somaj tehnic

Scrie răspuns
Mesaj
Autor
arzoiuc
Mesaje: 83
Membru din: Lun Mar 14, 2011 2:44 pm

somaj tehnic

#1 Mesaj de arzoiuc »

Cum se face statul de plata cu somaj tehnic. Am intrat pe salarii, modific, detalii dar nu se activeaza casuta cu zile somaj tehnic.Mai trebuie modificat ceva inainte?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: somaj tehnic

#2 Mesaj de septimiuv »

Folosește ecranul concedii. Acolo se introduce.

costachet
Mesaje: 197
Membru din: Lun Oct 06, 2008 12:00 am

Re: somaj tehnic

#3 Mesaj de costachet »

Buna seara
Sa va dau info de pe draftul o.g. suport si somaj
1.suma sutinuta 75 % din sal. de baza ( este egal cu brutul de angajare-cim ) dar nu mai mult de 75% din mediu brut pe ec
2.art. XI al.2 ( rezumat) angajatori ce beneficiaza de indemnizatie platita salariatilor au obligatia sa mentina rap. de munca ( c.i.m-urile) ale respectivilor salariati timp de 6 luni de la data reinceperii activitatii
3 art XII al.1 se depune cerere conf model anexa 1, prin posta electronica, la ag.de somaj de sediu , impreuna cu urm documente:
a - certificatul de situatie de urgenta elib de min.Economiei
b - lista persoanelor ce benef.de indemnizatie conf. anexa 2
4. Art XII al 1 ) doc prevazute la art XII se depun in luna curenta ptr luna anterioara ( adica in aprilie ptr martie )
al 2 ) decontarea din bug.somaj a indemnizatiilor se face in cel mult 30 de zile de la depunerea doc.

si acum
obtinerea certif. de sit de urgenta de la min Ec. se face:
- cerere
- copie cui
-copie ci reprezentant
- balanta martie 2019
- balanta martie 2020 ( din care sa rezulte scaderea C.A. CU PESTE 40 % fata de anul precedent )
termen eliberare - 20 de zile

rezumat cronologic:
intocmirea sit martie 2020 in jurul datei de 10-15.04.2020
durata eliberare certificat + 20 zile
durata decontare + 30 zile

calculati cand o sa fie inghesuiala si cand o sa fie bani…

spor..

ferenta192
Mesaje: 334
Membru din: Mie Mar 09, 2011 10:22 am

Re: somaj tehnic

#4 Mesaj de ferenta192 »

Cel puțin s-a renunțat în listele de mai sus la cerința dosarului cu șină! :P :)
Acu, lăsând gluma la o parte, văzând câte modificări legislative se preconizează, se pare că munca noastră a contabililor se sporește chiar și în condițiile în care activitatea firmelor pentru care lucrăm se reduce! :roll:
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

tudoraf841
Mesaje: 826
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: somaj tehnic

#5 Mesaj de tudoraf841 »

buna ziua,
merg la state ,trec salariatul respective in somaj ethnic de la data de... pana la o data pe care nu o stiu dinainte.
cum procedez la trecutul intervalului in care se solicita somaj tehnic daca nu stiu pana cand va dura criza ?
in rvs suspendarea o trec la fel, de la data de ... pana la o data care nu o stiu acum adica data de sfarsit somaj tehnic si la stat si in rvs nu o trec ?

costachet
Mesaje: 197
Membru din: Lun Oct 06, 2008 12:00 am

Re: somaj tehnic

#6 Mesaj de costachet »

pai eu spre ex trec din 01.03.2020 pana in 30.04.2020 in somaj tehnic...daca se revine mai devreme fac intrerupere- in revisal...si in stat modific perioada de final..

costachet
Mesaje: 197
Membru din: Lun Oct 06, 2008 12:00 am

Re: somaj tehnic

#7 Mesaj de costachet »

si dupa paste am idee daca se prelungeste sau nu...

costachet
Mesaje: 197
Membru din: Lun Oct 06, 2008 12:00 am

Re: somaj tehnic

#8 Mesaj de costachet »

fata de ce am postat s-a modificat:
procentul...nu mai e 40% ci doar 25 %
nu se mai depun balante doar declarative pe proprie raspundere ca I-a scazut c.a....asta pana apar si norme ca poate acolo se cere mai in detaliu..
O.G. 29 / 18.03.2020 PUBLICAT Azi in M.O.

