reducerea saptamanii de lucru la 4 zile

Mesaj
Autor
paulj
Mesaje: 50
Membru din: Vin Iul 13, 2018 8:43 am

reducerea saptamanii de lucru la 4 zile

#1 Mesaj de paulj »

Buna ziua,

Administratorul a decis reducerea saptamanii de lucru la 4 zile cu diminuarea corespunzatoare a salariului net (salariul de incadrare ramane neschimbat).
Va rog sa-mi spuneti ce setari trebuie sa fac in SAGA pentru a reflecta acest lucru.
Trebuiesc intocmite acte aditionale la CIM -urile individuale ?
Se inregistreaza reducerea timpului de munca in REVISAL ? Daca da, cum ?Sub ce forma?


Multumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: reducerea saptamanii de lucru la 4 zile

#2 Mesaj de balazse »

Precis are drept administratorul la o asemenea decizie?

movileanug458
Mesaje: 3
Membru din: Vin Noi 27, 2015 12:19 pm

Re: reducerea saptamanii de lucru la 4 zile

#3 Mesaj de movileanug458 »

Dupa parerea mea, se face suspendare pt o perioada mai mare de 30 de zile cu art 52 alin 3,
apoi se opereaza din "concedii" zilele suspendate.
Sper sa fie ok asa.

kovacsa591
Mesaje: 44
Membru din: Lun Ian 11, 2010 12:00 am

Re: reducerea saptamanii de lucru la 4 zile

#4 Mesaj de kovacsa591 »

Am aceeasi situatie, reducerea saptamanii de lucru de la 5 zile la 4 zile cu reducerea corespunzatoare a salariului. In Revisal fac suspendare cf art 52 alin3, dar in Saga nu gasesc nicio posibiliate de face aceste modificari pentru a putea genera statul de plata corect. Credeti ca ar fi o idee sa modificam in "Configurare salarii"? Adica, ar fi corect?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: reducerea saptamanii de lucru la 4 zile

#5 Mesaj de balazse »

Pentru KovacsA591
Precis respectati conditiile pentru a aduce o asemenea decizie, adica de a reduce timpul de lucru de la 5 zile la 4 zile?

movileanug458
Mesaje: 3
Membru din: Vin Noi 27, 2015 12:19 pm

Re: reducerea saptamanii de lucru la 4 zile

#6 Mesaj de movileanug458 »

:idea:
kovacsa591 scrie: Mar Mar 31, 2020 6:13 pm Am aceeasi situatie, reducerea saptamanii de lucru de la 5 zile la 4 zile cu reducerea corespunzatoare a salariului. In Revisal fac suspendare cf art 52 alin3, dar in Saga nu gasesc nicio posibiliate de face aceste modificari pentru a putea genera statul de plata corect. Credeti ca ar fi o idee sa modificam in "Configurare salarii"? Adica, ar fi corect?
In statul de plata, la rubrica concedii avem posibilitatea sa introducem 4 zile de suspendare, care modifica zilele lucrate si implicit salariul.
Sper asta sa fie varianta corecta, nimeni nu mi-a confirmat ca asta e modalitatea corecta , am luat-o pe firul logic.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: reducerea saptamanii de lucru la 4 zile

#7 Mesaj de balazse »

Pentru MovileanuG458
Acea rubrica este pentru cazul in care contractul a fost suspendat, nu are legatura cu cele postate aici, adica reducerea timpului de lucru.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: reducerea saptamanii de lucru la 4 zile

#8 Mesaj de tomac »

Este varianta corectă. Nu există alta.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: reducerea saptamanii de lucru la 4 zile

#9 Mesaj de balazse »

Multumesc de informatie.
Totusi eu asa stiu ca reducerea timpul de lucru de la 4 zile la 5 zile este conditionat (din pacate nu am gasit conditiile pana acum ca sa le postez).

paulj
Mesaje: 50
Membru din: Vin Iul 13, 2018 8:43 am

Re: reducerea saptamanii de lucru la 4 zile

#10 Mesaj de paulj »

Multumesc tuturor!

floream293
Mesaje: 7
Membru din: Mie Ian 13, 2016 11:24 am

Re: reducerea saptamanii de lucru la 4 zile

#11 Mesaj de floream293 »

Buna ziua,

Pentru reducerea timpului de lucru de la 5 la 4 zile pe saptamana , am o mare neclaritate , am facut suspendare in revisal , conf art 52(3), specificand perioada pentru care se aplica 1.04-15.05 ( am avut in vedere conditiile ) . Cei de la Itm , imi spun ca aceasta abordare nu este corecta ,spun ca suspendarea conf acestui articol se face inaintea fiecarei zile nelucratoare a saptamanii (apoi se reactiveaza) ,si tot asa pentru toata perioada cat s-a hotarat reducerea timpului de lucru de la 5 la 4 zile pe saptamana.Daca ma puteti ajuta cu o parere.....
Multumesc anticipat !

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: reducerea saptamanii de lucru la 4 zile

#12 Mesaj de tomac »

Cei de la ITM vorbesc prostii! Mari de tot. De la care ITM vi s-a spus chestia asta?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

floream293
Mesaje: 7
Membru din: Mie Ian 13, 2016 11:24 am

Re: reducerea saptamanii de lucru la 4 zile

#13 Mesaj de floream293 »

ARGES

dinescug149
Mesaje: 3
Membru din: Mar Feb 22, 2011 11:04 am

Re: reducerea saptamanii de lucru la 4 zile

#14 Mesaj de dinescug149 »

Buna ziua, am de inregistrat un Ctr de munca, contract intocmit cu urmatoarele conditii:
- program de lucru de de Marti pina Vineri , 8 ore pe zi, program 8.30-17.00 din care 30 min pauza de masa.. astfel ca in saptamana voi avea echivalentul a 32de ore

1. Cum pot sa inregistrez acest contract in Saga (norma este de 8h/zi) dar zilele lucrate cf contract sunt doar 4 pe saptamana.
2. Cum reflect in pontaj Ora venirii si Ora plecarii (incalc vreo regula daca trec 08.30 - 17.00 adica 8 ore si 30 min- incluzand pauza de masa)

O alta situatie pe care nu reusesc sa o integrez si sa geberez corect pontajele:
- ctr intocmit cu zile lucratoare de Marti pina Sambata (inclusiv) cu zile de repaus Duminica si Luni

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: reducerea saptamanii de lucru la 4 zile

#15 Mesaj de tomac »

1. La contractele cu normă pe zi nu contează în care zile lucrează.
2. Așa cum intră/ies din program, nu se încalcă nici o regulă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns