baza de calcul concedii medicale

Mesaj
Autor
nutiv
Mesaje: 23
Membru din: Vin Sep 12, 2008 12:00 am

Re: baza de calcul concedii medicale

#16 Mesaj de nutiv »

Buna ziua, am o angajata care s-a angajat pe data de 25 mai, iar pe 26 iunie s-a internat in spital. A lipsit 2 luni.
Nu are stagiul de cotizare complet, deci nu a beneficiat de concediu medical, cod boala 01.
Intrebarea mea este atunci cand fac declaratia D112, ea nu este preluata, fiind pontata absent motivat. Este ok sau nu? In aceasta perioada nelucrata va figura ca neasigurat?
Ultima oară modificat Mar Sep 15, 2020 6:21 pm de către nutiv, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: baza de calcul concedii medicale

#17 Mesaj de tomac »

Se introduce CM ca orice CM doar că nu se completează veniturile ce compun baza de calcul și nici zilele din ultimele 6 luni. Nu se pontează absentă dacă a fost bolnavă și are certificat medical. E suspendare de drept a contractului de muncă. Operarea cu venituri zero și zile zero în ecranul de concedii este necesară pentru că nu are stagiu de cotizare.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

nutiv
Mesaje: 23
Membru din: Vin Sep 12, 2008 12:00 am

Re: baza de calcul concedii medicale

#18 Mesaj de nutiv »

Multumesc frumos.

nacutam
Mesaje: 11
Membru din: Mar Ian 17, 2017 9:19 pm

Re: baza de calcul concedii medicale

#19 Mesaj de nacutam »

Buna ziua, am un angajat care s-a angajat pe data de 16.03.2020, iar in perioada 20.08.2020-29.08.2020 a avut concediu medical cod 01. La calculul concediului medical luna februarie apare cu o lei venit brut. Pot completa rubrica venit brut aferent lunii februarie cu venitul din indemnizatia de somaj pt ca in luna februarie a fost in somaj sau las 0 ?
Multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: baza de calcul concedii medicale

#20 Mesaj de balazse »

Completezi manual.

nacutam
Mesaje: 11
Membru din: Mar Ian 17, 2017 9:19 pm

Re: baza de calcul concedii medicale

#21 Mesaj de nacutam »

Multumesc frumos!

nutiv
Mesaje: 23
Membru din: Vin Sep 12, 2008 12:00 am

Re: baza de calcul concedii medicale

#22 Mesaj de nutiv »

Buna seara, in legatura cu alt angajat. Situatia de prezinta astfel . Angajat la firma de o luna, fostul angajator nu ii da adeverinta de vechime. Are in ultimul an cotizat la alt angajator , care i-a dat adeverinta. La noi are 22 zile lucratoare venite la servici. Apoi concediu medical. 30 zile. Cum facem baza de calcul? Luam in considerare adeverintele de la penultimul angajator? Multumesc pentru sfaturi.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: baza de calcul concedii medicale

#23 Mesaj de tomac »

În mod normal nu. Pentru că-i pot fi afectate drepturile.
Angajatorul anterior este obligat să-i elibereze acea adeverință.
Dacă nu i face, dvs aveți obligația să-i calculați cu datele existente, dar este recomandat să-i dați în scris salariatului că este necesar să prezinte adeverința de la locul de muncă anterior pentru că altfel nu-i puteți stabili corect sumele de plată, iar salariatul să confirme primirea adresei respective.
Eu nu-i înțeleg pe acei angajatori care refuză să elibereze acele adeverințe.
Există riscul ca dvs să stabiliți o sumă folosind date eronate și să fie respins dosarul la casa de asigurări.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

nutiv
Mesaje: 23
Membru din: Vin Sep 12, 2008 12:00 am

Re: baza de calcul concedii medicale

#24 Mesaj de nutiv »

Multumesc, am facut notificare, cu confirmare de primire. S-a intors inapoi, nedeschis.a refuzat sa il primeasca.

nutiv
Mesaje: 23
Membru din: Vin Sep 12, 2008 12:00 am

Re: baza de calcul concedii medicale

#25 Mesaj de nutiv »

Buna ziua,
Am o salariata angajata de 5 ani. Taxe platite si declaratii la zi. A intrat in concediu pre si postnatal. Am depus dosar pentru recuperare bani. Am primit raspuns, ca are stagiu incomplet. Calculul facut din Saga. Am observat ca ar fi trebuit sa aiba lucrate 123 zile. Ea a lucrat 113.(a avut 10 zile cfp) In ultimile 6 luni consecutive.
Cum procedez. Refac de mina, calculul cu cele 123 zile de asigurare , conform ORDIN 15/2018, art 6/ exemplul 2, preluind diferenta de zile de asig din luna anterioara?
In acest caz se modifica baza de calcul.
Multumes pentru pareri si sfaturi.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: baza de calcul concedii medicale

#26 Mesaj de tomac »

Baza de calcul nu se extinde. Doar perioada pentru stagiu se extinde.
Aici e o problemă la interpretarea legii. Legea spune că baza de calcul se determină pe baza veniturilor și zilelor din ultimele 6 luni pentru care s-a datorat contribuție la FNUASS (sau CAM de la data CAM), iar CAS citește că baza se determină pe baza veniturilor și zilelor din ultimele 6 luni. Și punct. Nici nu există de exemplu în normele de aplicare la OUG 158/2005 vreun singur exemplu cu o întreagă lună nelucrată ci doar cu părți din lună nelucrate.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

nutiv
Mesaje: 23
Membru din: Vin Sep 12, 2008 12:00 am

Re: baza de calcul concedii medicale

#27 Mesaj de nutiv »

Atunci le fac o adresa, prin care le justific zilele lipsa pentru stagiu , cu aceiasi baza de calcul. Sa vedem ce raspuns mai primesc. Din nou va multumesc .

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: baza de calcul concedii medicale

#28 Mesaj de nasteaf »

O salariata la al doilea loc de munca s-a intors din concediu ingrijire copil de care a beneficat, in 01.08.2020.La acest al doilea loc de munca este angajata din 01.01.2018.De la 01.10.2020 a intrat iar in concediu de maternitate. Cum calculez concediu de maternitate acum la acest al doilea loc de munca?
Multumesc.

nicolaug
Mesaje: 8
Membru din: Joi Mar 02, 2006 12:00 am

Re: baza de calcul concedii medicale

#29 Mesaj de nicolaug »

Buna ziua

N-am mai avut situatia aceasta si am nevoie de ajutorul dvs.
Salariata din octombrie 2021 vine cu CM in ianuarie (4 zile). Bineinteles ca nu am baza de calcul pe 6 luni.
Daca primesc stagiul de cotizare, unde si cum fac inregistrarea ca sa pot introduce CM-ul? Din ce am vazut mai sus se sterg date. Cum se va vedea in D112? Daca va veni cu CM in continuare reiau de fiecare data introducerea datelor?

Va multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: baza de calcul concedii medicale

#30 Mesaj de balazse »

Calculezi manual pe hartie si il atasezi langa dosar/certificat.
In D.112 trebuie sa apara valorile calculate si nu modul de calcul.

Scrie răspuns