salarizare in regie

Mesaj
Autor
dobrescug561
Mesaje: 4
Membru din: Lun Oct 21, 2019 2:10 pm

salarizare in regie

#1 Mesaj de dobrescug561 »

Buna seara! Am o problema care imi da batai de cap si am mare nevoie de ajutorul vostru! Am un restaurant si am angajati, unii cu norma intreaga, altii cu timp partial. Exista cumva posibilitatea de a-i plati pe contract in regie, deoarece isi iau multe zile libere, adica nu muncesc efectiv 20 de zile, iar eu sunt obligata sa-i platesc pe stat conform contractului. Spre exemplu, unul dintre ospatari a muncit in luna ianuarie doar 13 zile, iar pe stat figureaza cu 20. Cum trebuie sa procedez? Va multumesc anticipat!

dobrescug561
Mesaje: 4
Membru din: Lun Oct 21, 2019 2:10 pm

Re: salarizare in regie

#2 Mesaj de dobrescug561 »

Nu ma poate ajuta nimeni?

stroescud
Mesaje: 784
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: salarizare in regie

#3 Mesaj de stroescud »

Faci act aditional la CIM si modifici la elementul salarizare si il angajezi cu salariu "orar" minim pe economie; iar cu 13 zile lucrate au mai putine ore lucrate in luna fata de 20 zile.
Dupa care adaugi sporuri la orele lucrate si daca iesi sub salariu minim, pui in d112 bifa "la salariu realizat" pentru CAS si CASS.
>>> dar inseamna ca faci un fals in pontaj, daca in loc de 13 zile bifate el apare cu 20

dobrescug561
Mesaje: 4
Membru din: Lun Oct 21, 2019 2:10 pm

Re: salarizare in regie

#4 Mesaj de dobrescug561 »

Multumesc mult!

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: salarizare in regie

#5 Mesaj de pinteae »

Sfatul dat de colegul stroescud nu tine, din urmatoarele motive:
- daca modifici CIM-ul din norma intreaga in fractiune de norma, in primul rand vei afecta drepturile salariatilor, iar in al doi-lea rand nu vei avea posibilitatea inregistrarii de ore suplimentare, in lunile in care va lucra mai mult de 13 zile;
- fiind cu fractiune de norma, prin CIM, va trebui sa-i stabilesti un program de lucru strict;
- incepand cu ianuarie, CAS si CASS se datoreaza la venitul realizat. Angajatorul nu mai plateste contributiile sociale pentru diferenta dintre salariul realizat si salariul minim.

Da, poti sa-i platesti in regie. Este posibil ca in lunile urmatoare, salariatul sa efectueze un numar mai mare de ore decat numarul normal de ore lucratoare. Pentru astfel de situatii iti recomand sa conduci o evidenta a orelor recuperate/de recuperat, pentru a nu fi obligat sa-i achiti ore suplimentare.
Eugen Pintea

dobrescug561
Mesaje: 4
Membru din: Lun Oct 21, 2019 2:10 pm

Re: salarizare in regie

#6 Mesaj de dobrescug561 »

Multumesc mult!

Scrie răspuns