Reangajarea unui vechi angajat

Mesaj
Autor
iridone
Mesaje: 183
Membru din: Vin Ian 21, 2011 12:00 am

Reangajarea unui vechi angajat

#1 Mesaj de iridone »

Buna ziua,

M-am izbit de urmatoarea problema:
Trebuie sa reangajez o persoana care a mai fost angajata in 2011 cu contract nr. 1 si care a incetat in 2015.
Acum, eu am completat in Revisal un nou contract cu nr. 57 pentru aceelas CNP , iar cand sa dau "Copiere fisier" imi spune "Exista numere de contrcate identice(nr.1) !" si nu mi se salveaza ca sa-l pot trimite on-line...

Unde am gresit? :roll:

Multumesc.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11914
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Reangajarea unui vechi angajat

#2 Mesaj de septimiuv »

Verifică de câte ori apare contractul 1 în ecran.

iridone
Mesaje: 183
Membru din: Vin Ian 21, 2011 12:00 am

Re: Reangajarea unui vechi angajat

#3 Mesaj de iridone »

Pentru acest CNP mai apare inca o data, cel din 2011 incetat in 2015.

Nu stiu daca problema este de la faptul ca am importat baza de date din programul Revisal, unde, pana la 31.12.2019 o tinea alt contabil, iar acum este prima modificare de revisal facuta de mine din Saga...oare sa fie ceva neconcordante? desi am verificat amanuntit fiecare angajat si s-a preluat bine... :roll:

iridone
Mesaje: 183
Membru din: Vin Ian 21, 2011 12:00 am

Re: Reangajarea unui vechi angajat

#4 Mesaj de iridone »

Acum am realizat ca de fapt, eroarea face referire la faptul ca sunt mai multe contracte active si incheiate (vreo 7 contracte pentru angajati diferiti) cu numarul 1... :shock: . Pe semne ca celalalt contabil nu a tinut o evidenta a cronologiei contractelor...

Acum sunt active doua contracte cu nr. 1, doua cu nr. 2, trei cu nr. 4, trei cu nr. 5..etc (bineinteles cu date diferite si persoane diferite)

Ce mai pot sa fac acum?
Contractul cu pricina de azi ar trebui sa fie al... 57 -lea, dupa ordinea pe care a preluat-o Saga. Nu cred ca as face bine sa le renumerotez pe celelalte...ce parere aveti?

bigul241
Mesaje: 18
Membru din: Joi Feb 22, 2018 1:18 pm

Re: Reangajarea unui vechi angajat

#5 Mesaj de bigul241 »

adaugati o litera la nr de contract de ex. 1A, 5A

iridone
Mesaje: 183
Membru din: Vin Ian 21, 2011 12:00 am

Re: Reangajarea unui vechi angajat

#6 Mesaj de iridone »

...dar oare nu se va dubla contractul ?!
Daca fac asa nu va mai aparea trei contracte cu numarul 4 ....ci, 3 contracte cu nemrele : 4A, 4B, 4C

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24166
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Reangajarea unui vechi angajat

#7 Mesaj de balazse »

Pentru BiguL241
Nu oferii solutii daca nu esti sigur de ceea ce poate genera. Daca modifica acum numarul de contract, se poate trezii cu contracte dublate in baza de date a celor de la ITM.

Pentru IridonE
Poate ar trebui sa corectezi numarul contractelor, conform celor postate pe blog (https://www.sagasoftware.ro/?p=1214).
Totusi, teoretic ar trebui pastrate cele care apar in contract (chiar daca sunt gresite). Incearca sa trimiti un e-mail echipei Saga sa vezi ce solutie ofera pentru rezolvare (dupa care sa ne anunti si pe noi).

iridone
Mesaje: 183
Membru din: Vin Ian 21, 2011 12:00 am

Re: Reangajarea unui vechi angajat

#8 Mesaj de iridone »

Ok, multumesc de idee...

O sa scriu mail la Saga si vedem cum se poate rezolva, si va anunt si pe voi apoi! :wink:

Zi usoara!

iridone
Mesaje: 183
Membru din: Vin Ian 21, 2011 12:00 am

Re: Reangajarea unui vechi angajat

#9 Mesaj de iridone »

Buna ziua,

Am revenit cu informatii... :D

Am trimis mail la Saga unde am prezentat situatia si am atasat si programul ca sa verifice si ei in caz ca era necesar acest lucru, iar in primul mail mi s-a raspuns ca "Numarul contractelor trebuie sa fie unice. Consultati si https://www.sagasoftware.ro/?p=254" ,
Apoi eu am raspuns ca stiu ca numerele trebuie sa fie unice, eu chiar respect acest lucru la celelalte firme pe care le am, si am cerut totusi daca se poate sa se faca o "setare" la mine in program, ca desi daca apare informare ca sunt mai multe contracte cu acelas numar, eu totusi sa pot sa generez Revisalul, ca nu cred ca vor fi erori la depunere deoarece daca celalalt contabil a reusit sa inregistreze in programul ReviSal de la ITM, atatea contracte cu numere identice si nu a primi erori sau nu s-a sesizat nimeni, nu ar avea de ce sa nu mearga... si am primit iarasi raspuns: "Nu este posibil ce doriți."
Asa ca m-am resemnat si o sa lucrez de doua ori de acum inainte, odata in ReviSal si a doua oara in revisalul din Saga...dar totusi tind sa cred ca nu e imposibil ce doresc eu... dar probabil nu este timp fizic pentru o asa modificare, iar cei de la Saga sunt prinsi cu alte modificari mai urgente... :(

Sa aveti o zi frumoasa!

Scrie răspuns