conflict

Mesaj
Autor
horvaya687
Mesaje: 208
Membru din: Mar Ian 05, 2010 12:00 am
Localitate: Satu Mare
Contact:

conflict

#1 Mesaj de horvaya687 »

Din nou o intrebare stufoasa
Firma, 2 asociati 50%-50%, angajati. Unul unul din ei iese la pensie la limita de varsta. I se desface CIM conform legii. Initial vrea sa semneze, apoi refuza. Administratorul intre timp raporteaza CIM-ul la Reges. Asta s-a intamplat de 3 zile. Ce e de facut.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: conflict

#2 Mesaj de paturcai »

Il reangajeaza!

Potrivit art. 56 alin. (4) din Codul muncii, pe baza cererii formulate cu 30 de zile inainte de data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare si cu aprobarea angajatorului, salariatul poate fi mentinut in aceeasi functie maximum 3 ani peste varsta standard de pensionare, cu posibilitatea prelungirii anuale a contractului individual de munca (CIM)

Un salariat poate ramane inca 3 ani salariat chiar daca indeplineste practic varsta de pensionare dar nu mai mult.
Cum nu mai mult?!
Ca salariat - el este tinut ostatic la serviciu - si firma nu vrea sa-l lase sa se pensioneze (Ce caractere urate!)
Salariatul se elibereaza si se duce si iese la pensie.
Se mai poate angaja ca pensionar?
Se poate!
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

ioni459
Mesaje: 778
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: conflict

#3 Mesaj de ioni459 »

''Un salariat poate ramane inca 3 ani salariat chiar daca indeplineste practic varsta de pensionare dar nu mai mult.''

Chiar daca salariatul NU depune la angajator cerere cu 30 de zile inainte de data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard?

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: conflict

#4 Mesaj de paturcai »

Intrebarea este asa:
- cu cine tineti? Cu cel care a ramas?
- sau cu cel care pleaca.
Din pozitia pe care o aveti rezulta ca nu prea-l simpatizati pe cel care se pensioneaza.

Impartialitatea ne face - nu in toate cazurile - simpatici.
Sugerati celui care ramane sa-l lase pe cel care trebuia sa semneze propria iesire la pensie sa depuna acea cerere.
De fapt nu este impartialitate, este vina celui care a trimis REVISAL la ITM fara sa aiba dovada ca cel care trebuia sa se pensioneze.
Daca ii spuneti Administratorului care a trimis REVISAL ca poarta raspunderea, el va reveni la sentimente mai bune, si va considera ca sunteti angajatul/lucratorul perfect.
Eu i-as spune asa: intrucat viitorul pensionar nu a semnat ca este de acord, o solutie de compromis ar fi: reangajarea care ar rezolva probelma. Dupa reangajare, sa solicite mentinerea in functie maxim 3 ani. Este o solutie eleganta pentru toata lumea.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns