... nume -prenume in loc de NIF am trecut nr pasaport (initial am pus 13 de zero si in revisal saga am modificat si am trecut nr pasaport care apare in AVIZUL IMI)
2. Campul "salariat CNP" este incorect
3. Nationalitate invalida Siriana(Republica Araba)... cu diacritice (am selectat din lista saga)
4. Campul "nationalitate abreviere" este obligatoriu si trebuie sa contina o valoare

Daca ati intalnit si ati reusit sa corectati (validati cu succes) va rog sa ma ajutati si pe mine.
Multumesc

gondorg777
Mesaje: 34
Membru din: Lun Apr 08, 2013 3:32 pm

Re: ANGAJARE IMIGRANTI

#7 Mesaj de gondorg777 »

probleme la decl in revisal a ctr ptr imigranti!am urmatoarea situatie:s-a declarat ptr inceput ctr cu seria pasaportului la cnp...apoi s-a modificat cand i s-a alocat nif...acum apare in revisal doua ctr ptr aceeasi persoana...normal la control itm,s-a dispus masura sa se reglementeze situatia....avand in vedere ca noi nu vedem aproape nimic din ce e in revisal...cum se poate remedia cel mai simplu...

ganeam951
Mesaje: 484
Membru din: Mie Aug 15, 2007 12:00 am

Re: ANGAJARE IMIGRANTI

#8 Mesaj de ganeam951 »

inchizi primul contract la data acordarii NIF si ramane valabil doar contractul cu NIF.

Scrie răspuns