Stat somaj tehnic

Mesaj
Autor
orbane384
Mesaje: 5
Membru din: Mar Ian 13, 2015 11:59 am

Stat somaj tehnic

#1 Mesaj de orbane384 »

Buna ziua
Nu apare statul cu somaj tehnic. pe luna martie.Am citit la forum sa repozitionezi pe aprilie ,dar nu am reusit nici asa.Va rog sa-mi spuneti cum sa fac? Multumesc.

mantogp710
Mesaje: 315
Membru din: Mie Mar 29, 2017 12:57 pm

Re: Stat somaj tehnic

#2 Mesaj de mantogp710 »

Daca aveti ultima versiune instalata si aveti inregistrat somaj tehnic aferent lunii martie la adaugarea statului de plata pentru luna aprilie programul va intreaba daca ati incasat banii aferenti somajului tehnic in luna aprilie, selectati Da si la Tiparire o sa gasiti Stat indemnizatii cf OUG 30.

pomparaus
Mesaje: 4131
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Stat somaj tehnic

#3 Mesaj de pomparaus »

Asa mi se intampla si mie, dar, doar la o singura firma, la restul firmelor pot sa tiparesc statul OUG 30. Nu stiu care ar fi motivul.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Stat somaj tehnic

#4 Mesaj de tomac »

Pentru că:
1. este posibil ca pe martie să nu existe șomaj tehnic operat în concedii
2. dacă există operat e posibil să nu fie operat pe tipul corect
3. dacă există și e operat pe tipul corect atunci e posibil ca statul pe aprilie să fi fost adăugat anterior actualizării la versiunea 522
4. dacă a fost adăugat după versiunea 522 e posibil să fi răspuns cu Nu la întrebarea legată de încasarea banilor.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: Stat somaj tehnic

#5 Mesaj de stefi »

si daca am adaugat staul pe aprilie ( eu una am facut-o ca sa probez cum va arata cu somaj tehnic) il putem sterge inainte de actualizare la versiunea 522 ?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Stat somaj tehnic

#6 Mesaj de balazse »

Poti si dupa.

marinciug
Mesaje: 46
Membru din: Lun Oct 20, 2008 12:00 am

Re: Stat somaj tehnic

#7 Mesaj de marinciug »

Buna ziua,am firma suspendata cu data 18.03.2020 si toti salariatii au fost dati in somaj tehnic pana pe 31.05.2020,am primit deja banii de la stat pt somaj tehnic aferent 18.03-31.03.2020,si vreau s stiu cum platesc si in baza carui document,taxele lunii martie pt somajul tehnic.In declaratia 112 pe luna martie imi apar impozitele si taxele pentru perioada lucrata efectiv ,nu si pentru somajul tehnic

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Stat somaj tehnic

#8 Mesaj de balazse »

Daca ai primit banii in aprilie atunci adauga statul de plata pe luna aprilie, dupa care citeste e-mail-ul primit cu actualizarea la vers.522:
SAGA C.3.0.522
1. S-a introdus suport pentru operarea sumelor primite pentru somaj tehnic cf. OUG30 în ecranul "State", panoul "Detalii", tipul de prime/alte drepturi "Indemnizatie OUG30 recuperata". Aceasta este completata automat în functie de înregistrarile de somaj tehnic cf. OUG30 efectuate în luna precedenta la apasarea butonului "Actualizare date".
2. In ecranul de tiparire din ecranul "State", s-a introdus un nou stat pentru indemnizatiile recuperate aferente somajului tehnic, numit "Stat indemnizatii cf. OUG30".

3. Au fost introduse cererea, declaratia pe propria raspundere si lista persoanelor cu concediu pentru parinti necesare pentru obtinerea sumelor nete de la agentiile pentru ocuparea fortei de munca, în format PDF editabil. Aceastea apar cand este selectata o pozitie de concediu pentru parinti în ecranul "Concedii".

Important
1. Indemnizatiile recuperate pentru somajul tehnic cf. OUG30 este tratate complet separat fata de statul propriu-zis.
2. Este de asteptat sa apara un nou formular 112, deci nu recomandam depunerea acestuia daca exista salariati în somaj tehnic.

3. Documentele în format PDF generate de program aferente concediului pentru parinti trebuie completate manual acolo unde lipsesc date (de ex. op-urile cu platile contributiilor si impozitului si datele celuilalt parinte). In lista, copiii sub 12 ani sunt preluati daca sunt inregistrati în lista de persoane în întretinere. Altfel, trebuie operati manual în formularul PDF.

burecum
Mesaje: 5
Membru din: Joi Feb 14, 2008 12:00 am

Re: Stat somaj tehnic

#9 Mesaj de burecum »

Buna ziua. In pagina de Legislatie de pe acest site este specificat ca se calculeaza impozit persoanelor cu handicat care beneficiaza de somaj. "....pentru indemnizația decontată de stat în baza OUG 30/2020 pentru perioada de șomaj tehnic, salariații firmelor nu mai beneficiază de facilitățile fiscale. Astfel sumele respective vor fi taxate normal, fără a se mai aplica scutirea de impozit pe veniturile din salarii, scutirea de CASS și nici nu se mai reduce CAS cu 3,75%, după caz. Adică se vor taxa normal indemnizațiile plătite persoanelor cu handicap grav ..." Se aplica si pentru sumele din indemnizatia de somaj pentru zilele din luna martie sau incepand cu indemnizatia de somaj din aprilie? Am generat statul pe aprilie si am bifat ca am primit indemnizatia pt martie si vad ca nu imi calculeaza impozit la angajatul cu handicap grav, doar sanatate si CAS. Nu sunt lamurita din acel articol....multumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Stat somaj tehnic

#10 Mesaj de balazse »

Citeste cele postate pe blog:
https://www.sagasoftware.ro/?p=2565

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Stat somaj tehnic

#11 Mesaj de tomac »

@burecum - nu este o pagină de legislație. Dvs citați din articolul de pe blog. Ultimul lucru care este acel blog e să fie unul de legislație. E o sumă de articole diverse pe mai multe spețe sau opinii personale.
Ca idee în SAGA nu e modificat pentru că apare o problemă vizavi de exprimarea din OUG 48/2020 - anume acordate începând cu aprilie. Pentru că se înțelege că și cele calculate pentru martie ar fi taxate la fel că și alea sunt acordate în aprilie. Și nu prea e în regulă pentru că solicitarea pe martie a fost făcută cu facilități. Ori aici sunt cumva necesare niște precizări suplimentare, ceea ce statul întârzie sau omite să facă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns