somaj tehnic

Scrie răspuns
Mesaj
Autor
stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: somaj tehnic

#346 Mesaj de stefi »

Pe mine de la ITM m-au sfatuit ca daca vreau sa chem angajatii inainte de data declarata in REvisal ca si sfarsit suspendare, atunci prima data trebuie sa modific in REvisal data sfarsit ( care e ultima zi cu contractul suspendat ), generez fisierul rvs si il trimit, dupa care operez in Revisal incetarea suspendarii cu ziua urmatoare datei de sfarsit (prima zi de lucru), generez din nou si transmit, dar eu inca nu am facut asta... si nici nu am mult aexperienta cu Revisal---tocmai de aceea i-am intrebat. Daca lucrati cu Revisal din saga nu ma pricep, eu lucrez cu programul oficial

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: somaj tehnic

#347 Mesaj de stefi »

In Saga, eu as lasa data de inceput si as modifica data de sfarsit suspendare,as trece la ¨stare curenta¨: activ si as da copiere fisier, eu cel putin asa as proceda...
Si mai trebuie modificat si in stat data corecta de sfarsit suspendare

stefanv659
Mesaje: 135
Membru din: Joi Sep 08, 2011 8:47 am

Re: somaj tehnic

#348 Mesaj de stefanv659 »

Multumesc,mai astept si alte sfaturi.In state este modificat.Cu stima,Violeta

dumiter
Mesaje: 201
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: somaj tehnic

#349 Mesaj de dumiter »

S-a anuntat ca s-au modificat formularele pentru somajul tehnic aferent lunii aprilie, in aceasta stituatie pot fi folosite formularele pe care le genereaza saga pentru luna aprilie?

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: somaj tehnic

#350 Mesaj de fagarasa176 »

Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

cunam917
Mesaje: 324
Membru din: Lun Sep 24, 2018 3:22 pm

Re: somaj tehnic

#351 Mesaj de cunam917 »

eu am depus azi pe aici.gov.ro, am completat formularele lor si a mers super. nu a mers cu formularele saga. descarcati formular tip al lor, completati-l si apoi incarcati l. Am semnat cu pdf sign, ca nu am semnatura electronica

cunam917
Mesaje: 324
Membru din: Lun Sep 24, 2018 3:22 pm

Re: somaj tehnic

#352 Mesaj de cunam917 »

arata la fel ca cele din saga, numai ca ei pe site au cererea si decl in acelasi pdf . si iti da eroare daca incarci pe cele din saga

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24155
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: somaj tehnic

#353 Mesaj de balazse »

Pentru CunaM917
Si cu ce ajuta daca l-ai semnat cu "pdf sign" cand nu are nici o relevanta?
Este normal sa iti da eroare, o data ce discutam despre alte fisiere. Asteapta sa apara o actualizare a programului.
Sincer nu inteleg unde este aceasta mare graba.

cunam917
Mesaje: 324
Membru din: Lun Sep 24, 2018 3:22 pm

Re: somaj tehnic

#354 Mesaj de cunam917 »

si daca le-am depus asa, ce are? trebuia neaparat cu formularele SAGA? a mers la ei pe site, completand formularele lor

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24155
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: somaj tehnic

#355 Mesaj de balazse »

Dar care ii logica de a depune cu o semnatura irelevanta?
Am zis eu ca este obligatoriu sa astepti? Daca iti place sa completezi manual, atunci da-i bataie.

tudoraf841
Mesaje: 826
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: somaj tehnic

#356 Mesaj de tudoraf841 »

am intrat pe registratura on line unde am depus si pt. luna martie si nu am vazu formularul cu declaratia pe propria raspundere, pt. aprile se depune doar cererea si lista ?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24155
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: somaj tehnic

#357 Mesaj de balazse »

Daca ai fi descarcat/deschis cererea, ai fi observat ca cele doua fisiere au fost incluse in acelasi fisier pdf. ;)

tudoraf841
Mesaje: 826
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: somaj tehnic

#358 Mesaj de tudoraf841 »

bine, am vazut dar din saga eu scot cele trei documente ,cerere-declaratie-lista pe care le semnez olograf si le scanez pdf individual si atunci eu pe registratura on-line daca am doar doua pozitii cum fac cu cele trei documente pdf ?
fac un singur pdf in care includ si cererea si declaratia ? maine vreau sa le transmit
multumesc

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: somaj tehnic

#359 Mesaj de ovidiuo »

@tudoraf841 : .. azi, 01.05.2020 baietii de la SAGA nu au lucrat (normal, nu ?!) .. maine (cand "vreau sa le transmit") e sambata, duminica e duminica .. luni vor veni si ei la job, si poate pe marti in SAGA vor fi implementate noile variante de documente (pdf-uri) .. daca totusi vreti "maine .. sa le transmit" eu zic sa va fortati putintel si sa completati manual cele doua pdf-uri ce trebuiesc upload-ate pe site ! ...

P.S. .. la 23:50 pe 30.04.2020 au postat modificarile cei de la aici.gov.ro ! .. intelegeti, nu ?!

aurel211252
Mesaje: 964
Membru din: Mar Apr 19, 2011 12:00 am

Re: somaj tehnic

#360 Mesaj de aurel211252 »

Mai oameni buni,aveti putintica rabdare...Saga va face totul pentru noi ca intotdeauna.Eu cred ca si ei au niste limite...E posibil ca pana Marti-Miercuri sa se modifice aceste noi formulare...Din pacate, nu am inteles, de ce se complica semnarea si transmiterea formularelor pt.somaj tehnic...Ma gandesc ca unii poate nu au scanere...Si ultima instanta,noi toti suntem simpli utilizatori si nu operatori programe IT...
Ajuta-ti aproapele,pentru a fi laudat,iertat si fericit...

Scrie răspuns