Modificare salariu si norma de lucru la jumatatea lunii

Mesaj
Autor
vasilicae625
Mesaje: 7
Membru din: Vin Oct 17, 2014 12:46 pm

Modificare salariu si norma de lucru la jumatatea lunii

#1 Mesaj de vasilicae625 »

Buna ziua!

Va rog sa imi spuneti cum se procedeaza cu inregistrarea actelor aditionale de modicare norma de lucru si salarii in timpului lunii, astfel incat statul sa aiba doua pozitii pentru fiecare angajat( jumatate de luna-full time, jumatate de luna-partime)

Multumesc

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Modificare salariu si norma de lucru la jumatatea lunii

#2 Mesaj de pomparaus »

S-a vorbit de mai multe ori pe forum si s-a spus : nu e recomandat sa veniti cu astfel de modificari in cursul lunii.

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: Modificare salariu si norma de lucru la jumatatea lunii

#3 Mesaj de ovidiuo »

Eu nu o sa inteleg in vecii vecilor care este urgenta in cursul unei luni de modificare a normei si/sau a salariului .. de ce nu se poate astepta pana luna urmatoare ?! .. sau, daca e atat de urgenta treaba, "iti calci pe inima" si faci modificarea de la inceputul lunii in care esti si depui revisal-ul cu 3-4-7-15 zile intarziere - nu te ucide ITM-ul pentru asa ceva .. chiar ai sansa sa nici nu observe in cazul unui control de la ei !

vasilicae625
Mesaje: 7
Membru din: Vin Oct 17, 2014 12:46 pm

Re: Modificare salariu si norma de lucru la jumatatea lunii

#4 Mesaj de vasilicae625 »

Buna dimineata!

Solicitarea antreprenorului de a modifica salariile la mijlocul lunii, are legatura cu corona virus si de faptul ca isi restrange activitatea.
Raspunsurile pe care le-am primit, nu le pot lua in calcul, dar multumesc pentru ele.

O sa ii transmit antreprenorului respectiv ca “nu e indicat “ nici in situatii de urgenta, sa isi calce pe inima sa isi tina angajatii pe stat, desi nu mai are activitate, pt ca saga nu poate sa calculeze.

Zi frumoasa !

dinud251
Mesaje: 196
Membru din: Lun Dec 03, 2012 1:19 pm

Re: Modificare salariu si norma de lucru la jumatatea lunii

#5 Mesaj de dinud251 »

Buna ziua.
Majoritatea programelor nu au optiunea de a fractiona norma in cursul lunii. Nici macar declaratia 112 nu preia astfel de modificari (am intampinat acest caz la reducerea normei de lucru in cazul salariatelor insarcinate). De aceea norma se modifica la inceput de luna.
Daca vorbim de o majorare de salariu cel mai simplu este sa calculati diferentele pentru bucata de luna ramasa si sa le adaugati ca bonusuri.
Daca vorbim de o micsorare a salariului atunci aveti doua variante:
a. modificati salariul de la 1 martie si pentru partea lucrata pe salariu mai mare calculati diferenta si introduceti ca alte venituri.
b. incetati primul contract cu salariu mare si alta norma si introduceti-l inca o data cu acelasi numar si norma noua si salariu nou mai mic. Nu recomand, totusi, pentru ca, daca completati revisal in saga, o sa intampinati erori.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Modificare salariu si norma de lucru la jumatatea lunii

#6 Mesaj de tomac »

Nu se poate face automat, dar există soluții. Una din ele este cea prin care calculați numărul de ore din lună, în funcție de norme și salariul de încadrare, doar în luna aceea îl treceți manual calculat tot așa raportat la norme.
Dacă de exemplu, pentru 1-16 martie are 8 ore/zi și salariul de 2230 lei și din 17 martie are 2 ore/zi cu salariu de încadrare de 800 lei, atunci aveți
11 zile cu normă de 8 ore/zi și salariu de 2230 lei
11 zile cu normă de 2 ore/zi și salariu de 800 lei
Asta înseamnă 22 zile lucrate cu un număr de ore (11 zile x 8 ore) + (11 zile x 2 ore) = 88 +22 = 110 ore, și salariu de ((2230 : 22) x 11) + ((800 : 22) x 11) = 1115+400 =1515 lei.

vasilicae625, mai citiți încă o dată ce v-a scris Ovidiu. Nu v-a scris să vă călcați pe inimă să-i țineți pe statul de salarii. V-a scris altceva.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

suts769
Mesaje: 28
Membru din: Mar Oct 09, 2018 10:17 am

Re: Modificare salariu si norma de lucru la jumatatea lunii

#7 Mesaj de suts769 »

Buna ziua,

Va rog sa ne spuneti la un birou notarial,avand in vedere reducerea drastica a activitatii,se doreste trimiterea in somaj tehnic a 75% din salariati pina la 16 aprilie (ca sa poata fi decontat de stat),iar cu data de 17 aprilie,o parte din salariati sa fie trecuti in somaj normal si o parte din angajati sa le fie redusa norma de lucru,implicit si salariul,se poate?

este si un salariat -pensionar-acesta poate fi trimis in acest somaj tehnic?

multumim mult

stroei334
Mesaje: 8
Membru din: Lun Feb 25, 2019 12:43 pm

Re: Modificare salariu si norma de lucru la jumatatea lunii

#8 Mesaj de stroei334 »

Buna ziua! In momentul in care generezi D112 va da eroare!

nans394
Mesaje: 62
Membru din: Vin Iul 01, 2016 2:22 pm

Re: Modificare salariu si norma de lucru la jumatatea lunii

#9 Mesaj de nans394 »

Spuneti-mi va rog cum trebuie inregistrat in Revisal un contract de munca de 6 ore pe zi (este pt functia de baza). Se inregistreaza ca un contract cu timp partial sau unul cu norma intreaga si durata timp munca 6/30?

nans394
Mesaje: 62
Membru din: Vin Iul 01, 2016 2:22 pm

Re: Modificare salariu si norma de lucru la jumatatea lunii

#10 Mesaj de nans394 »

Precizez faptul ca pina la data de 30.06.2020, angajatii sunt inreg cu contract de munca, cu norma intreaga 8/40, functie de baza.
De la 01.07.2020 s0-a decis micsorarea normei la 6 ore . Aleg ''cu timp partial'' sau ''norma intreaga 6/30''. Multumesc anticipat.

dinud251
Mesaje: 196
Membru din: Lun Dec 03, 2012 1:19 pm

Re: Modificare salariu si norma de lucru la jumatatea lunii

#11 Mesaj de dinud251 »

Cu timp partial.

nans394
Mesaje: 62
Membru din: Vin Iul 01, 2016 2:22 pm

Re: Modificare salariu si norma de lucru la jumatatea lunii

#12 Mesaj de nans394 »

Multumesc . Daca nu va deranjez imi puteti da detalii in ce consta diferenta dintre cele doua?
Ce sta la baza optiunii " cu timp partial "?

despai441
Mesaje: 64
Membru din: Mar Ian 10, 2012 4:59 pm

Re: Modificare salariu si norma de lucru la jumatatea lunii

#13 Mesaj de despai441 »

Contractul de munca care are ca si program de lucru un numar de ore mai mic de 8 ore/zi, se numeste "cu timp partial".
Deci, dvs. aici va incadrati! Norma de lucru este 8 ore/zi si programul "cu timp partial" de 6 ore/zi.
Trebuie ales "norma intreaga 6/30" numai in cazul in care angajatul este minor. Minorul poate sa lucreze maxim 6 ore/zi.Aceasta este "norma intreaga" zilnica, in cazul angajarii lor.

velicif
Mesaje: 80
Membru din: Lun Apr 25, 2016 6:29 pm

Re: Modificare salariu si norma de lucru la jumatatea lunii

#14 Mesaj de velicif »

Buna ziua,
Am urmatoarea situatie: angajat cu 8 ore in somaj tehnic OUG30 01-04.05.2020, modificare norma la 2 ore cu 05.05.
Nu pot sa fac media salariului/normei, pentru ca imi modifica (scade) suma pe care am cerut-o la decontare.
Am incetat linia cu 8 ore cu 04.05 ultima zi lucrata si am introdus din nou angajatul cu 2 ore incepand cu 05.05.
La declaratie nu am erori, dar o sa apara data angajarii 05.05. Este ok sa depun asa, iar luna viitoare sa modific data angajarii la ultima linie (ce cu 2 ore), adica sa trec data angajarii din 2015 cum este contractul de fapt?
Sau ce alta varianta mai exista in cazul in care nu pot face media din motiv de somaj tehnic?
Multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Modificare salariu si norma de lucru la jumatatea lunii

#15 Mesaj de balazse »

Pentru VeliciF
Poate te ajuta cele postate aici:
https://www.sagasoft.ro//forum/viewtopi ... =1&t=47157

Scrie răspuns