somaj tehnic

Scrie răspuns
Mesaj
Autor
paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: somaj tehnic

#76 Mesaj de paturcai »

Deocamdata nu s-a spus foarte clar cum trebuiesc evidentiati.
In mod traditional somajul tehjic apare in state (versiunea veche de somaj tehnic) pentru ca trebuiau sa semneze pentru primirea acelor sume.
In mod normal ar trebui sa fie la fel si acum.
Ei trebuie sa semneze ca au primit acei bani (ma rog la cei care le dam numerar)

Este vorba de art. 52 alin. (1) lit. c) din Codul Muncii
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

buriani667
Mesaje: 16
Membru din: Vin Oct 01, 2010 12:00 am

Re: somaj tehnic

#77 Mesaj de buriani667 »

paturcai scrie: Vin Mar 27, 2020 7:09 pm Deocamdata nu s-a spus foarte clar cum trebuiesc evidentiati.
In mod traditional somajul tehjic apare in state (versiunea veche de somaj tehnic) pentru ca trebuiau sa semneze pentru primirea acelor sume.
In mod normal ar trebui sa fie la fel si acum.
Ei trebuie sa semneze ca au primit acei bani (ma rog la cei care le dam numerar)

Este vorba de art. 52 alin. (1) lit. c) din Codul Muncii
Da am facut o proba acum si intradevar apar si cei cu suspendare pe stat si putem pune dinb Concedii , Somajul tehnic , momentan pana pe 16.04.2020

dumiter
Mesaje: 198
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: somaj tehnic

#78 Mesaj de dumiter »

La suspendarea contractului de munca in revisal, ce ati trecut la Data sfarsit suspendare?

buriani667
Mesaje: 16
Membru din: Vin Oct 01, 2010 12:00 am

Re: somaj tehnic

#79 Mesaj de buriani667 »

dumiter scrie: Vin Mar 27, 2020 7:26 pm La suspendarea contractului de munca in revisal, ce ati trecut la Data sfarsit suspendare?
16.04.2020 m 30 de zile conf decret stare de urgenta , Daca e il mai prelungim .... SPER CA NU !!!!!

schiopua410
Mesaje: 119
Membru din: Mie Iul 21, 2010 12:00 am
Localitate: Petrosani

Re: somaj tehnic

#80 Mesaj de schiopua410 »

Conform ultimelor declartii de presa, se intelege ca nu mai e nevoie de demonstarea scaderii veniturilor cu 25% in luna martie fata de media lunilor ianuarie + februarie.
Cum trebuie interpretata aceasta afirmatie?
Deci se poate deconta somajul tehnic printr-o simpla declaratie pe proprie raspundere ca ai fost afectat de starea de urgenta?
E publicat in MO asa ceva?

https://stirileprotv.ro/video/cum-vor-f ... /62117386/

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: somaj tehnic

#81 Mesaj de paturcai »

In Ordonanta spune doar de declaratia pe propria raspundere FARA DOVEZI.
Hai sa vedem textul din Ordonanta 30/2020:
https://www.startupcafe.ro/coronavirus- ... tehnic.htm
Nivelul indemnizației va fi de minimum 75% din salariul de bază corespunzător locului de muncă ocupat plătit din fondul de salarii, dar nu mai mult de 75% din câștigul salarial mediu brut prevăzut de Legea nr. 6/2020 privind bugetul asigurărilor sociale de stat pe anul 2020.

De aceste prevederi urmează să beneficieze salariații angajatorilor care îndeplinesc una din următoarele condiții:

a) întrerup activitatea total sau parțial în baza deciziilor emise de autoritățile publice competente potrivit legii, pe perioada stării de urgență decretate și dețin Certificatul de situații de urgență emis de Ministerul Economiei, Energiei și Mediului de Afaceri, prevăzut la art. 12 din Decretul Președintelui României nr. 195/2020. Ministerul Economiei, Energiei și Mediului de Afaceri eliberează certificatul de situații de urgență conform metodologiei aprobată prin ordin.

b) reduc activitatea ca urmare a efectelor epidemiei COVID-19 și nu au capacitatea financiară de a achita plata tuturor salariilor angajaților lor. Angajatorii pot beneficia de plata indemnizației prevăzută pentru cel mult 75% dintre angajații care au contracte individuale de muncă active la data intrării în vigoare a prezentei ordonanțe.

