Configurare si calculare ore lucrate in zilele de repaus

Mesaj
Autor
olariui59
Mesaje: 22
Membru din: Lun Mai 26, 2008 12:00 am

Configurare si calculare ore lucrate in zilele de repaus

#1 Mesaj de olariui59 »

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati sa configurez si sa calculez orele lucrate in zilele de repaos saptaminal (simbata).
Deci, la "configurare salarii stabilesc un spor "Spot Zile de repaos saptaminal" procent 99% (nu pot sa trec 100% si nu stiu de ce), iar la Tip spor selectez "Spor de week-end"
Apoi trebuie sa bifez la "Aplicat la" dar nu stiu ce sa bifez aici pt ca avem posibilitatea de bifa la "salariu de baza" "Salariu aferent timp lucrat" "Alte venituri" "Concediu de odihna" "Concediu medical suportat din fondul de salarii" "Total salariu" Ori noi platim acest spor la orele lucrate simbata, adica 6 ore in fiecare simbata, angajatii lucrind alternativ.

Apoi merg la meniul "salariati" si la "Sporuri permanente" adaug fiecarui angajat sporul de care beneficiaza. Aici pot scrie 100% si nu 99% (adica pot scrie 3 cifre, nu doar 2)
Apoi merg la "Operatii" State de salarii", prima data fac pontajul de luni pina vineri se lucreaza 8 ore, si simbata 6 ore. Pontajul iese OK.

Ies din pontaje si in pagina de "State de salarii" apas butorul "Actualizare date", astfel ca programul imi calculeaza salariile, dar..... nu imi calculeaza automat sporurile pt simbata..... Pt asta eu trebuie sa apas butonul "Detalii" din partea dreapta a ecranului, unde trebuie sa adaug manual orele lucrate simbata.
Intrebarea mea este: De ce la configurari salarii nu am bifa care sa puna sporul aferent timpului lucrat in zilele de repaus saptaminal, si
De ce trebuie sa adaug orele lucrate simbata daca in pontaj sunt deja adunate?

Gresesc la ceva setare?

Multumesc anticipat celor care ma vor ajuta!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Configurare si calculare ore lucrate in zilele de repaus

#2 Mesaj de balazse »

Statul de plata nu are legatura cu pontajul, ci invers, mai exact, daca la "concedii" completezi perioadele in cauza, acele date vor fi preluate si in pontaj, dar nu invers.
Daca ai spor NEpermanent, atunci de ce vrei sa il inregistrezi ca atare?

olariui59
Mesaje: 22
Membru din: Lun Mai 26, 2008 12:00 am

Re: Configurare si calculare ore lucrate in zilele de repaus

#3 Mesaj de olariui59 »

balasze@, Multumesc frumos de raspuns. Dar totusi..... eu zic ca pontaleje au legatura cu statul de plata (ca si statul de plata cu pontajele, dealtfel). Adica nu ai avea cum sa faci state sa plata (salarii), fara ca sa ai pontaje.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Configurare si calculare ore lucrate in zilele de repaus

#4 Mesaj de balazse »

Inteleg ceea ce ai mentionat, dar programul nu este asa creat (si intr-un fel este si normal, deoarece pot exista multe exceptii) incat din pontaj sa se preia datele in statul de plata.

Scrie răspuns