somaj tehnic

Scrie răspuns
Mesaj
Autor
paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: somaj tehnic

#361 Mesaj de paturcai »

Sa asteptam noile formulare pe care SAGA le va genera.
Nu imi este foarte clar la lista angajatilor ce tip de fisiere trebuie sa incarcam/atasam? Format ZIP, XML, XLS?
Mai mult semnatura OLOGRAFA poate fi "scanata" si atasata/copiata (conform ghidului de utilizare, pagina 7).
Deci nu trebuie neaparat tiparit, semnat si scanat formularul.
Ei spun ca putem atasa semnatura electronica ca pe o poza in PDF (asa se vede din modalitatea de completare la pagina 7 din ghid)
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

dinud251
Mesaje: 196
Membru din: Lun Dec 03, 2012 1:19 pm

Re: somaj tehnic

#362 Mesaj de dinud251 »

Rabdare? Ce e aia? :)) Ce conteaza ca-s niste zile libere? Ca e weekend? Ca-s oameni? Ca #$% astia de functionari au modificat formularele cu cateva minute inainte de ziua in care incep depunerile? Ca termenul e de 10 zile? Sa mai zic? Nu avem rabdare si nu ii intelegem pe cei din jurul nostru, nu ne punem in pantofii lor.
La presiunea unor clienti, am facut manual sau sferto-manual fisierele. Adica am luat cu copy-paste datele salariatilor din lista veche generata de Saga.
Am facut asta pentru cei care au mai putin de 10 salariati.
Am, insa, firme cu 50, 100, 200 contracte suspendate. Am unii care au avut cateva zile de intrerupere a ST pentru niste lucrari. Doar n-am baut gaz sa le fac manual. Astept pana apare actualizarea. Le-am explicat oamenilor si, sincera sa fiu, nici nu imi pasa daca au inteles sau nu, daca ma cred sau nu.
Asa ca, mai in gluma, mai in serios, o lectie pe care ar fi trebuit sa o invatam in perioada asta e cea a rabdarii...

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: somaj tehnic

#363 Mesaj de tomac »

dinud251 scrie: Sâm Mai 02, 2020 12:03 pm Asa ca, mai in gluma, mai in serios, o lectie pe care ar fi trebuit sa o invatam in perioada asta e cea a rabdarii...
Eu cer asta de ani de zile :)
Să vedeți valuri de mesaje, reproșuri că ieri, pe 1 mai, pe la ora 9 nu a răspuns nimeni la telefon la SAGA că au sunat de nșpe ori și când li se spune, pe mail - șiți e zi liberă - o dau pe aia că nu e chiar așa că ei trebuie să depună azi, că e urgent, că așa mai departe. Că de ce nu sunt în program fișierele alea, că de ce nu pot genera acele fișiere, etc.
Plângeri peste plângeri. Că e modificat peste noapte formularul nu contează. Oamenii au impresia că e suficient să-l descarci de pe net și gata e deja în program.
Asta e ca la bilanțuri. Nu începe bine anul că prin 6-7 avem deja câștigător la categoria "plec puțin din țară și vreau să depun bilanț".

Presupunând că s-ar fi introdus, ia să vedem - lucrau ăia de la șomaj? Lucrau pe 1 mai și apoi în week-end? Nu cumva tot de luni încolo luau datele? Și platforma aia știți voi cum trimite datele la agențiile județene? Pe loc sau la perioade predefinite de timp? Știți voi care este procedura internă la AJOFM pentru verificarea datelor? Să fim serioși.
Îmi place că fiecare are o scuză pentru ceea ce face, dar nu acceptă că și alți pot avea o justificare pentru ceea ce fac sau nu fac.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24167
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: somaj tehnic

#364 Mesaj de balazse »

Sincer sa fiu, pana acum nu prea am citit/auzit ca foarte multi utilizatori/contribuabili/contabili ar fi facut reclamatii la institutiile statului, ca au modificat aiurea legislatia, fisierele sau in ultima clipa, ci doar pe forum catre echipa Saga (desii sa fim sinceri, intotdeauna am efectuat modificarile foartea rapid).
N-am citit nici de faptul ca cineva ar fi mentionat ca CECCAR (sau alte orgranizatii profesional) ar fi facut lobby la minister sa se inbunatateasca ceva.

hudacovd
Mesaje: 1
Membru din: Mar Feb 05, 2013 5:59 pm

Re: somaj tehnic

#365 Mesaj de hudacovd »

Buna
Daca administratorul nu are semnatura digitala este suficienta semnatura olograf pe cerere, declaratie si lista salariatilor sau este necesara si semnatura digitala a contabilului?
Multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24167
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: somaj tehnic

