Cuantumul net al concediului pentru parinti

Mesaj
Autor
cunam917
Mesaje: 324
Membru din: Lun Sep 24, 2018 3:22 pm

Re: Cuantumul net al concediului pentru parinti

#31 Mesaj de cunam917 »

o baza legala aveti?

antohea424
Mesaje: 6
Membru din: Mar Feb 13, 2018 3:46 pm

Re: Cuantumul net al concediului pentru parinti

#32 Mesaj de antohea424 »

Si mie mi-au spus acelasi lucru - de parca deducerea personala este facilitate pt. domeniul constructiilor.
Iar cand am intrebat de baza legala - imi spun ca se ofera asistenta doar pt. functionarea programului. :?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24105
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Cuantumul net al concediului pentru parinti

#33 Mesaj de balazse »

Dar atunci nici nu ar trebui sa apara, teoretic.

cunam917
Mesaje: 324
Membru din: Lun Sep 24, 2018 3:22 pm

Re: Cuantumul net al concediului pentru parinti

#34 Mesaj de cunam917 »

e o aberatie, atata timp cat platesc contributii ar trebui sa ia in calcul si deducerea. Mie nu mi-au raspuns la mail cand i-am intrebat de baza legala

cunam917
Mesaje: 324
Membru din: Lun Sep 24, 2018 3:22 pm

Re: Cuantumul net al concediului pentru parinti

#35 Mesaj de cunam917 »

programul trebuie sa functioneze conform legii. nu cred ca au calculat asa aiurea

cunam917
Mesaje: 324
Membru din: Lun Sep 24, 2018 3:22 pm

Re: Cuantumul net al concediului pentru parinti

#36 Mesaj de cunam917 »

tot caut pe internet si nu gasesc nimic

antohea424
Mesaje: 6
Membru din: Mar Feb 13, 2018 3:46 pm

Re: Cuantumul net al concediului pentru parinti

#37 Mesaj de antohea424 »

Pai nu avem ce sa gasim!
Articolul din OUG 48/2020 care se refera la indemnizatiile de somaj tehnic si indemnizatiile pentru zile libere pt. parinti se refera la derogari de la art. 60, art. 138 indice 154 alin 1 litera r din Codul fiscal pt. cei din domeniul constructiilor. L-am citat mai jos:
ART. II (1) Prin derogare de la prevederile art. 60, 1381 și 154 alin. (1) lit. r) din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare, pe perioada stării de urgență instituite prin decret emis de Președintele României, pentru indemnizațiile prevăzute la art. XI alin. (1) și art. XV din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 30/2020 pentru modificarea și completarea unor acte normative, precum și pentru stabilirea unor măsuri în domeniul protecției sociale în contextul situației epidemiologice determinate de răspândirea coronavirusului SARS-CoV-2, cu modificările și completările ulterioare, și la art. 3 din Legea nr. 19/2020 privind acordarea unor zile libere părinților pentru supravegherea copiilor, în situația închiderii temporare a unităților de învățământ, cu modificările și completările ulterioare, suportate din bugetul asigurărilor pentru șomaj, respectiv din bugetul de stat, nu se acordă facilități fiscale.

Ca sa fie cum spun cei de la Saga - ar fi tb. si derogare de la art . 77 din Codul fiscal - cel cu deducerile.
Dar asta ar fi discriminatoriu pt. salariatii in cauza!
Daca aveti situatii de firme din alte domenii de activitate aflati in zile libere supraveghere copiii cf. Legii 19/2002, veti observa ca pt. aceia in program se acorda deducere. Numai pt. cei din domeniul constructiilor, desi deducerea este evidentiata pe stat ca suma si se stabileste venitul baza de calcul scazand din venitul net deducerea, impozitul se calculeaza prin aplicarea a 10% la venitul net, nu la venitul baza de calcul (deci nu iau in considerare deducerea).
Iar daca ii intrebam de baza legala - raspunsul este ca licenta nu acopera asistenta legislativa, ci doar asistenta pt. functionarea programului!!!

cunam917
Mesaje: 324
Membru din: Lun Sep 24, 2018 3:22 pm

Re: Cuantumul net al concediului pentru parinti

#38 Mesaj de cunam917 »

Total de acord. dar daca nu se acorda facilitati fiscale, nu ar trebui sa functioneze ca o firma normala, unde se aplica deducerea?? nu e normal ce se intampla....si asta de cand? ca eu martie nu devalidez sa fie clar. pe martie am depus 112, am depus acte de recuperare sume concediu parinti( oricum nu am primit nici pana astazi numar de inregistrare). de ce trebuie totul sa fie retroactiv, s-a modificat in mai, din mai sa se aplice...asta daca e legal. sa nu mai zic ca am dat si salariile pe aprilie...tare-s curioasa cum o sa arate 112

cunam917
Mesaje: 324
Membru din: Lun Sep 24, 2018 3:22 pm

Re: Cuantumul net al concediului pentru parinti

#39 Mesaj de cunam917 »

daca generati 112 , chiar daca nu e actualizata si da eroare, la firmele de constructii in caz de concediu parinti impozitul il calculeaza la venit net, nu la venit baza de calcul. asa o fi fost oare pana acum, dar nu ne-am dat noi seama avand in vedere ca ei nu platesc impozit? de ce 112 imi calculeaza la venit net, si nici macar nu e actualizata?

antohea424
Mesaje: 6
Membru din: Mar Feb 13, 2018 3:46 pm

Re: Cuantumul net al concediului pentru parinti

#40 Mesaj de antohea424 »

Daca D112 e generata din programul Saga - care asa face calculul in stat, probabil si in declaratie preia la fel.
Culmea este ca pe 30.04.2020 - am facut un stat de salarii pt. o firma de constructii care are lichidarea in ultima zi a lunii lucratoare, si atunci a calculat ok - cu deducere acordata persoanei care are zile libere pt. supraveghere copil - acum in 11 mai - am actualizat programul cu actualizarea din 8 mai 2020 - si surpriza imi schimba calculele.
Chiar nu inteleg de ce sustin ca nu se acorda deducere - eu nu gasesc nicio baza legala. Si de ce doar la astia din constructii nu le acordam deducere (la alte firme normale - salariatii cu zile libere parinti -au deducere).
Eu nu am avut in martie zile libere parinti la nicio firma de constructii - dar ma gandesc ca daca in 30.04.2020 programul calcula cu deducere - banuiesc ca pt.martie daca ar fi fost cazuri salariatii respectivi ar aparea pe state cu deducere acordata (nu am cu ce sa verific - ca nu am avut caz de zile libere parinti supraveghere copil in martie la firma de constructii).

cunam917
Mesaje: 324
Membru din: Lun Sep 24, 2018 3:22 pm

Re: Cuantumul net al concediului pentru parinti

#41 Mesaj de cunam917 »

asa e cu decl 112, scuze,m-am zapacit de tot...:)))))) si eu am dat salariile pe luna aprilie, tot la sfarsitul lunii aprilie, asa e regula la noi in firma. si mie mi-a modificat salariul celui care e in co parinti. a fost si in martie, dar nu indraznesc sa devalidez, ca am depus 112 si cerere pentru recuperare bani.

cunam917
Mesaje: 324
Membru din: Lun Sep 24, 2018 3:22 pm

Re: Cuantumul net al concediului pentru parinti

#42 Mesaj de cunam917 »

da, in martie e luata in calcul deducerea

antohea424
Mesaje: 6
Membru din: Mar Feb 13, 2018 3:46 pm

Re: Cuantumul net al concediului pentru parinti

#43 Mesaj de antohea424 »

da, nu stiu - nu gasesc nicio explicatie legala pt. care nu li se acorda deducere si celor din constructii pt. indemnizatia pt. zile libere supraveghere copil.
Adica pt. somaj tehnic suportat de stat - exista prevedere legala ca se impoziteaza ca si venituri din afara functiei de baza cf art. 78 alin. 2 litera b din Codul fiscal - si se aplica pt. toti cei in somaj tehnic indiferent de domeniul de activitate.
Numai la indemnizatie zile libere supraveghere copil - la toti din alte domenii de activitate li se acorda deducerea de baza -mai putin la aia din constructii (ceea ce mi se pare discriminatoriu - adica toti aflati in aceeasi situatie ar tb. sa aiba parte de tratament egal - toti au 75% din salariu de baza, toti platesc contributii si impozite, dar numai unii beneficiaza de deducere de baza).

lupsel
Mesaje: 25
Membru din: Vin Noi 24, 2017 4:58 pm

Re: Cuantumul net al concediului pentru parinti

#44 Mesaj de lupsel »

Buna ziua.
Si eu ma confrunt cu acceasi problema, nu mai stiu ce e corect si ce nu.
In luna aprilie la salar baza 3000 lei (venit brut 2250 lei=75% pt zile libere parinti) calculul dadea salariu net 1374 lei(cu deducere pt 1 copil=580 lei). Cu suma aceasta am depus si declaratiile pentru aprilie si mai.
Acum calculul online este 1358 lei si in Saga 1316 lei.
Am 3 sume diferite si nu mai stiu cum sa depun declaratia...

Scrie răspuns