stanm793
Mesaje: 1
Membru din: Joi Feb 19, 2015 3:53 pm

Re: somaj tehnic

#9 Mesaj de stanm793 »

septimiuv scrie: Joi Mar 19, 2020 12:46 pm Folosește ecranul concedii. Acolo se introduce.
Buna dimineata si mii de scuze de deranj !
Eu tin Revisalul din SAGA.
Stiti cum se opereaza somajul tehnic din meniul "Salariarti" , pentru trimiterea in Revisal ?
Cu multumiri anticipate,
Adriana Turcan

cirdeium
Mesaje: 15
Membru din: Vin Feb 29, 2008 12:00 am
Localitate: RADAUTI
Contact:

Re: somaj tehnic

#10 Mesaj de cirdeium »

si eu sunt interesata de raspuns, revisal generat din saga. Multumesc!

barbur993
Mesaje: 31
Membru din: Joi Noi 05, 2009 12:00 am

Re: somaj tehnic

#11 Mesaj de barbur993 »

1. Daca introduci "Somaj tehnic" la Detalii, in stat apare timp lucrat 0 si salariu 0, e corect sau urmeaza sa fie actualizata Saga?
2. La firmele de constructii, presupun ca salariatii nu mai beneficiaza de reduceri de taxe in cazul in care brutul scade sub 3000 lei... :shock:

fifors88
Mesaje: 6
Membru din: Lun Feb 05, 2007 1:00 am

Re: somaj tehnic

#12 Mesaj de fifors88 »

costachet scrie: Joi Mar 19, 2020 8:24 pm
2.art. XI al.2 ( rezumat) angajatori ce beneficiaza de indemnizatie platita salariatilor au obligatia sa mentina rap. de munca ( c.i.m-urile) ale respectivilor salariati timp de 6 luni de la data reinceperii activitatii
Eu nu gasesc in OUG 30/2020 aceasta obligativitate.

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: somaj tehnic

#13 Mesaj de pomparaus »

De prevederile OUG 30/18.03.2020 beneficiaza salariatii angajatorilor care indeplinesc una dintre conditiile : art.XI alin.2 lit.b) reduc activitatea ca urmare a efectelor epidemiei COVID-19 și nu au capacitatea financiară de a achita plata tuturor salariilor angajaților lor. Angajatorii pot beneficia de plata indemnizației prevăzute la alin. (1) pentru cel mult 75% dintre angajații care au contracte individuale de muncă active la data intrării în vigoare a prezentei ordonanțe de urgență"

Ce sa inteleg, ca un angajator poate sa suspende activitatea pe perioada starii de urgenta 18.03.2020-16.04.2020 doar pentru 75% din salariati?! Voi ce intelegeti?
Multumesc.
Eu am 2 firme care si-au suspendat activitatea incepand de astazi . Toti salariatii stau acasa, dar CIM-urile trebuie suspendate doar pentru 75% dintre ei?

circac
Mesaje: 25
Membru din: Lun Mar 12, 2012 8:52 am

Re: somaj tehnic

#14 Mesaj de circac »

Buna!
Si eu am inteles acelasi lucru, se acorda somaj tehnic doar pentru 75% din angajati.
"b) reduc activitatea ca urmare a efectelor epidemiei COVID-19 și nu au capacitatea financiară de a achita plata tuturor salariilor angajaților lor. Angajatorii pot beneficia de plata indemnizației prevăzute la alin. (1) pentru cel mult 75% dintre angajații care au contracte individuale de muncă active la data intrării în vigoare a prezentei ordonanțe de urgență."

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: somaj tehnic

#15 Mesaj de pomparaus »

In acest caz suspend activitatea pe perioada starii de urgenta pt.toti salariatii (nu am cum sa selectez 75% din ei, din moment ce toti stau acasa), iar in baza cererii depuse la Somaj in aprilie cu tabelul anexa salariati, vor selecta ei ce , cine, cat imi vor deconta (in cel mai fericit caz)?!

Scrie răspuns