#366 Mesaj de balazse »

Pentru HudacovD
Scuze, ai citit postarile referitor la acest topic (deja sunt zeci de postari) si nu te-ai lamurit?
Poate te ajuta:
tomac scrie: Mie Apr 01, 2020 4:58 pm Orice fișier pus pe net de ANOFM este un fișier care poate fi utilizat dacă se dorește. Angajatorii au obligația de a trimite la ei documentele stabilite prin ordin, în forma stabilită prin ordin și semnate și datate de către reprezentantul legal.
Aplicarea semnăturii digitale se poate face exclusiv de către reprezentantul legal dacă acesta deține așa ceva, dar nu este o condiție obligatorie.
Documentele se pot trimite și scanate după ce au fost semnate olograf. Adică au fost tipărite și au fost semnate de către reprezentantul legal apoi au fost scanate.

dumiter
Mesaje: 202
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: somaj tehnic

#367 Mesaj de dumiter »

Tot se vehiculeaza in spatiu public ca situatia de urgenta se incheie "dupa 15 mai", dar dupa calculele mele situatia de urgenta (deci si somajul tehnic) este pana pe 14 mai inclusiv. Pana la urma ultima zi de somaj tehnic este 14 sau 15 mai?

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: somaj tehnic

#368 Mesaj de stefi »

Si eu tot asa calculez pana pe 14 mai inclusiv.

costachet
Mesaje: 198
Membru din: Lun Oct 06, 2008 12:00 am

Re: somaj tehnic

#369 Mesaj de costachet »

am incasat bani ptr luna martie - de somaj - pe data de 25.04.2020
acum alta intrebare….declaratia la luna aprilie !!! nu trebuie sa cuprinda obligatiile pentru brutul incasat in aprilie ( pentru martie ) ?
daca nu cuprinde decl la luna aprilie este zero de sus pana jos ca toti au fost in somaj tehnic!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24167
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: somaj tehnic

#370 Mesaj de balazse »

In mod normal va cuprinde acele obligatii. Vrei sa generezi D.112?
Daca da, mai asteapta sa apara un nou D.112.

lutaii
Mesaje: 158
Membru din: Lun Sep 07, 2009 12:00 am

Re: somaj tehnic

#371 Mesaj de lutaii »

doar ca sa ma asigur ca am inteles corect.
1) 17 zile somaj tehnic pentru 2 salariati, am operat la concedii ... OUG30.. perioada 06.04.20-30.04.20
2) 2230/20zile= 111.5 lei/zi 111.5*17 zile somaj tehnic= 1895.5 ron brut
3) 1895, 5 ron rotunjesc in sus sau jos ?
4) 1896 am trecut in stat de plata... detalii... oug 30 .....si imi da un net de 1109 ron.
5) in cerere trec suma de 1896*2=3792 ?

multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24167
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: somaj tehnic

#372 Mesaj de balazse »

Asteapta pana aproximativ marti (05.05.2020) si precis cei de la Saga vor actualiza programul.
Totusi poti incerca sa generezi datele din program si vezi ce iti apare (inainte de efectua, fa o actualizare la program, deoarece a aparut azi, 05.03.2020, o actualizare).

nechitac343
Mesaje: 43
Membru din: Joi Iul 26, 2018 1:53 pm

Re: somaj tehnic

#373 Mesaj de nechitac343 »

parerea mea este ca ultima zi de urgenta este 14.05.2020, dar am clienti la care am facut suspendarea pana in 15.05.2020 fiind vineri, daca se clarifica ca e pana in 14 pe data de 15 nu recuper banii de la AJOFM, caci lucrul tot cu luni 18.05.2020 o sa-l reia majoritatea.

nans394
Mesaje: 62
Membru din: Vin Iul 01, 2016 2:22 pm

Re: somaj tehnic

#374 Mesaj de nans394 »

Dupa ce ati primit pentru fisierele transmise numar de inregistrare pe mail, care sunt pasii de urmat? Teoretic, daca este o neconcordanta, eroare, ceva in neregula, se primeste mail cu detalii pentru ati permite sa corectezi ?
Multumesc anticipat.

mihalai
Mesaje: 166
Membru din: Joi Mar 05, 2009 12:00 am

Re: somaj tehnic

#375 Mesaj de mihalai »

Da.Eu am depus ieri la agentia Giurgiu si azi m-au sunat sa le trimit raport per salariat pt. ca am suspendare facuta de 2 ori ,prima din 03.04-14.04 si a doua din 15.04.-14.05 si ei vad doar ultima suspendare

Scrie răspuns