Adeverinta concediu medical

Mesaj
Autor
popg553
Mesaje: 2
Membru din: Mie Ian 20, 2021 9:21 am

Re: Adeverinta concediu medical

#16 Mesaj de popg553 »

Buna ziua , ar trebui actualizata adeverinta medicala care a aparut acuma anexa 7 , pentru ca aceasta care e acuma numai mi se i-a in considerare , mi s-a transmis de la spital ca nu este buna .

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Adeverinta concediu medical

#17 Mesaj de septimiuv »

Ce-i lipsește?

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Adeverinta concediu medical

#18 Mesaj de paturcai »

Asa arata acum:
http://www.casan.ro/cashr//media/files/ ... AJATOR.pdf
Maine poate se va schimba
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Adeverinta concediu medical

#19 Mesaj de paturcai »

Inaintea paragrafului: Prezenta adeverință are o perioadă de valabilitate de 30 de zile de la data emiterii.
Trebuie introdus un nou paragraf:
*) Adeverința se eliberează și persoanelor aflate în concediu medical pentru situațiile prevăzute la art. 9 și 31
din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 158/2005, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr.
399/2006, cu modificările și completările ulterioare, în vederea gestionării numărului de zile de concediu
medical acordate pentru aceste afecțiuni.


Pana la tabel, arata asa:

Prin prezenta se certifică că domnul/doamna………………………........, CNP………………........, act de
identitate........, seria......... nr..........., eliberat de............... la data de............, cu domiciliul în.....................,
str................... nr........., bl........., ap........., sectorul/județul.........., are calitate de persoană asigurată pentru
concedii și indemnizații de asigurări sociale de sănătate în sistemul de asigurări sociale de sănătate și
îndeplinește stagiul de asigurare*) prevăzut la art. 7 din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 158/2005
privind concediile și indemnizațiile de asigurări sociale de sănătate, aprobată cu modificări și completări prin
Legea nr. 399/2006, cu modificările și completările ulterioare.
*) Adeverința se eliberează și persoanelor aflate în concediu medical pentru situațiile prevăzute la art. 9 și 31
din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 158/2005, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr.
399/2006, cu modificările și completările ulterioare, în vederea gestionării numărului de zile de concediu
medical acordate pentru aceste afecțiuni.
Prezenta adeverință are o perioadă de valabilitate de 30 de zile de la data emiterii.
Sub sancțiunile aplicate faptei de fals în acte publice, declar că datele din adeverință sunt corecte și complete.
Numărul de zile de concediu medical de care persoana asigurată a beneficiat în ultimele 12/24 luni este de . . . . .
. . . . . zile până la data de . . . …. . . . . . ., aferente fiecărui cod de indemnizație în parte, fiecărei sarcini, precum
și fiecărui copil bolnav, după cum urmează.
Dupa tabel:
**) Se utilizează pentru evidențierea zilelor de concediu medical acordate pentru sarcină și lăuzie, îngrijirea
copilului bolnav, pentru reducerea timpului de muncă, pentru risc maternal, precum și pentru incapacitate
temporară de muncă pentru afecțiuni, altele decât cele prevăzute la art. 13 alin. (3) din Ordonanța de urgență a
Guvernului nr. 158/2005, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 399/2006, cu modificările și
completările ulterioare.
***) Se utilizează pentru evidențierea zilelor de incapacitate temporară de muncă acordate pentru afecțiunile
prevăzute la art. 13 alin. (3) din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 158/2005, aprobată cu modificări și
completări prin Legea nr. 399/2006, cu modificările și completările ulterioare.
****) Se utilizează pentru situațiile în care certificatele de concediu medical "în continuare" urmează a fi
eliberate de medici, alții decât cei care au eliberat certificatele de concediu medical pe același cod de diagnostic
până la data eliberării noului certificat.
Reprezentant legal angajator/Președinte - director
general,
………………………………………………………
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Adeverinta concediu medical

#20 Mesaj de tomac »

Ai de capul meu. Adică notele care indică ce se completează fac parte din conținutul adeverinței. Adică funcționarii de acolo sunt atât de retardați că fără a apărea acele explicații pe adeverință nu știu ce ar trebui să apară pe ea? Eu zic că sunt și mai și.
Asta îmi aduce aminte de cei de la ANAF cu numărul de versiune ce se printa pe declarațiile alea cu cod de bare. Nu scanau declarația pe motiv că e eronată că nu apare versiunea 1.0.2 ci 1.0.1 chiar dacă numărul de versiune, legal nu era parte a declarației și nu știau ce e schimbat în 0.2. față de 0.1. și nici nu verificau dacă era o eroare realmente acolo. Pur și simplu refuzau.
Instituția numită Casa de Asigurări trebuie să nu mai aibă nici o competență în România legată de concediile medicale. Acestea trebuie să dispară ca format actual. Ele trebuie să fie pe jumătate și să apară doar în 112 unde să poți și opta pentru rambursarea lor.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns