transformare cim din perioada determinata in nedeterminata

Mesaj
Autor
tudoraf841
Mesaje: 826
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

transformare cim din perioada determinata in nedeterminata

#1 Mesaj de tudoraf841 »

buna ziua,
am trei contracte ucenici pe perioada determinata care le expira cim si vreau sa le trec pe perioada nedeterminata,cum procedez,le incetez perioada determinata si le fac alte cim pe nedeterminata sau procedez altfel ?
multumesc

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: transformare cim din perioada determinata in nedeterminata

#2 Mesaj de paturcai »

La nivel ITM se lucrează astfel: se închid contractele vechi și se redeschid unele noi.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

tudoraf841
Mesaje: 826
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: transformare cim din perioada determinata in nedeterminata

#3 Mesaj de tudoraf841 »

deci al incetez pe cel cu perioada determinata si fac alt cim pe perioada nederminata cu alt numar

tudoraf841
Mesaje: 826
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: transformare cim din perioada determinata in nedeterminata

#4 Mesaj de tudoraf841 »

dar sa trec data consemnare urmatoarea zi de cand inceteaza cim perioada determinata,sa sterg data cand inceteaza primul cim si sa modific in nedeterminata adica sa ramana acelasi nr. cim ?

moldovanv216
Mesaje: 46
Membru din: Joi Aug 07, 2014 10:43 am

Re: transformare cim din perioada determinata in nedeterminata

#5 Mesaj de moldovanv216 »

eu am facut modificare pe acelasi contract cu o zi inaintea expirarii perioadei determinate .In Revisal am transformat contractul in perioada nedeterminata cu data conemnare T+1 . T= data cind inceta CIM determinata , cu AA la CIM-ul initial.Am avut multe cazuri si pina acum nu a zis nimeni ca nu ar fi ok.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: transformare cim din perioada determinata in nedeterminata

#6 Mesaj de paturcai »

Exista si o intrepretare "avocateasca":
https://hoblea-pop.ro/consideratii-asup ... p-partial/

Din punctul nostru de vedere, transformarea unui contract de muncă pe fracțiune de normă într-un contract de muncă cu normă întreagă reprezintă, în realitate, o modificare (18) a contractului individual de muncă, fiind întotdeauna necesar acordul ambelor părți, în conformitate cu prevederile art. 41 alin. 1 Codul muncii, iar în acest sens se va încheia un act adițional (19). Cu toate acestea, nu putem nega caracterul obligatoriu al interpretărilor Curții de Justiție, pentru instanțele naționale.

Cu alte cuvinte in baza unui Act Aditional (care in opinia Casei de Avocatura si a Curtii de Justitie Europene, nu este necesar) un contract de munca cu timp partial se poate transforma in contract de munca cu timp intreg si viceversa.

Exista 2 solutii la fel de corecte:
- incetarea vechiului contract de munca si deschiderea unuia nou care sa prevada alt timp de munca
- transformarea vechiului contract in baza unui act aditional conform art. 41, alin. 1 din Codul Muncii (cu acordul partilor)

Data la care vechiul contract inceteaza este asa cum sustine MondovanV216
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns