EROARE CONCEDIU MEDICAL

Mesaj
Autor
bodnars
Mesaje: 85
Membru din: Mie Aug 07, 2013 1:53 pm

EROARE CONCEDIU MEDICAL

#1 Mesaj de bodnars »

Buna ziua
Spuneti- mi va rog ce as mai putea face in situatia de fata: am o salariata cu jumatate de norma angajata de 3 luni jumatate dupa care a intrat in concediu medical pt 2 luni diagnostic TBC. I - am solicitat o adeverinta de salariat de la vechiul loc de munca dar mi-a adus-o cu intarziere, in sensul ca am primit-o dupa ce am inregistrat concediul medical pe decembrie si am depus D112 si rezulta ca la vechiul loc de munca a fost angajata doar 1 luna jumatate. Asadar are in total 5 luni de cotizare la cass si
si-a luat concediu medical si pe luna februarie . Cum ar trebui sa procedez neindeplinit acel stagiu de 6 luni de cotizare la cass? Se pot anula acele concedii medicale? :?

Multumesc anticipat

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: EROARE CONCEDIU MEDICAL

#2 Mesaj de tomac »

Pe cazul dat beneficiază de CM conform art.9 din OUG 158/2005 chiar dacă nu are stagiu de cotizare. Consultați legislația în acest sens. TBC este cuprinsă în lista care cuprinde bolile infectocontagioase din grupa A. Aceasta este prevăzută în HG 1186/2000.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

bodnars
Mesaje: 85
Membru din: Mie Aug 07, 2013 1:53 pm

Re: EROARE CONCEDIU MEDICAL

#3 Mesaj de bodnars »

Multumesc frumos

filipc290
Mesaje: 65
Membru din: Mie Ian 11, 2012 5:39 pm

Re: EROARE CONCEDIU MEDICAL

#4 Mesaj de filipc290 »

tomac scrie: Vin Feb 07, 2020 3:38 pm Pe cazul dat beneficiază de CM conform art.9 din OUG 158/2005 chiar dacă nu are stagiu de cotizare. Consultați legislația în acest sens. TBC este cuprinsă în lista care cuprinde bolile infectocontagioase din grupa A. Aceasta este prevăzută în HG 1186/2000.
Buna ziua. Cum fac daca are doar 8 zile lucrate si apoi intra in medical cod 12 TBC?? Programul nu imi calculeaza nimic...

Scrie răspuns