somaj tehnic

Scrie răspuns
Mesaj
Autor
Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: somaj tehnic

#526 Mesaj de tomac »

Da, dacă e domeniu de activitate în care există restricții în continuare.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

iridone
Mesaje: 182
Membru din: Vin Ian 21, 2011 12:00 am

Re: somaj tehnic

#527 Mesaj de iridone »

Buna ziua,

Am incercat sa depun cererea de somaj tehnic pt iunie si mi-a dat eroare la incarcare " EROARE in fisierul Cerere acordare Somaj Tehic: PDF ERONAT"

Am vazut ca scrie cu rosu la inceputul cererii ca "Va rugam sa folositi o versiune actualizata Adobe Reader pentru completarea fisierului" dar nu stiu la ce versiune face referire, si nu stiu daca din cauza aceasta imi da mie eroare la incarcare...

Ati mai intampinat careva eroarea aceasta? Cum ati rezolvat?

Multumesc!

iridone
Mesaje: 182
Membru din: Vin Ian 21, 2011 12:00 am

Re: somaj tehnic

#528 Mesaj de iridone »

Eu am instalat Acrobat Reader DC. Oare o fi ok?!

pascutac
Mesaje: 249
Membru din: Mie Apr 25, 2007 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: somaj tehnic

#529 Mesaj de pascutac »

Este ok Adobe Reader DC. Dar de curiozitate, ce fișiere încercați să încărcați? Cele scanate?

spasicir
Mesaje: 82
Membru din: Mar Dec 21, 2010 12:00 am
Localitate: brasov

Re: somaj tehnic

#530 Mesaj de spasicir »

Am aceeasi eroare. Nu inteleg ce eroare pentru ca nu spun. Ma gandeam la marimea fiserului, dar este mic.

iridone
Mesaje: 182
Membru din: Vin Ian 21, 2011 12:00 am

Re: somaj tehnic

#531 Mesaj de iridone »

Nu incarc cele scanate...incarc cererea completata care contine cerere, declaratie, cerere scanata si atasata si declaratia atasata...am mai facut si lunile anterioare si stiu cum se face....
Dar diferenta luna aceasta este ca atunci cand incarc declaratia semnata olograf nu mi-o vizualizeaza ca pe cerere...si imi scrie un mesaj de genul...declaratia s-a incarcat corect...poate nu am incarcat corect declaratia? desi este format jpg... :roll:

spasicir
Mesaje: 82
Membru din: Mar Dec 21, 2010 12:00 am
Localitate: brasov

Re: somaj tehnic

#532 Mesaj de spasicir »

Eu am reusit. Am iesit de pe pagina aici.gov si am completat iar si am incarcat. Se pare ca tine minte o eroare, ceva.

pascutac
Mesaje: 249
Membru din: Mie Apr 25, 2007 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: somaj tehnic

#533 Mesaj de pascutac »

@iridone Dacă ați încărcat cererea scanată și ați primit mesajul de confirmare (puteți verifica dacă aveți atașamentul prin click pe agrafă stânga lateral), dați salvare la fișier și reîncercați trimiterea. Eu chiar azi am mai completat o cerere și a mers fără nici o problemă. Verificați să aveți ultima versiune de formular (v6 sau denumirea a8990ac8-Cerere_acordare_somaj_tehnic.pdf).

iridone
Mesaje: 182
Membru din: Vin Ian 21, 2011 12:00 am

Re: somaj tehnic

#534 Mesaj de iridone »

Multumesc de ajutor!

Am intrat iarasi pe site... de data asta pe explorer nu pe chrome, am verificat si am ultima varianta de PDF, am incarcat si iarasi ACEEASI EROARE :cry:

Cred totusi ca nu e ceva in regula cu atasarea declaratiei , care dupa atasare imi apare doar mesaj ca a fost atasata cu succes si nu o pot vedea ca pe cerere...mai studiez maine problema ca acum sunt un car de nervi.. :|

iridone
Mesaje: 182
Membru din: Vin Ian 21, 2011 12:00 am

Re: somaj tehnic

#535 Mesaj de iridone »

Am verificat si atasamentul prin click pe agrafa si e chiar atasata de doua ori...nu ma mir... la cat am "fredonat" pdf-ul...