- pentru angajatorii menționați la litera b) plata se va realiza în baza unei declarații pe propria răspundere;

- din declarația pe propria răspundere trebuie să reiasă că angajatorul înregistrează o diminuare a încasărilor din luna anterioară depunerii declarației pe propria răspundere, cu un procent de minimum 25% față de media încasărilor din perioada ianuarie – februarie 2020 și că nu are capacitate financiară pentru a plăti toți angajații.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

velicif
Mesaje: 80
Membru din: Lun Apr 25, 2016 6:29 pm

Re: somaj tehnic

#82 Mesaj de velicif »

Buna seara,
Am facut o simulare pentru o luna intreaga de somaj, si am observat ca se aplica si deducerea. Este corect sau are restrictii programul doar pentru starea de urgenta, adica pentru jumatate de luna?
Multumesc

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: somaj tehnic

#83 Mesaj de septimiuv »

Momentan nu au fost introduse în program noile reglementări.
Puțintică răbdare!

cretum
Mesaje: 803
Membru din: Vin Mai 04, 2007 12:00 am
Localitate: BACAU
Contact:

Re: somaj tehnic

#84 Mesaj de cretum »

Daca un contract de munca e suspendat ptr. somaj tehnic cu 1 apr. si nu cu 18 mart.cind a aparut ord. urg e valabil sa depuna decl. pe proprie raspunere in acest sens?Are cineva formular cu aceeasta decl.? Nu s-a spus nimic daca un adm . de intrp ind.si s-a inchis activ. are pensie poate cere prin decl pe prop.rasp. ajutorul de care spun guvernantii. Multumesc

schiopua410
Mesaje: 119
Membru din: Mie Iul 21, 2010 12:00 am
Localitate: Petrosani

Re: somaj tehnic

#85 Mesaj de schiopua410 »

Si eu ma aflu in situatia de a trimite angajatii in somaj tehnic de la 1 aprilie. Pe luna martie nu am avut o scadere de 25%, deci nu ma incadrez. Reglementarile curente nu prevad situatia lunii aprilie, deci nu prea stiu cum sa procedez.

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: somaj tehnic

#86 Mesaj de tobosv790 »

Nu s-a publicat nimic. Daca faceti "somaj tehnic" de la 1 aprilie de ce va grabiti asa? Pana va luati banii trec cel putin 2 saptamani (1-16 aprilie). Le dati banii oamenilor pe 2 aprilie?
Daca vreti sa va pastrati oamenii dati-le somaj tehnic de la 1 aprilie si vom vedea ce, cum si cat ne va da statul....

dinud251
Mesaje: 196
Membru din: Lun Dec 03, 2012 1:19 pm

Re: somaj tehnic

#87 Mesaj de dinud251 »

Am un client cu magazine in mall. Nefiind foarte clare ordonantele l-am sfatuit sa ii trimita saptamana asta pe toti cei 200 de salariati in concediu de odihna iar de pe 30.03. in somaj tehnic. Ma intreb totusi daca n-ar fi mai bine sa ii raportez somajul tehnic de pe 23.03 tinand cont ca au fost inchisi prin ordonanta, cu riscul unei amenzi ulterioare de la ITM. Insa nu stiu ce vor analiza cei de la ANOFM, daca se vor lega de data suspendarii CIM... Voi ce ziceti? Multumesc anticipat!

schiopua410
Mesaje: 119
Membru din: Mie Iul 21, 2010 12:00 am
Localitate: Petrosani

Re: somaj tehnic

#88 Mesaj de schiopua410 »

Nu dam banii asa de repede. Ideea e sa fie suportat de AJOFM si nu de catre angajator! Cred ca aceasta e problema tuturor

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: somaj tehnic

#89 Mesaj de tobosv790 »

@schiopua410 este intr-adevar. Dar decat in "fara plata"... Daca nu da statul nimic dupa Pasti o sa vedem ce facem.
@dinud251 daca ii dai retroactiv in somaj tehnic e posibil sa nu scapi numai cu amenda pentru nerespectarea termenului pentru ReviSal. S-ar putea sa considere ca ai facut acest lucru ca sa iei bani necuveniti de la stat. Deci miroase a frauda. Eu zic sa nu te complici.

costachet
Mesaje: 197
Membru din: Lun Oct 06, 2008 12:00 am

Re: somaj tehnic

#90 Mesaj de costachet »

am tot citit...ce ati scris mai sus..
eu inteleg asa
sunt 2 categori de situatii ( implicit angajatori si salariati)
A cei ce au inchis ca efect al starii de urgenta ( horeca cu precadere si alte domenii prevazute in ordonata )
si
B cei ce au inchis sau redus activitatea ca effect al reducerii clientele

ptr A este somaj tehnic 75% din brut, finantat de ajofm
ptr B este 75 % din salariati , tot 75% din brut tot finanta de ajofm
( nu scriu de concediile ptr parinti )
eu va intreb cum faceti statul de plata ptr martie
eu , ptr un horeca, vad asa solutia
un stat de plata pe interval 01.03-15.03 inclusive cu 100%
si alt stat de plata cu interval 16.03-30.03.2020 cu 75% fac separat ca din ce am inteles indemnizatia Venita de la somaj se refera doar la perioada de stare de urgenta, intrata in vigoare pe 15.03

voi cum faceti statul de plata ptr martie , la acele firme din horeca !

Scrie răspuns