Detasare salariati romani in Germania

Mesaj
Autor
badilaa237
Mesaje: 26
Membru din: Lun Aug 21, 2017 3:56 pm

Detasare salariati romani in Germania

#1 Mesaj de badilaa237 »

Buna ziua,
Ma confrunt cu urmatoarea speta, si doresc ajutorul vostru:
- societatea din Romania platitoare de TVA, cod caen constructii (care plateste la stat doar 21.25% contributii)
- societatea din Romania detaseaza muncitori sa lucreze in Germania (am obtinut formularul A1);

- transmit in Revisal detasarea pe o perioada de 6 luni (cum ii modific in Revisal salariul deoarece acolo la detasare imi cere doar denumire angajator destinatie, tara si perioada de la..pana la)????
- o alta problema care nu o pot rezolva este cum il operez in SAGA (ca si detasat?). Mai stiu ca ma raportez la salariul minim din Germania , undeva la 1565euro/luna pentru anul 2020;
- la D112, pt salariatii detasati tb sa modificam (editam) noi ceva?

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Detasare salariati romani in Germania

#2 Mesaj de pinteae »

In Germania, vor lucra la un alt angajator sau pe un santier de-al angajatorului roman?
Eugen Pintea

badilaa237
Mesaje: 26
Membru din: Lun Aug 21, 2017 3:56 pm

Re: Detasare salariati romani in Germania

#3 Mesaj de badilaa237 »

Vor lucra la un alt angajator (societate din Germania)cu care s-a incheiat contract.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Detasare salariati romani in Germania

#4 Mesaj de pinteae »

Banuiesc ca salariul il va plati societatea din Romania, nu din Germania.
Ca, vor aparea in statul de salarii de la societatea din Romania.
Daca este asa, fie ii modifici salariul de incadrare, prin act aditional, la echivalentul salariului de 1565 euro, fie ii platesti diferenta de salar ca alte venituri.
In SAGA, prin ecranul REVISAL, vei introduce datele privind detasarea.
Nu vei opera suspendarea prin ecranul de concedii, deoarece salariatii trebuie sa apara in statul de salarii.
Vei urmari ca in D112 se fie completate campurile referitoare la detasare.
Eugen Pintea

badilaa237
Mesaje: 26
Membru din: Lun Aug 21, 2017 3:56 pm

Re: Detasare salariati romani in Germania

#5 Mesaj de badilaa237 »

Multumesc pentru raspunsuri.
Da salariul il vom da noi (societatea din Romania), am operat in Revisal detasarea la soc.din Germania, ceea ce nu stiam era unde sa ii operez in state diferenta de venituri salariale.

badilaa237
Mesaje: 26
Membru din: Lun Aug 21, 2017 3:56 pm

Re: Detasare salariati romani in Germania

#6 Mesaj de badilaa237 »

Si o alta informatie pe care o doresc lamurita este: ce procente se aplica pentru un salariat detasat de o firma de constructii in alta tara, avand in vedere ca in anul 2020 societatea este scutita de anumite impozite cf.OUG 114.

Scrie răspuns