Titular de PFA angajat la propria PFA

Mesaj
Autor
iridone
Mesaje: 183
Membru din: Vin Ian 21, 2011 12:00 am

Titular de PFA angajat la propria PFA

#1 Mesaj de iridone »

Buna ziua!

Tocmai ce am preluat contabilitatea la un PFA si am constatat ca titularul Pfa-ului este propriul angajat! :shock:

Stiu ca in OUG 44/2008 la art. 18 scrie asa: "ART. 18 Persoana fizică ce desfăşoară activităţi economice ca PFA este asigurată în sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurări sociale şi are dreptul de a fi asigurată în sistemul asigurărilor sociale de sănătate şi al asigurărilor pentru şomaj, în condiţiile prevăzute de lege.

Am cautat pe net dar fara rezultat SANCTIUNEA PENTRU NERESPECTAREA art. 18 din OUG 44/2008 si nu am gasit nimic :roll:

Ma puteti ajuta cu o valoare a amenzii, si un articol din lege care face referire la acesta sanctiune....? ca sa pot sa-i motivez domnului de ce nu mai poate continua ca angajat la propria PFA. :(

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: Titular de PFA angajat la propria PFA

#2 Mesaj de costachet982 »

1.cu ce te deranjeaza ca este salariat in propriul pfa ?
2.asigurarile la c.a.s si cass sunt optionale ( la sanatate devine obligatorie plata daca depaseste minimul pe ec, cand face decl unica la sf de an )
eu asa stiu...

iridone
Mesaje: 183
Membru din: Vin Ian 21, 2011 12:00 am

Re: Titular de PFA angajat la propria PFA

#3 Mesaj de iridone »

Pe mine nu ma deranjeaza , oricum fac statul de plata pentru 1 angajat, pot sa-l fac si pentru 2...dar nu se respecta OUG 44/2008, OUG care reglementeaza activitatea PFA/II/IF. Daca nu se respecta, atunci de ce s-o mai fi "infiintat" si acest OUG.. ..ma intreb! :roll:

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25964
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Titular de PFA angajat la propria PFA

#4 Mesaj de tomac »

Nu este corect și nici legal.
Un control ANAF poate da jos orice cheltuială cu salariul respectiv fiind nedeductibilă. Asta pentru că tot în OUG 44/2008 mai spune ceva interesant la art.17.
"Art. 17. -
(1) PFA poate desfășura activitățile pentru care este autorizată, singură sau împreună cu cel mult 3 persoane, angajate de aceasta, în calitate de angajator, cu contract individual de muncă, încheiat și înregistrat în condițiile legii.

(2) O persoană titulară a PFA poate cumula calitatea de persoană fizică autorizată cu cea de salariat al unei terțe persoane care funcționează atât în același domeniu, cât și într-un alt domeniu de activitate economică decât cel pentru care PFA este autorizată."
Așadar alin.1 - spune că singură sau cu ajutorul a 3 salariați, alții decât PFA. Asta și în contextul alin.2 care spune că poate fi și salariat în același timp, dar numai al unei terțe persoane.

În acest context ANAF poate considera acele cheltuieli ca fiind nedeductibile fiscal.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

iridone
Mesaje: 183
Membru din: Vin Ian 21, 2011 12:00 am

Re: Titular de PFA angajat la propria PFA

#5 Mesaj de iridone »

Multumesc de raspuns dl. Toma...asadar sa inteleg ca singura constrangere este ca nu sunt deductibile cheltuielile cu salariul lui?! altfel daca vrea poate ramane angajat in continuare? deci nu este nicio sanctiune pe nicaieri?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25964
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Titular de PFA angajat la propria PFA

#6 Mesaj de tomac »

Nu există sancțiune, dar nefiind deductibile ar putea ajunge în situația în care poate plăti CAS și la veniturile din activități independente pe lângă salariu. În plus nu are logică să plătească ca PFA și pentru venituri din salarii și pentru activitatea independentă atunci când oricum își poate alege suma la care cotizează pentru CAS iar la CASS are sumă fixă ca PFA. De asemenea pierde un salariat. Adică el ca PFA poate avea 3 salariați, adică vor fi 4 persoane care ar munci. Cu el salariat deja sunt doar 3 persoane.
Mai mult, fiind salariat i se aplică dispozițiile codului muncii în mod automat și lui. Pe când ca PFA poate munci 24/24,7/7, fără ca cei de la ITM să-l întrebe de sănătate. Însă dacă e salariat, va avea probleme. Dacă de exemplu ar fi doar PFA și ar munci în data de 1 decembrie nu ar fi o problemă dacă salariații ar fi pontați liberi, dar dacă e salariat e greu să demonstrezi că în 1 decembrie nu a muncit salariatul PFA, nu ai cum să faci distincție între calitatea de PFA și cea de salariat.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

iridone
Mesaje: 183
Membru din: Vin Ian 21, 2011 12:00 am

Re: Titular de PFA angajat la propria PFA

#7 Mesaj de iridone »

Multumesc pentru clarificare!

O sa transmit mai departe titularului PFA si vedem cum ii convine sa continue.

Scrie răspuns