pascutac
Mesaje: 249
Membru din: Mie Apr 25, 2007 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: somaj tehnic

#536 Mesaj de pascutac »

Stergeți unul dintre atașamente. Așa a fost creat formularul, cererea o încarcă în chenar, iar declarația ca și atașament.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: somaj tehnic

#537 Mesaj de paturcai »

Este o eroare care apare la toata lumea deja
Un lucru imi este greu sa pricep:
Ditai Microsoft lasa ca versiunile noi sa "inteleaga" versiunile mai vechi numai AICI.GOV (unde s-au strans cele mai stralucite minti europene in domeniu IT) nu suporta gandul ca ai putea sa folosesti nu-stiu-ce PDF mai vechi.
In loc sa dai posibilitatea transmiterii documentelor in cat mai multe formate posibile, Supriza!, site-ul pentru Digitalizarea Romaniei (se vede cat de bine le iese) iti spune: daca nu aveti ultima versiune nici sa nu va ganditi ca PDF-ul se va incarca. Adica daca Trabantul nu are OBLIGATORIU climatronic si senzori de parcare cu camere incorporate, nu poate circula pe drumurile publice. Cat de tampit sa fii?! (L-am citat pe Petre TUȚEA)
Cu siguranță ne merităm - din plin - soarta. Lăsăm - fără să luăm atitudine - toți pierzătorii (a se ințelege cei care nu și-au găsit de lucru în mediul privat că nu se pricep la nimic) să ne învețe ce trebuie făcut pentru binele lor și nu al nostru. O instituție a Statului ar trebui să pună la dispoziție formulare care să aibă posibilitatea de a fi completate și de cei care au sistem mai vechi (computere) sau care nu-și permit să achiziționeze soft de ultimă generație.
Dacă te duci in Agenția Vieții de Digitalizare sunt convins că vei găsi numai sisteme de calcul pe care nici măcar nu știu să le folosească. Dar sunt de ultimă generație.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

pomparaus
Mesaje: 4129
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: somaj tehnic

#538 Mesaj de pomparaus »

Nu numai acolo sunt sisteme de calcul pe care nu stiu sa le foloseasca, la Politehnica Bucuresti (asistenti tineri-profesori batrani) au echipamente de ultima generatie in tipla - nici macar nu s-au chinuit sa incerce sa le despacheteze, dar sa le foloseasca - imi zicea fiica-mea pe cand era studenta la ei - le preda doar teorie in care o singura formula se intindea pe "n" pagini, dar sa puna in practica teoria pe aparataura pe care o detineau dealtfel, nimic. Asa ca......

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: somaj tehnic

#539 Mesaj de paturcai »

Imi cer scuze fata de Agenda Digitala
Altii sunt tampitii: Cei de la SOmaj
Ei sunt cei care au facut aceste formulare
Ei, CEI MAI TARI DIN TARA
Cat au stat ei si au gandit o procedura care sa ingreuneze viata cat mai multor firme.
Cum este posibil sa lasi astfel de "pro" sa faca astfel de formulare
Bine a spus cine a spus: MULTI SI PRO

Dovada ca este o problema foarte mare cu depunerea PDf-urilor este si faptul ca au postat un numar de telefon : 021.444.0000
Ce inseamna asta? Ca se stie ca sunt probleme cu formularul in formatul solicitat de ei
Intrigant este altceva: ti se spune ca exista o eroare in PDF-ul CERERE ACORDARE SOMAJ, dar nu ti se spune in ce consta eroarea. Ar fi trebuit, ca sa nu ii suni sa le urezi viata lunga
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: somaj tehnic

#540 Mesaj de paturcai »

Revin:
Se pare ca Agenda Digitala nu este straina de tot ceea ce se intampla
Am reusit sa dau telefon (dupa 45 de minute de insistente) si sa mi se spuna ca isi cer scuze, dar platforma (AICI.GOV, mareata platforma a lui Elon MUSK) dadea acele erori.
Mareata platforma nu-si va cere scuze, ca nu are de ce; ei sunt prea superiori si nici nu vor sa iasa publica sa recunoasca cat sunt de "pro".

Cei de la SOmaj spun ca incepand de astazi trebuie sa descarcam formularele (din nou) si sa le reincarcam.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns