somaj tehnic

Scrie răspuns
Mesaj
Autor
paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: somaj tehnic

#241 Mesaj de paturcai »

Faceți manual o nota contabila in Articole Contabile.
Admitem că automat înregistrarea din SAGA va fi 4382=423, veți face NC 6458=423 pentru 136 lei
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

stancuc810
Mesaje: 46
Membru din: Vin Iul 22, 2016 9:16 am

Re: somaj tehnic

#242 Mesaj de stancuc810 »

Buna ziua din nou! Raman cu aceeasi neclaritate. Modificand in REVISAL incetarea suspendarii cu o zi mai devreme decat data declarata ca fiind *data sf suspendare*, in actul aditional nu se consemneaza nimic. La fel in *Raport per salariat* la *Detalii suspendare* apare : data inceput suspendare, data sf suspendare dar data incetare suspendare nu. Nu ar fi trebuit sa fie datata si aceasta rubrica? Gresesc undeva cand completez? Pun aceasta intrebare pentru a fi ajutata de cine are bunavointa sa o faca si stie. Nu oblig pe nimeni sa-mi raspunda, precum a facut-o colegul *galavescus* care a constatat ca *inteligenta nu ma da afara din casa*! Eu cred ca intreband si cerand ajutor de la colegii de pe forum (sunt colegi care au situatii de acest gen de inregistrat deseori) nu inseamna ca suntem prosti. Deci, daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns! Multumesc!

baboianum
Mesaje: 7
Membru din: Lun Feb 26, 2018 9:46 am

Re: somaj tehnic

#243 Mesaj de baboianum »

Data incetarii suspendarii este data sfarsitului suspendarii, nu?

imrei
Mesaje: 16
Membru din: Vin Iun 14, 2013 5:39 pm

Re: somaj tehnic

#244 Mesaj de imrei »

Va rog sa comentati urmatorul scenariu: Salariat pensionar invaliditate gr.3 are CIM cu tim partial 4 ore/zi sau 2 ore/zi. Conform OUG 30/32 are dreptul la somaj tehnic decontat de la stat. Pe perioada 16.03-31.03.2020 solicit subventia aferenta somajului tehnic. Dupa 2-3 luni Casa judeteana de pensii se sesizeaza ca pensionarul meu a realizat venituri din somaj tehnic in cursul luni martie si eventual lunile urmatoare si sisteaza plata pensiei cu data de 01.04.2020 si eventual emite Decizie de recuperare a pensiei aferente luni 04.2020 ca fiind necuvenita. Este posibil acest scenariu , respectiv se poate cumula pensia de invaliditate gr.3 cu somajul tehnic sau nu ? Daca se pot cumula aceste doua venituri sa-mi aratati baza legala.

budileanue272
Mesaje: 56
Membru din: Lun Mar 04, 2013 12:35 pm

Re: somaj tehnic

#245 Mesaj de budileanue272 »

Buna !Am inteles ca fac nota contabila 645-423 dar cum ii dau omului leul.Presupun ca Saga ne va ajuta cu fisiere sa putem achita si somajul prin banca cu cardurile.Multumim echipei.

otelariuc711
Mesaje: 1
Membru din: Vin Iun 09, 2017 12:15 pm

Re: somaj tehnic

#246 Mesaj de otelariuc711 »

Buna ziua,
Mentionez ca am citit toata rubrica aceasta si poate ma puteti ajuta.
Am o parte din angajati in somaj tehnic din 20.03. Am vazut ca saga nu imi calculeaza in statul de pe luna martie si partea aceasta.
Depunand actele mai tarziu pentru subventia de la stat, eu as dorii sa le achit in 15(avand in vedere ca este si pastele) si partea aceea de net care le corespunde angajatilor din perioada somajul tehnic. Nu ar fi mai ok sa apara si acelea in caz ca dorim sa le platim din banii companiei tot ca mai apoi cand incasam de la stat sa platim contributiile tuturor cu ei?
Multumesc!

negreanv
Mesaje: 20
Membru din: Vin Sep 09, 2016 11:44 am

Re: somaj tehnic

#247 Mesaj de negreanv »

Mesaj primit de la AJOFM Cluj, dupa trimiterea e-mailului cu documentele pentru somaj tehnic:
Buna ziua.
Deoarece platforma oficiala de depunere a actelor pentru somaj tehnic este activa, va rugam sa reincarcati fisierele dumneavoastra la adresa https://aici.gov.ro.
Fisierele trimise pe aceasta adresa de email nu vor fi luat in considerare, deoarece aveti datoria sa le depuneti in formatul solicitat pe platforma amintita mai sus.
Va dorim succes si multa sanatate.

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: somaj tehnic

#248 Mesaj de pomparaus »

Trebuie depuse pe : aici.gov.ro

negreanv
Mesaje: 20
Membru din: Vin Sep 09, 2016 11:44 am

Re: somaj tehnic

#249 Mesaj de negreanv »

Da, asa am facut ulterior, dar m-am gandit sa scriu aici sa ii ajut pe cei care vor sa le trimita prin e-mail :)

stane706
Mesaje: 209
Membru din: Mie Feb 02, 2011 12:00 am

Re: somaj tehnic

#250 Mesaj de stane706 »

Buna ziua,pt.salariatii in somaj tehnic completam si in fisierul "salariati"rubrica "ultima zi lucrata" si cand inceteaza somajul reintroducem contractul initial de munca
in fisierul "salariati"? Multumesc

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11914
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: somaj tehnic

#251 Mesaj de septimiuv »

Nu!

tobosv790
Mesaje: 2463
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: somaj tehnic

#252 Mesaj de tobosv790 »

pomparaus scrie: Vin Apr 10, 2020 1:05 pm Trebuie depuse pe : aici.gov.ro
Multumesc!

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: somaj tehnic

#253 Mesaj de pomparaus »

Cu placere.

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: somaj tehnic

#254 Mesaj de stefi »

stane706 scrie: Vin Apr 10, 2020 1:38 pm Buna ziua,pt.salariatii in somaj tehnic completam si in fisierul "salariati"rubrica "ultima zi lucrata" si cand inceteaza somajul reintroducem contractul initial de munca
in fisierul "salariati"? Multumesc
Unde anume trebuie modifcat in program pentru a evidentia somajul tehnic ?

Eu am inteles asa:
in registrul salariati, mergem la fiecare salariat in parte, in coloana ¨data consemnarii¨ vom pune data anterioara intrarii in somaj tehnic si mai modificam la coloana ¨stare curenta¨, alegand suspenda / ¨stare precedenta¨ = lasam gol / ¨temei legal¨= vom alege art.52,alin1 lit.c / ¨data incetare¨= vom lasa gol (deoarece cred ca se refera la contractul de munca in sine)/ ¨data reactivare¨= vom lasa gol / ¨data inceput suspendare¨= vom pune ziua din care se prevede ca intra in somaj tehnic, asa cum este declarat la ITM , iar la ¨data sfarsit suspendare¨ = vom pune ziua urmatoare zilei de incetare,data pana la care se prevede ca va fi in somaj tehnic, asa cum este declarat la ITM si cam atat, sunt corecti pasii?
De asemenea, in salarii, la fiecare salariat intram la concedii si adaugam somaj tehnic.

Dupa ce am facut toate acestea, actualizez datele in salarii, mentionez ca am in luna aprilie am din 01 pana in 8 platit de catre firma si din 09 pana in 30.04 este in solamj tehnic.
In pontaj insa din data de 9 am zero, deci nici in stat nu apare platit, ci apare ca si cum ar fi in concediu fara plata, ma puteti ajuta sa vad unde gresesc, va rog?
Multumesc

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: somaj tehnic

#255 Mesaj de ovidiuo »

Buna ziua ! Eu am facut asa :
Prima Etapa :
- "State Salarii" -> "Concedii" -> "Concedii de odihna" -> "Adaug" -> am selectat "Somaj tehnic OUG30" - de la 01.04.2020 pana la 30.04.2020.
A Doua Etapa :
- "Salariati" - "Registru evidenta salariati" -> "data consemnarii" 01.04.2020 -> "stare curenta" suspendat -> "temei legal" 'in cazul intreruperii sau reducerii .. (Art.52 Alin.1 Lit.C) -> "data inc. suspendare" 01.04.2020 -> "data sf. suspendare" 30.04.2020 -> apasare "Copiere fisier"
- Cand dau pe "Raport Salariat" imi apare pe ultimul rand din tabel 01.01.2019-31.03.2020 (modificare salariu / 3.000 / firma de constructii in cazul de fata) si jos, la "detalii suspendare" data inceput suspendare 01.04.2020, data sfarsit suspendare 30.04.2020 si la temei suspendare "in cazul intreruperii sau reducerii ... structurale sau similare"

Cand o sa incetez suspendarea, sa zicem ca din 01.05.2020 vor incepe activitatea, o sa pun (in "registrul de evidenta salariati") la data consemnarii 01.05.2020 .. modific "starea curenta" in activ si sterg datele de la inceput si sfarsit suspendare -> copiere fisier" si gata ! ... cand o sa dau pe "raport salariat" o sa-mi mai apara un rand cu 01.05.2020-prezent .. eu cam asa am facut si o sa fac ! :)

Scrie răspuns